Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филмът със съкращаването на чиновниците е стар и сме го гледали

14 коментара
Филмът със съкращаването на чиновниците е стар и сме го гледали

Заявката за рязко съкращаване на броя на чиновниците е филм, който обществеността в България е гледала вече няколко пъти през последните 20 години. Сценарият обикновено е един и същ - темата влиза в дневния ред с гръм и трясък при всяка голяма смяна на властта, стига се до катарзис, след което всичко приключва доста безславно и темата бива забравена задълго. Оказва се, че съкращаването на чиновници практически изобщо не е толкова лесно, колкото първоначално си представят новоизбраните управленци.

Подобна заявка на два пъти в последните месеци направи и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев. Още като служебен министър на финансите в края на лятото той обяви, че министерството ще подготви проектобюджет за 2022 г. при допускането за 10% свиване на разходите за персонал. През последния уикенд, вече в качеството си на вероятен министър в бъдещото редовно правителство, Василев обяви още по-амбициозна цел – той успя да "шокира" синдикатите със заканата да съкрати държавната администрация с 15% до края на 2022 г. Според неговата сметка от общо 250 хиляди души трябва да бъдат освободени около 30 хиляди.

Анонсът му не беше придружен от конкретни разчети, а само от обяснението, че всеки министър ще има за цел да огледа неефективно работещите структури и да предложи поетапен план как те да бъдат редуцирани. Ще се работи и за "споделени услуги".

Към момента не е много ясно как той е сметнал общата численост на държавната администрация и какво точно включва в нея.

От официалните данни обаче може да се заключи, че администрацията (без да се броят полицаите и военните) е около 100 000 души, а не 250 хиляди, колкото обяви Василев. По данни на Националния статистически институт към юни 2021 г. администрацията на изпълнителната власт е 98 797 души – от тях към 56 хиляди души работят в централната администрация, а 42 хиляди – в териториалната.

Според Доклада за състоянието на администрацията през 2020 г. числеността (на база отчетеното в интегрираната информационна система) е 142 613 щатни бройки, от които реално заетите са 131 463 души.

От други данни на НСИ – за наетите в обществения и частния сектор, става ясно, че работещите в държавното управление през 2020 г. са 112 208 души. От въпросната статистика става ясно, че работещите в бюджетната сфера са около една четвърт от наетите в цялата икономика – 537 437 души от общо наети в икономиката около 2.2 милиона души. С този дял (24%) България се нарежда сред държавите в ЕС с най-раздут публичен сектор (по подобие на страни като Дания, Финландия, Франция) при среден за ЕС показател 16%.

От данните се вижда, че най-многобройната част от публичния сектор са учителите, университетските преподаватели и всички останали заети в публичната образователна система – около 153 233 души. Медицинските и социалните работници на държавна или общинска служба са 105 954 души, а наетите в държавното управление, тоест същинските чиновници, са 112 208 души. Сравнително голям брой са и служителите в обществения транспорт и пощите – 46 631 души.

Опитите за административна реформа обаче нямат съществен успех, независимо че още през 2001 г. правителството на НДСВ назначи министър на държавната администрация.

Последното голямо лице на реформаторските сили в България, което обяви, че ще стегне администрацията, бе колегата финансов министър на Асен Василев в първото правителство на Бойко Борисов – Симеон Дянков. Той няколко години подред оптимизираше администрацията и отчиташе стотици милиони спестени левове, но административната реформа остана "невидима" за повечето данъкоплатци. Администрацията бе преструктурирана и хиляди "щатове", основно незаети, бяха съкратени, но съществена административна реформа така и не се случи. Единственият по-дълготраен резултат от усилията на бившия финансов министър се оказа въведеният таван върху бонусите на чиновниците, които като обща сума не могат да бъдат повече от 30% от общия фонд за възнаграждения.

След експеримента на Дянков, който глътна сериозна обществена енергия, темата бе напълно изоставена от ГЕРБ, а редовният доклад за състоянието на администрацията бе сведен до бюрократична формалност.

В резултат от всичко това министерствата и в момента разполагат с удобен процент свободни щатове, винаги готови да бъдат "реформирани".

