Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър очаква дефицитът в края на годината да е под 3%

1 коментар
Днес, 23 декември в Министерство на финансите се проведе заключителна за годината пресконференция. В нея участваха министърът на финансите Владислав Горанов, заместник-министрите Карина Караиванова, Кирил Ананиев и Фейзи Бекир, както и ръководителите на НАП и Агенция „Митници” – Бойко Атанасов и Ваньо Танов. Снимка: БГНЕС

Дефицитът в държавния бюджет в края на годината ще бъде по-нисък от очакваното, съобщи финансовият министър Владислав Горанов на пресконференция в сряда. Очакванията са той да е 2.5 – 2.6% от брутния вътрешен продукт, а не заложените 3.3 на сто.

Отиващата си 2015 г. мина под знака на глобалната дългова програма, по която България вече изтегли над 3 млрд. евро дълг от външните пазари и ще може да емитира облигации през следващите две години. Общата стойност на задълженията за трите години ще е до 8 млрд. евро.

Въпреки заявките за свиване на дефицита, в края на годината той надвиши 3% заради наложилата се актуализация на бюджета. През цялата година финансовото министерство представяше данни за излишъци, но в края на 2015 г. заради европроектите и несъстоялите се реформи в МВР и отбраната се наложи дефицитът да надхвърли и първоначалните планове.

През годината финансовото министерство се опита да прокара няколко промени в данъчните режими, но те бяха отхвърлени. Все пак все още не е изключено да има допълнителни текстове за възстановяването на данъчен кредит, станали известни като "данък уикенд".

Приходните агенции бяха поздравявани нееднократно от премиера Бойко Борисов за добрата събираемост и мачкане на конрабандата. В края на годината обаче бе обявено, че предстои затваряне на митницата в Свиленград, след като 33-ма митничари бяха задържани заради подкупи там.

Горанов, който се опита тихомълком да ореже социални привилегии на служителите в силовия сектор през преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета за 2016 г., на практика саботира т.нар. реформи, тъй като избухналите полицейски протести накараха премира да даде на заден и да отмени всички планирани мерки.

"Видя се, че силовото налагане на реформи без необходимата подкрепа от съответните системи не винаги носи необходимия резултат. Аз няма обаче да се откажа да повдигам теми за ефективността на разходите в отделни системи и за предлагането на решения", коментира на пресконференцията Горанов.

"Понякога получаваме упреци за това, че прилагаме непопулярни мерки и решения. Добрият финансов министър не е добрият финансов министър. Добрият финансов министър е този, който консервативно управлява вашите пари, този, който се опитва да не генерира допълнителни дългове и да натоварваме следващите поколения с тях", декларира той.

Министърът отчете подобряване на икономическата ситуация и очаквания в края на годината БВП да е около 3 процента.

"От оценки за ръст от 0.6-0.8 на сто в есента на 2014 г. се доближаваме до почти 3% ръст, по последни оценки за 2015 г. Ако успеем да преминем психологическата граница от 3%, в икономиката ще се задействат автоматични механизми, които ще дадат възможност да надминем неблагоприятната тенденция за нисък растеж в последните години", заяви министърът.

Водим трудни дебати за ролята на държавата в преразпределение на доходите. Сегашният модел предполага ниско ниво на облагане и ниска роля на държавата за преразпределение. При ниски данъци държавата ще има слаба роля, но хората сами ще вземат решение как да харчат изкараните от тях пари, каза още финансовият министър, цитиран от БТА.

Събираемостта на данъците е с 1.6 млрд. лева по-добра тази година, каза изпълнителният директор на НАП Бойко Атанасов.

Над 550 млн. лева са повече събраните приходи от акцизи, което е ръст с 12 процента, допълни директорът на агенция "Митници" Ваньо Танов. Има още какво да се направи от приходите от акциз от горива, защото цената на горивата и суровините паднаха, добави той

"Мандатът на правителството започна работа сред тежка политическа ситуация, свързана със сериозни сътресения във финансовата система. Най-голямото предизвикателство беше да се справим с последствията от фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ). Намерихме начин да разплатим гарантираните влогове в банката“, подчерта Горанов.

Новата година започна динамично, като Фондът за гарантиране на влоговете в банките успя да изплати 3.25 млрд. лв., припомни той.

През 2015 г. успяхме да пласираме емисии книжа с дълъг матуритет на международните пазари. Възползвахме се от сравнително добрата атмосфера на международните финансови пазари при ниска доходност, която показа и доверието в правителството“, каза Горанов, който припомни за емитирането на най-големия дълг в историята на България през март тази година.

Той изрази съжаление, че местните избори не са позволили определени теми да се повдигнат без политически дебат.

Горанов каза, че през 2016 г. ще предложи законодателни промени за финансово оздравяване на общини и "ще се съсредоточим върху ефективността на публичните разходи".

"Полемиката за 2-процентния данък на доходите за физическите лица, които да събират общините, беше част от него. Тази тема не се е изчерпала, защото приходната част на много от общините е ниска и недостатъчна. Ще повдигна въпроса за промяна в Закона за публичните финанси, който да регламентира механизъм за финансово оздравяване на общини и за действия при финансови проблеми“, каза Горанов.

"Има общини, където разходите са до три пъти над приходите. Когато общинският съвет или кмет на дадена община сметнат, че се нуждаят от помощ от правителството, да изчислят от колко пари се нуждаят и да влязат в оздравителен режим“, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #1

    с бюджета изглежда е като при пазарлъка. Той ти иска 100, знае че струва 70, ти му казваш 60 и накрая се споразумяване за 80. Слагаш дифицит 3.3, знаеш че ще е под 3, че ако е по- нисък да кажеш, че си го намалил. Май всички го правят така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.