Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансирането на българските партии е непрозрачно

2 коментара
Индексът за прозрачност на финансирането на българските партии за 2005 г. е 2.66 при максимална стойност от 10, сочи експертно проучване на "Прозрачност без граници", което беше представено в четвъртък.

В рамките на изследването са анкетирани 253 души от 4 основни групи - предприемачи, неправителствени организации, партии и журналисти. Проучването е направено през октомври в София, Русе, Разград, Севлиево, Ямбол, Стара Загора и Асеновград.

Обективната оценка за степента на прозрачност при финансирането на партиите, които съставляват индекса, е 3.08, каза при представянето на проекта Антоний Гълъбов. Той цитира данни на Сметната палата, според които до 21 март 2005 г. 69.2% от регистрираните 334 партии не са представили финансови отчети за дейността си през предходната година.

139 партии не са се отчели за периода от 2001 до 2004 г. включително, а 41 партии са отчели нулеви приходи за 2004 г.

Индексът за степента на прозрачност на финансирането на партиите според субективната оценка на анкетираните е 2.24, каза още Гълъбов.

Според резултатите от изследването, повечето от анкетираните приемат, че в момента не може да бъде преодоляна обществената представа за зависимостта на политиката от скритото и непрозрачно финансиране. Според 48.6% съществуват механизми за ограничаване на незаконното финансиране, но те не се прилагат в достатъчна степен, докато според 20.2% такива изобщо липсват.

40.3% от анкетираните определят, че у нас по-скоро не съществува ефективно действаща система за контрол върху финансирането на политическите партии, докато според 17% такава има, но тя не е достатъчно ефективна.

Доминиращо е разбирането за необходимостта от законодателни промени в нормативната база, която да регламентира финансирането на партиите. Промяната е нужна според 36.4%, докато на обратното мнение са само 5.1%. 58.5% от анкетираните са отговорили, че не могат да преценят.

Според Драгомир Стоянов от Софийския университет "Св.Климент Охридски", няма партия, която да разчита на финансиране основно от членски внос. Той цитира данни на Сметната палата, според които през 2001 г. НДСВ и ДПС не са декларирали приходи от членски внос, а през 2003 г. НДСВ декларира, че 6%, а ДПС отчита 30%. По думите на Стоянов БСП относително запазва приходите си от членски внос, които са малко повече от половин милион лева.

Драгомир Стоянов отбеляза, че при всички партии с изключение на БСП се забелязва тенденция размерът на приходите от членски внос да зависи от участието или неучастието в изпълнителната власт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. smqh
    #2

    FBI, SIC, VIS, 4erepa, Kova4ki, Majo, Badjo i t.n. kyde si investirat parite ako ne v prodajni korumpirani politici i partii?

  2. логорей
    #1

    Някой беше предложил ние,форумците,да направим Българска медиапуулитическа партия.Твърдо подкрепям предложението,ние и без това сме си непрозрачни.Значи,ние ще сме 335-тата партия и ще предложим най-често посещаващият форума(знаете кой е)за президент,ако се съгласи да ни финансира с валута.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.