Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансирането на партиите от бизнеса – неоправдана и радикална промяна

2 коментара
Финансирането на партиите от бизнеса – неоправдана и радикална промяна

От неоправдана радикална смяна на модела до намаляване риска за българската демокрация. Такива са оценките на анализатори за новия хибриден модел на ГЕРБ и ДПС за финансиране на партиите, които беше приет на второ четене в четвъртък от парламентарната комисия по бюджет и финанси.

"Преминаването към такава радикална смяна на модела в момента е неоправдано“, смята доцентът от Софийския университет Даниел Смилов.

Той подчерта, че няма спешен повод за такава промяна. Припомни, че референдумът за намаляване на субсидията на 1 лев беше неуспешен и затова според него резултатите може да се изтъкват като причина за промените.

“И въпреки това се бърза. Молбата ми е за намаляване на тази спешност и замисляне на последиците", каза Смилов по време на самото заседание на бюджетната комисия.

Ваня Нушева от „Прозрачност без граници“ също изтъкна, че резултатът от референдума не би могъл да се нарече воля на народа, защото 36% от всички имащите право на глас подкрепиха субсидия от 1 лев на допитването, което се проведе преди 3 години.

Според нея трябва да има забрана партии да се финансират от фирми, изпълняващи обществени поръчки, имащи концесии или с държавно участие. ГЕРБ и ДПС обаче не са предвидили подобни ограничения.

По думите ѝ ако субсидията ще е толкова ниска, то тогава всички партии трябва да имат равен достъп до медии по време на предизборни кампании.

Тя смята, че и твърде високите държавни субсидии, и тези от един лев са неприемливи. "Държавната субсидия не трябва да е толкова голяма, че да води до бюрократизиране на политическите партии. Много важен принцип е поддържане на партийната система отворена за участие на малки политически формации", обясни Нушева, цитирана от БНР.

Доц. Стойчо Стойчев от СУ "Св. Кл. Охридски" пък смята, че дори субсидията да стане 500 лв. на глас, партиите ще продължават да притискат бизнеса. Затова смята, че решението за узаконяване на даренията от фирми намалява риска за българската демокрация.

Намаляването на субсидиите възстановявало и справедливостта. "Партиите никога не са преставали да имат връзка с бизнеса. Това просто е било задкулисно", каза той пред БНР.

Той изрази тезата, че поправките са стъпка за поставянето на край в лицемерието. "Партиите винаги се правят на „света вода ненапита“. По-добре е държавата да даде тези пари за други по-добри неща", добави Стойчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Всички го искахме?! Бъдете честен, г-н Смилов?!

  2. pepe
    #1

    Значи ако логиката, че "и до сега нещо се е вършело, въпреки че е било незаконно" може да е оправдание за неговото узаконяване, дай да узаконим и убийствата и кражбите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.