Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовите пазари в Русия постепенно умират

15 коментара
Финансовите пазари в Русия постепенно умират

Небанковият финансов сектор в Русия в момента е в състояние на дълбока депресия, а финансовите пазари в страната постепенно умират. Това се посочва в доклад на руския Център за стратегически разработки (ЦСР), цитиран от ТАСС.

Нeбанковият финансов сектор в Русия в момента е в състояние на дълбока депресия. Това засяга най-вече фондовия пазар като алтернативен на банковото кредитиране и на централизираното финансиране на механизмите за акумулиране и преразпределение на дългосрочни инвестиционни ресурси. През последните 10 години ключово значение на борсата придобиха краткосрочните операции в областта на паричния и валутния пазар, делът на пазарните сделки в капиталови активи става все по-незначителен, сочи докладът на аналитичния център, начело на който е бившият министър на финансите Алексей Кудрин.

Тази ситуация може да бъде определена като постепенно загиване на финансовите пазари в Русия, според експертите.

Освен това анализаторите на ЦСР отбелязват, че в момента намалява ликвидността на пазарите на акции, облигации и деривати, т. е. всички сегменти по които може коректно да се оцени ликвидността. Във всички наблюдавани сегменти на финансовия пазар се наблюдава спад на показателя за ликвидност. Най-високо ниво на ликвидност за периода 2009-2016 г. е отчетено през 2011 година. Спрямо този максимум през 2016 г. ликвидността на пазара на акции е спаднала 3,2 пъти, на облигационния пазар - 2,6 пъти, на пазара за деривати - 1,4 пъти. Тази ситуация може да се определи като постепенно умиране на финансовите пазари в Руската федерация, посочва докладът.

Според ЦСР също така цените за приватизация на руски държавни компании са "крайно ниски" на фона на влошаването на инвеститорското доверие.

Като цяло в момента инвеститорите оценяват целия корпоративен сектор на Русия два пъти по-ниско отколкото през 2005-2006 година. Пряка последица на това са крайни ниските цени за продажба на държавните пакети акции в приватизацията, посочват анализаторите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Schopenberg
    #15

    За съжаление руснаците живеят в някакъв паралелен, мрачен свят, в който идеалът е мазохиста-мизантроп, мечтаещ за героична смърт заради самата смърт. Смъртоносното масово пиянство е само подготовка и репетиция на отпадане от живота. При тях щастието винаги е в миналото. Затова и ненавиждат прогреса. 1960-та година е непостижимата им мечта. Все по-малко ще ги разбираме.

  2. Bлaдo
    #14
  3. Bлaдo
    #13

    ще има нов "цар освободител" - този, който (евентуално, след пУтин) наново ще отмени сегашното нео-крепостничество в ...росийъ.

  4. От днес преди минути в Финанц.ру "ЦБ РФ ставит задачу ограничить кредитование собственников банков - НАБИУЛЛИНА

  5. МФ на рефе: Руската икономика в 70% е НЕ ефективна! Това е извод в документа му "Основни направления на бюджетните политики за 2018-2020г." Там отново се дават някои примери с роснеФт и гАЗПРОМ.... За 2016 управлението на Газпром са раздали на себе си 2,5 милиарда рубли, при 84% намаление на паричния поток и петкратно намаление на резервите в банковите сметки.

  6. Репо ,Валутното репо ВИНАГИ Е КРАТКОСРОЧНО ФИНАНСИРАНЕ, срещу залог на акции и други активи. ЦБ на рефе дава на банките при временна липса на налични. МФ НА РЕФЕ също прави акциони в повечето случай за ЕДНОДНЕВНО РЕПО. Тази година Газпром огласи ,че търси заеми към $15 милиарда и "или инвестиране- "проектни компании". Кой ще чака газпром да направи патоците, да почне са взима приходи и кога ще ги върне . .

  7. pavel pavlov
    #9
  8. pavel pavlov
    #8
  9. pavel pavlov
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.