Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър нареди 10% съкращения на служителите от 2014 г.

Ако указанието бъде изпълнено, около 10 хил. служители трябва да се простят с работата си

66 коментара
Петър Чобанов. Сн: БГНЕС

Финансовият министър Петър Чобанов е разпратил писмо до министерствата и останалите първостепенни разпоредители с бюджетни средства, с което нарежда ръководствата на ведомствата да подготвят и представят разчети за подготвени съкращения на щатния персонал с 10% от 1 януари следващата година. Писмото е получено в няколко редакции на медии, а от финансовото министерство обясняват, че то не е изпращало писмото, а най-вероятно е "изтекло" от "засегната от мярката страна".

Ако съкращенията се реализират така, както изисква финансовият министър, то без работа трябва да останат между 10 хил. и 14 хил. служители в държавния апарат. Сметката е на базата на числения състав на държавната администрация, която към 31 декември 2012 г. е наброявала 144 875 щатни бройки. От тях само Министерството на вътрешните работи наброява по щат 55 170 бройки.

Като се знае, че във всяко ведомство има процент незаети щатни места, то реалните съкращения ще са на около 10 хиляди души. До края на годината остават малко повече от два месеца и е доста рисковано да се каже, че съкращенията на такава маса от хора ще могат да бъдат извършени с дата 1 януари 2014 г.

В началото на седмицата в тесен кръг управляващите, премиерът и министри от правителството са обсъдили параметри на проектобюджета за следващата година. Един от основните щрихи в проекта е съкращаване на разходите на министерствата с 10-12% спрямо сегашните разходи, по неофициалните коментари на участници в срещата пред Mediapool. Не бе обяснена целта на съкращенията. Една от идеите е част от парите на ведомствата да се обособяват във фондове, където отделните ведомства да кандидатстват на конкурентен принцип по проекти.

Оптимизирането на броя на държавната администрация е едно от намеренията, с което всяко правителство идва на власт. Принципът обаче е, че в първата година от управлението съкращения действително се правят, за да бъдат махнати от необходимите постове лицата, които са били сложени от предишната власт, след което администрацията отново набъбва с нови кадри, близки до новите управляващи. Другият способ е създаването на нови структури по целесъобразност, които поемат "съкратени" от други ведомства служители.

В писмото си министър Чобанов нарежда още министерствата да подготвят и представят проектите за разходите си "по области на политики и бюджетни програми" за 2014 г.

На практика министърът иска от министерствата да приложат изцяло програмното бюджетиране, тоест да мотивират и защитят всеки лев, които искат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

66 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vessela Tcherneva
    #66

    От разпореждането на финансовия министър оставаме с впечатлението, че разходите трябва да бъдат намалени с 10%, чиято стойност е автоматично пренесена върху разходите за заплати на държавните служители. Изборът за това, от кое перо да бъдат „орязани” тези 10% е бил лесно направен, тъй като в обществото съществува нагласата, че държавните чиновници не вършат никаква работа и по такъв начин мярката ще се възприеме без да бъде оспорвана.
    Намерението да се приложи елементарния подход за автоматично пренасяне

  2. Анонимен
    #65

    Точно Чобанов ! Малко са 10 % . Над 20% да се съкрати полицията , президенството с над 30% ,Министерствата с 25% поне ; Структурите с Еврофондовете са недействащаи с 50% - всичко като оценка и контроло да се изнесе извъм министерствата като външни поръчки, областни администрации 20% ; общински администрации ...според мен 2%. Агенции - окло 25%. Въобща не слушай компрометиорани профсъюзи или песвдо просТери на заплати !

  3. Анонимен
    #64

    Дано Господ да му прости - ние няма да можем.....

  4. Анонимен
    #63

    Иначе добре е зачервил бузките. Във ВИИ-"Карл Маркс"/УНСС/ на друго не можеш да се научиш. В сравнение с него Дянков ще се окаже цвете.

  5. Анонимен
    #62

    Нито едно правителство не посмя да направи реформа в администрацията.Количествените ограничения не са реформа. Трябва цялостен преглед на управлението на всички нива. На първо място е образованието и опита. Не са проблем работещите пенсионери. В повечето случаи на техните знания и опит се държат много структури. Проблем са нормативната база и организацията на работа. От широко рекламираното ограничаване на административния терор над бизнеса, от правителството, най-запомнящото се е отпадането на нотариалната заверка при купуването на автомобил.

  6. Анонимен
    #61

    Финасовият министър ли определя политиките???. А какво мисли началникът му Орешарски? Или той не мисли. От чия предизборна програма е това? Дянков го правеше, но беше вицепремиер. Видяхме докъде ни докара. Станишев и слугите му в БСП са виновни за всичко. Излъгаха избирателите си. В момента управлява сбирщина от СДС, ГЕРБ, НДСВ, ДБГ, Ръководена от ДПС.

  7. Анонимен
    #60

    Тия вече със сигурност бягат от властта.Дано намерят начин да закърпят бюджета по друг, по-елегантен начин

  8. Анонимен
    #59

    Този на снимката да не е ученик на Дянков, защото действията му са същите, независимо от различните приказки.

  9. Анонимен
    #58

    съвет към министъра:да поиска 20% намаление и с компромис ще получи 10%.Сега ще получи 5% и това ще са незаети бройки .

  10. Анонимен
    #57

    Кой ще му потърси отговорност ??? Много експерти и политически наблюдатели смятат, че промяната в условията на външния дълг, направена от Милен Велчев по време на управлението на Симеон Сакскобургготски е корупционна и е била във вреда на България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.