Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовата криза поставя под въпрос старта на студентското кредитиране

10 коментара
Финансовата криза поставя под въпрос старта на студентското кредитиране
Стартът на дългоочакваното студентско кредитиране, което трябваше да тръгне с новата академична учебна година, се отлага за неопределено време заради липсата на консенсус между образователното министерство и банките, с които трябваше да се сключи договор за обслужване на кредитите, научи Mediapool.

За Министерството на финансите, което също участва в изготвянето параметрите на договорите, в момента студентското кредитиране съвсем не е първи приоритет. Вследствие на това преговорите са забуксували, тъй като банките очакват от държавата нов вариант на типовите договори, след като първият кръг от преговорите е претърпял неуспех и спорните моменти не са били изчистени.

Въпреки, че при откриването на академичната учебна година на 1 октомври просветният министър Даниел Вълчев заяви, че се "изчистват технически детайли" и очаква до седмица договорите да се подпишат, участници в преговорите коментираха, че процесът съвсем не е толкова напреднал и освен чисто технически моменти има и принципни въпроси за доуточняване.

Освен това на фона на несигурността, произтичаща от финансовата криза, в момента продуктът студентско кредитиране става още по-неатрактивен за банките, които и преди приемането на Закона за студентското кредитиране се отнасяха резервирано към идеята.

В същото време държавата се опитва максимално да гарантира интересите на студентите, така че младите хора да могат да обслужват кредитите си, а освен това гледа и собствения си интерес в качеството си на гарант. Банките от своя страна обаче още при дебатите по закона обявиха, че най-спорен е моментът със задействането на държавната гаранция в случай, че студентът не си връща кредита. Тогава от МОН обещаха това да се уточни в типовите договори, които трябваше да са готови най-късно до края на този месец.

Проверка на Mediapool показва, че студентите вече проявяват интерес за кредити и отправят въпроси в специализирани форуми кои търговски банки работят с държавата. Отговор на този въпрос обаче все още няма.

Парламентът прие Закона за студентското кредитиране на 23 юли. В него е записано, че при т. нар. лоши вземания банката първо трябва да се опита да си вземе парите по всички възможни начини и едва след това да се задейства държавната гаранция.

В бюджета за догодина се предвиждат 17 млн. лева за гарантиране на студентските кредити на база на социологическо проучване, което сочи, че около 10% от студентите в редовна форма на обучение са готови да изтеглят заем за следването си.

Кредити ще могат да ползват студентите и докторантите до 35-годишна възраст, които учат в редовна форма на обучение за професионален бакалавър или магистър.

За да кандидатстват за кредит, желаещите трябва да не са отстранявани, да не са прекъсвали обучение, както и да нямат придобита вече същата квалификационна степен. Кредитите ще се отпускат за целия или за част от периода на обучение за покриване на таксите за обучение и за издръжка. Правото за издръжка възникна при раждане или при пълно осиновяване на дете по време на обучението и се ползва от родителя, който упражнява родителските права. Ако това се отнася и за двамата родители, ще се ползва само от единия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #11

    Няма по ценно от човешкия фонд, но баш комунетата ще разберат това!

  2. Жоро Трайперов
    #10

    По-добре младото поколение да се учи на труд, а не да ползва заеми!

  3. Гоце
    #9

    Правете любов, не рискови инвестиции

  4. Студент
    #8

    Най-добрият спец по студентско кредитиране е Карина. Питайте нея.

  5. до студент
    #7

    Каква Карина,бе?

  6. студент
    #6

    с тия студентски заеми. Троха от трапезата им. Само си дирят извинения - също като за повишаване работните заплати. От 9 дерета вода носят, само и само да ни мачкат повече.

  7. Космополит
    #5

    Недей така с банките, студенте. В България има сигурно един милион студенти. Като например студентите по бизнес-мениджмънт от хасковския филиал на Университета в Чепеларе (скоро ще стане направо академия). Куцо и сакато следва защото сме нация от умове (това не е скрита безработица, нито пък липса на критерии за подбор от университетите). И после тия студенти понеже няма как да се занимават със суперпрестижните си професии в България, мозъците им изтичат и те се реализират много успешно на Запад като техници, портиери. В свободното си време работят интершипи, очаквайки, че някой ще ги оцени.

  8. Jesse Jackson
    #4

    Когато бях студент в УНСС, леле с какви коли идваха "бедните" студенти на лекции? А сега да им отпускат кредити? За какво? За да си развият собствен бизнес докато следват ли? От ерата на комунизма-насам, бедни студенит - няма!

  9. Карина
    #3

    като студент.Много елементарно, но характерно за тях, миризливци ненагледни.

  10. Mutrev
    #1

    Kazah.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.