Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовите евроминистри: Повишените заплати повличат инфлацията

6 коментара
Финансовите евроминистри: Повишените заплати повличат инфлацията
Притеснени от напрежението около растящата инфлация, финансовите министри на страните от еврозоната са зачестили разговорите със синдикални организации, които постоянно напират за увеличение на заплатите. Финансовите ръководители предлагат Европейският съюз да предприеме мерки за прекратяване на раздаваните от фирмите "скандални" финансови бонуси при напускането на висши служители, пише "EUObserver" в сряда.

"Притеснява ни начина, по-който се развива инфлационният процес, и сме нащрек.", обясни във вторник Жан-Клод Юнкер, председател на Еврогрупата, по време на среща на организацията.

Годишните нива, с които растат потребителските цени в еврозоната, се забавиха от 3.6% през март до 3.3% през април, според данни на статистическата служба на ЕС Евростат,. В същото време, ЕК наскоро прогнозира годишна инфлация от 3.2%, с близо пункт повече отколкото предричаше през февруари.

Цените на енергията и хранителните продукти остават основните външни фактори, влияещи растящата инфлация. Но увеличение на заплатите в отговор на поскъпването на живота може да влоши ситуацията за Европейската икономика, съобщава "EUObserver".

"Още веднъж се обръщаме към нашите обществени партньори с молба да продължат с политиката на оказване на контрол върху ръста на заплатите, която те водят през последните години. Не искаме да ставаме свидетели на втора вълна от увеличение на цените в резултат на увеличението на заплатите.", призовава Юнкер.

Правителствата на страните-членки, чрез техните бюджетни разчети, трябва да вземат необходимите мерки за овладяване на процесите, които отслабват

обществото, каза още шефът на Еврогрупата, по повод евентуалните негативни последици от влошаващата се покупателна способност на населението.

Комисарят по икономическите въпроси Хоакин Алмуниа каза на срещата, че заедно със следването на "адекватна фискална политика", държавите-членки трябва да избягват налагането на непреки данъци, вдигащи цените. В същото време политиката трябва да е насочена към стимулиране на конкурентноспособността, предимно в сферата на услугите, като това може да овладее инфлацията.

"Златното ръкостискане"

На срещата на финансовите министри на страните от еврозоната беше обсъдена промяна на данъчната политика на блока, за да се прекрати практиката на т. нар. златно ръкостискане - финансови облаги, които служители на ръководни постове получават при тяхното напускане, които дори не подлежат на данъчно облагане.

Разходите за тези "златни ръкостискания" в няколко държави са направо скандални, според финансовите ръководители на страните от еврозоната. Те проучват какво може да се направи от гледна точка на професионални етични норми и на подходяща данъчна политика, за да се прекратят тези нерегламентирани разходи, обясни Юнкер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. твърд
    #6

    с недостига на храни и горива в световен мащаб действително вдига инфлацията. Намаленото предлагане + повишеното платежоспособно търсене води до договаряне при по-високи нива, което се отчита като повишаване на цените, респективно стимулира инфлацията.В статията никъде не се говори за България и аз не мога да разбера злостните коментари в тази насока.

  2. Теофан
    #5

    Така е,не се говори за България,но става дума за 27-те,а и ние сме там.Готов съм да има повярвам за затягане на коланите,ако еврочиновниците дадат пример-да намалят огромните си заплати,прарите за храна,башка за други екстри и командировки и ще видят,че един евромафиот ще спести на държавите си пари поне за един цех.Другото е алабалистика,купонът си тече,мандатът също,чешем си езиците.

  3. 17
    #4

    17

  4. Hftf
    #3

    Nazna4enite bulgarski biznesmeni sa nekadarnizi i znaiat samo da pazaruvat koli, no ne i da davat zaplati. Ne se boite po tozi pokazatel.

  5. БЕЗСРАМНИЦИ
    #2

    Това,че повишените заплати повличали инфлацията е ОЛИГОФРЕНИЯ НА КВАДРАТ.Заплатите се увеличават ЕДИНСТВЕНО ЗА СМЕТКА НА НАМАЛЯВАНЕ НА ПРИНАДЕНАТА СТОЙНОСТ.С по-прости думи казано-вместо да ги изяде чорбаджията,по-добре да се дадат на работниците.Т.е.тези пари,така или иначе ще влязат в обръщение.Дали работниците,или чорбаджията ще ги вкара в това обръщение,е подробност без значение.Генезиса на инфлацията е на СЪВСЕМ ДРУГО МЯСТО.Апропо.БЪЛГАРСКИЯТ РОБ,като получава ПОДАЯНИЯ,колкото да не пукне преждевременно от глад и студ,ДА НЕ БИ ДА СЕ РАДВА НА ЛИПСА НА ИНФЛАЦИЯ.

  6. Мидияпоол
    #1

    Прекалено опростено е да се каже "заплатите влачат инфлацията", както и обратното, защото двете се обуславят едновременно и взаимно. това, което трябва да се каже е, че повишаването на заплатите НЕ води до инфлация само, когато е предизвикано от повишена производителност, защото на по-голямата заплата тогава съответства и повече произведен реален продукт - най-просто казано.Така че първо трябва да се види какво става с производителността преди да се правят изводи дали повишаването на заплатите е "добро" или "лошо".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.