Разбираемо е, че броят на чиновниците привлича внимание, но основният проблем не е в общата численост, а в ниската ефективност на работата им, липсата на адекватен контрол и сгрешените приоритети. Отдавнашна дъвка е ситуацията в МВР и МО, където "чантаджиите изяждат заплатите на полицаите и военните". Или за работещите пенсионери, които взимат и заплати, и пенсии, и затлачват администрацията.

Всеки нов управленец се заканва да реши тези проблеми, но системно се проваля. Това, разбира се, не е задължително за Асен Василев, но заканата му не постигна много освен да "мобилизира" синдикатите и да доведе до силно напрежение в администрацията, която и без това не е пределно "мобилизирана" в условията на относителното "безвластие" на две поредни служебни правителства.

За да имат успех, подобни реформи се нуждаят от ясни анализи, разчети и аргументи, от сериозна доза политическа воля, но също така и мъдрост за това как точно да се случат съкращенията. Не на последно място целият процес има нужда и от добра комуникация и обществена подкрепа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #14

    Играта Гранде бонус започва!

  2. полк. Дрангов
    #13

    Министерство на държавните предприятия? А на частните ще има ли? А на кооперациите? Министерство на Иновациите? А на Консервациите ще има ли? Колко нови чиновници ще трябват? Който познае 100лв бонус!

  3. Milanova Magda
    #12
    Отговор на коментар #8

    Съкращения имаше, но и администрацията не беше толкова голяма. Имаше работа и хората работеха в производството.Беше трудно да осигуриш бр. в администрацията. Сега просто трябва да се оптимизира администрацията и ако стане по етапно няма да има сътресения.

  4. RumRad
    #11

    За съжаление за да се разчистят авигивиите обори на администрацията изискват много енергия. Освен това търтеите в България са мнозинство гласоподаватели! Преподавателите втв ВУЗ и администрацията там е раздута двойно. Същото е в общини, области и т.н.т. Разбира се възможно е съкрашаването, но не наведнъж да намалиш търтеите наполовина. Но ако се даде таван на парите, които са за бюрпкрацията и се намалят с 30% сефашните ще има голям ресурс. Освен това да им се удържат осигуровки на общо основание.

  5. Балъкчиев
    #10

    15 % съкращение - много или недостатъчно?
    Родната ми община Хасково се управлява от кмет с трима заместници и множество началнически „кутиики“: 7 дирекции (естествено с директори), 14 отдела (с началник отдели), 4 сектора с началници. За всички тях са измислени прелюбопитни „функции“, но това е друга тема. В тях - съответно армия от главни или старши: специалисти, юристконсулти или инспектори – 53 човека плюс главни или старши експерти - 49 човека – всички налични на сайта на общината https://www.haskovo.bg/departments

  6. Абат Фария
    #9

    Една от малкото смислени идеи на ДБ е тази за електронни услуги. Добре ще е да се направи нещо в тази посока. Но Кирето май не е оттук и за малко докато окраде каквото може. При наличие на електронни услуги администрацията ще се намали по естествен път.

  7. Калико Джо
    #8
    Отговор на коментар #1

    Кога е имало масови съкращения по времето на Живков, че съм по-малък и не зная?! Моите спомени са, че беше страшно трудно да уволниш когото и да е, дори и дисциплинарно, за да не се разлайват кучетата... Пък и работенето беше задължително със заплаха от затвор, друг е въпроса каква работа се вършеше.

  8. Диана Илиева
    #7

    Аз само не разбрах, писалите статията, а и част от коментиращите, как си я представяте действителната реформа и намаляване броя на чиновниците? Много ни бива да плюем и да мърморим, само това става ясно от статии като тази.

  9. Камен Илиев
    #6

    Една и съща плоча въртят всички, а накрая резултат почни никакъв!

  10. Stefan
    #5

    Прекрасна статия! Поведението на "новите" е добре описано от народа: "Много шум за нищо". "Три дена яли, пили, говорили и се веселили" "Дрън, дрън, па яри не" (или нещо подобно). Имам неприятното усещане, че ПП се готвят за нови избори напролет и помпат рейтинг с красиви обещания и популизъм. Дано все пак да ме опровергаят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.