Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър орязва с над 100 млн. лв съдебния бюджет

2 коментара
Финансовият министър орязва с над 100 млн. лв съдебния бюджет

Финансовият министър Владислав Горанов дава на съдебната власт 103 милиона лева по-малък бюджет от исканото от Висшия съдебен съвет (ВСС). По-рано тази година ВСС увеличи магистратските заплати, а за следващата година залага нов ръст с 10% заради планираното повишаване на възнагражденията в бюджетната сфера. При подобно орязване на средстваа магистратите няма да получат увеличение.

По закон заплатите на магистратите са обвързани със средната заплата в бюджетната сфера. Най-ниската заплата на младшите магистрати е равна на удвоената средна заплата на държавните чиновници. Очаква се през 2019 година средната бюджетна заплата да стане 1200 лв.

Поради това ВСС е предвидил бюджетът на системата да достигне рекордните 769 млн. лв, което е с 180 млн (30%) повече от тази година. Финансовото министерство обаче не е на това мнение и залага 666 млн. лв. Обикновено депутатите накрая гласуват проекта на правителството, въпреки че по конституция съдебната власт има независим бюджет.

През тази година и двата проекта за бюджет на съдебната власт изглеждат нелогични на фона на законовите промени. Проблемът се крие в прогнозираните приходи от съдебни такси. ВСС и финансовото министерство прогнозират парите от такси да намалеят до 100 милиона лева през 2019 година (спад от 2 млн. лева). В същото време парламентът прие промени в административния кодекс (АПК), с който таксите за касационно обжалване по административни дела бяха увеличени 14 пъти. Те бяха атакувани пред Конституционния съд от президента, омбудсмана и БСП.

Спорът между финансовото министерство и ВСС за бюджета на съдебната власт се води всяка година без изключение. Накрая винаги се достига до компромис. Преди три години Владислав Горанов се закани да премахне обвързването на бюджетните заплати с тези в съдебната система, ако ВСС не започне да реформира магистратурата.

ВСС обеща съкращаване на съдилища и прокуратури, които гледат малко дела. Първо бяха намалени част от военните съдилища и прокуратури, но след това процесът спря за две години. Едва през 2018 година главният прокурор Сотир Цацаров се активизира и предприе реални мерки по закриване на част от най-малко натоварените районни прокуратури в страната. На този фон процесът в съдилищата може да се смята за спрял.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    А за колко лева общественополезна работа свършиха ?

  2. Десен бесен
    #1

    Има магистрати, които взимат над 5 хилки заплата и не плащат осигуровки върху нея. А да... Забравих, че те са по-талантливи и не трябва да се наказват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.