Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър се объркал и за дефицита в Бюджет 2022 – няма да е 2.9%, а 5.1%

Служебният кабинет публикува проектобюджет часове преди връчването на мандата за редовно правителство

13 коментара
Валери Белчев

Служебният министър на финансите Валери Белчев, който миналата седмица тотално се обърка за очаквания размер на минималната пенсия пред 2022 г., е сгрешил и прогнозата си за дефицита както за 2021 г., така и 2022 г. Тази година няма да приключи нито с балансиран бюджет, нито с излишък, както обеща Белчев преди седмица, а с дефицит от 3%, става ясно от проектобюджета за 2022 г. на служебното правителство. Документът се публикува часове преди връчването на мандата на спечелилата изборите коалиция "Продължаваме промяната". В речта си при откриването на 47-ото Народно събрание президентът Румен Радев призова депутатите да го разгледат до Нова година.

През 2022 г. дефицитът няма да бъде в рамките на 2.9%, както заяви Белчев преди седмица, а ще е 5.1%, пише в проектобюджета, публикуван от МФ.

Представители на "Продължаваме промяната" вече обявиха, че Бюджет 2022 ще се обсъжда и приема през януари и няма как да се гласува във варианта на Валери Белчев, тъй като трябва да се отчете новата структура на изпълнителната власт в евентуалното бъдещо редовно правителство. Въпреки това Белчев, подкрепен от президента Румен Радев, обяви, че ще внася своя версия на проектобюджета на 17 декември. Дотогава обаче България е възможно да има ново правителство, ако структурата и съставът му бъдат гласувани на очакваното извънредно заседание на Народното събрание в понеделник.

Според проектобюджета на Валери Белчев дефицитът догодина ще бъде 7.2 млрд. лв. при очакван дефицит от 4 млрд. лв. за 2021 г.

Само преди седмица в рубриката на пресслужбата на Министерски съвет "Властта говори" Белчев обеща Бюджет 2021 да завърши с нулев дефицит, а Бюджет 2022 да влезе в рамките на Маастрихтските критерии с "минус" 2.9%.

Почти единствената прогноза на Белчев от миналата седмица, която се потвърждава в публикувания от МФ проектобюджет за 2022 г., е за публичния дълг. Преди седмица той заяви, че таванът за новопоетия дълг догодина ще е 10-12 млрд. лв., като в проектозакона се предвижда 10.2 млрд. лв. нов дълг през 2022 г.

В края на 2020 г. нивото на държавния дълг възлиза на 27.5 млрд. лв. След поетия на множество вътрешни търгове дълг тази година общият размер на държавния дълг в края на 2021 г. се очаква да достигне 31.2 млрд. лв. "Очаква се запазване на тенденцията на увеличение на дълга и към края на 2022 г. се предвижда да бъде достигнато ниво от 38.4 млрд. лв. Съотношението на държавния дълг към БВП е в размер на 22.9% към края на 2020 г., при очаквания за нива от 24% и 27.1% съответно в края на 2021 и 2022 г.", пише в проекта на МФ.

Проектобюджетът, който по всяка вероятност няма да бъде приет в този вид, предвижда минимална пенсия от 370 лв. през 2022 г., максимална пенсия от 1500 лв., обезщетение през втората година майчинство в размер на 650 лв. и минимална работна заплата от 710 лв.

Обещаното от Валери Белчев вдигане на тавана на дохода на семействата с деца, под който се изплащат детски надбавки, е предвидено в проектобюджета. Таванът обаче не е 510 лв., както обяви Белчев, а 610 лв., става ясно от проектодокумента. Самият размер на надбавките обаче се променя според обещанието на Белчев - от 40 лв. на 50 лв. за едно дете, от 90 лв. на 110 лв. за две и т. н.

В данъчната политика няма съществени изменения. Предвижда се запазване на намалената на 9% ставка на ДДС за стоките и услугите, получили облекчение миналата година заради пандемията от Covid-19. Заложено е и намаляване на ставката на ДДС върху тока и природния газ до 9%, а не 10%, както предлага енергийното министерство.

Включено е и повишението на максималния осигурителен доход от 3000 лв. на 3400 лв., което вече бе защитено от съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #13

    Защо му е на министър да разбира от дефицит и от проценти. Министрите се занимават с чегъртане. И там са под професионалното ръководство на Рашков.

  2. Бисерко
    #12

    Тоз е ба си невероятното недоразумение...Не е единствено в набеденото фуражкено правителство, но е мисля най-голямото.Добре,чее скоро няма да е министър.

  3. ceco2
    #11

    Ще изнасяме догодина компютри !!! Ама било печатна грешка - да се чете компоти .

  4. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #10
  5. Коментарът е изтрит в 20:20 на 10 декември 2021 от автора.
    #9
  6. АниD
    #8

    Бог да пазо България, че тя явно сама не може. Хората не могат да разделят сеното на две магарета, сложили ги да управляват държава. Резултатите се виждат отдалеко, но не и отблизо.

  7. zachariev
    #7

    Заслужава да бъде преназначен в новото правителство както и неговите настоящи колеги!

  8. Десен бесен
    #6

    По-объркан министър на финансите не си спомням. Първо беше се объркал за пенсиите, сега за дефицита.

  9. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #5
  10. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.