Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филмът "Късмет" изследва феномена на турските сериали

2 коментара
Турската актриса Мелтем Мираоглу в ролята на дете булка в телевизионния сериал "Животът продължава".

Турските сериали превзеха света, разчупиха табута и покориха сърцата на милиони хора. Те се гледат от огромна аудитория – около 300 млн. зрители, но по-голямата част от тях са жени и възгледите и животът на много от тях, особено в мюсюлманските страни, е повлиян от турските "сапунени опери". Как точно е станало това се опитва да покаже и разкаже документалният филм "Късмет", чийто режисьор е гръцката журналистка Нина Мария Пашалиду. Сред съпродуцентите са Agitprop и Българският национален киноцентър. Филмът бе включен в конкурсната програма на Международния филмов фестивал за документални кино в Амстердам (IDFA), който се проведе през ноември м.г.

Филмът бе показан в София по случай тематичния празник 8 март, а в неделя се проведе дискусия как турските сериали променят живота и поведението на жените, които ги гледат.

Мартичка Божилова, българският продуцент на филма, определи турските сериали като индустрия за забавление, която обаче се е превърнала в социален и културен феномен. Без да ги рекламира, тя отбеляза, че в много от сериите, особено в по-качествените, се разглеждат теми, които излизат от клишето на любовната история и всъщност засягат значими въпроси за региона на Северна Африка, Близкия Изток и Балканите.

В този смисъл филмът "Късмет" е успял да постави Балканите в по-общ световен контекст.

В интервютата в Абу Даби, Кайро, Атина, Мостар, София и Истанбул се търси отговор на въпроса защо сериалите пресичат културни и религиозни граници.

Проблемите на зрителките от различните краища на света са различни, нагласите им - също, но те повдигат разнородни теми у тях, като една от главните е, че тези сериали дават сила на жените да променят живота си, особено на представителките от арабския свят, които често са обект на насилие и тормоз в дома си, каза Мартичка Божилова по време на дискусията.

Жените, които ги гледат, мечтаят основно за любов, топлина, семейни ценности.

В 52-минутния филм "Късмет" има и имами, обявяващи се срещу новия модерен културен модел, който прокарват турските сериали, и обвиняват авторите им за вълната от разводи в арабския свят. За много жени в този регион тези сериали са истинско откровение, особено след разочарованието от Арабската пролет, която не доведе до по-сериозни промени в тези общества.


Друг е случаят с Гърция, където популярността на турските сериали е помогнала да се разчупят негативни клишета за мюсюлманския свят, а от друга страна, жените се замислят за традиционните ценности на дома, семейството, от които съвременното общество ги отдалечава.

Филмът има и българска героиня - младата бизнесдама Цветелина, която се влюбва в шефа си и всяка вечер гледа сериала "Хиляда и една нощ", който ѝ дава утеха и сили да продължи, защото историята на главната героиня Шехеразада много наподобява нейната собствена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Искрен
    #2

    Никога не сьм могьл да гледам турски сериал пове4е от 5 секунди заради задушаващия ФАЛШ - фалшив диалог, декор, сценарий, игра! Това може да се хареса само на примитивни индивиди...

  2. Ина
    #1

    Ако човек погледне тези сериали, ще направи няколко извода:1. В Турция има само един град - Истанбул, а всички живеят на брега на Босфора. 2. Основният въпрос, който си задава турският мъж е "Тя обича ли ме?" 3. Туркинята може да си прави каквото си иска, напуска безнаказано мъжа си, ходи си, където и когато поиска и е съвършено еманципирана. 4. Всички сериали се сливат в една обща боза, която трябва да ни убеди, че турското общество, роблеми, ценности и начин на живот по нищо не се различават от европейските и няма проблем Турция да стане член на ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.