Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър на САЩ: Рецесията не е неизбежна

3 коментара
Финансовият министър на САЩ: Рецесията не е неизбежна

Рецесията в САЩ не е неизбежна, заяви в неделя финансовият министър на САЩ Джанет Йелън, предаде Франс прес.

"Не мисля, че рецесията е неизбежна", каза Йелън по телевизия Ей Би Си Нюс, въпреки че призна, че се очаква забавяне на икономиката в контекста на прехода към "бавен и стабилен растеж".

Очакванията за рецесия в САЩ се засилват, след като в сряда Управлението за федерален резерв (УФР) реши да увеличи водещата си лихва, за да се противопостави на галопиращата инфлация, отбелязва Франс прес.

"Председателят (на УФР) Джером Пауъл заяви, че неговата цел е да намали инфлацията, като в същото време съхрани заетостта. Това ще изисква талант и късмет, но мисля, че е възможно", изтъкна Йелън, която определи нивото на инфлацията като "неприемливо".

"Приоритетът на президента Байдън е намаляване на инфлацията", подчерта финансовата министърка.

Американската икономика вече се забави и през първото тримесечие САЩ регистрираха съкращаване от 1,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). В началото на второто тримесечие изглежда, че забавянето продължава в някои сектори като преработващата промишленост, недвижимите имоти и търговията на дребно.

От публикувано наскоро проучване на института "Конферанс борд" (Conference Board) става ясно, че 76 процента от анкетираните работодатели казват или че на хоризонта се вижда рецесия, или че тя вече е факт.

Финансовата министърка на САЩ обаче заявява, че има причини да се смята, че рецесията може да бъде избегната - като пример тя дава сериозното харчене на потребителите. "Ясно е, че повечето от потребителите - дори и домакинствата с ниски доходи - продължават да разполагат със спестявания, които играят ролята на буфер и им позволяват да продължат да харчат", заяви Йелън по Ей Би Си Нюс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. MP_reader
    #3

    Ще пия една ракия когато я уволят тази некадърница.

  2. Kruger
    #2

    Да, аз знам как можем да я избегнем. Заключваме се вкъщи, лягаме и по цял ден гледаме брифинги на "математици". И може след някоя друга година когато изпълзим рецесията да си е отишла:))

  3. анита хегерланд
    #1

    Това, което анализаторите коментират е, че милениалите започват да изплащат дълговете на Америка. Това е поколението с най-големи заеми в историята на страната. Високите лихви ще увеличат обедняването на средната класа, която се разслоява на горна, средна и долна. Голяма част от възрастните работещи американци са предпочели ранно пенсиониране. Това също е залог за бедност. Смята се, че кредитирането дава нужните пари на икономиката, като създава възможности. Но следва период на кризи, които коригират изкуственото нарастване. Цикличността на пазарните механизми поддържат системата в баланс, но той се случва за сметка на производителите на блага и създателите на БВП.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.