Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Годишният оборот от сивата икономика в България е 25 млрд. лева

Това ерозира демокрацията и повишава дълговото бреме, смята Горанов

4 коментара
Годишният оборот от сивата икономика в България е 25 млрд. лева

Един трилион евро са укритите данъци в Европейския съюз (ЕС), а при дял от 30 на сто на сивата икономика у нас, 25 милиарда лева от брутния продукт са сив оборот. Това обяви в петък президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на "кръгла маса" в петък в София в рамките на националната кампания "Бизнес на светло за по-добро бъдеще!".

По думите на синдикалиста е необходимо да се разграничат понятията сива икономика, черна икономика и контрабанда и неформалната икономика. С черната икономика трябва да се бори непримиримо властта, ние с бизнеса трябва да се борим със сивата икономика, а неформалната икономика трябва да бъде легализирана, а не убивана, допълни лидерът на КНСБ.

Димитров посочи, че за последните 10 години в България е имало около 300 по-значими мерки за справяне със сивата икономика, но те са имали краткотраен ефект и делът на сивата икономика е почти един и същ в началото и края на периода.

Добрите мерки според Димитров се нуждаят от по-категорична и системна обществена кампания. Най-важно е да бъдат минимизирани сивите потоци, ако няма как бизнесът да генерира сиви обороти, и сивите плащания ще намалеят, допълни той. Според него огромният източник на сиви обороти са обществените поръчки, като поне 6-8 милиарда лева на година публични пари влизат в бизнеса през ЗОП.

КНСБ съвместно с КРИБ ще предложи нов проект, който да подпомогне 100-те най-големи български компании да разпространят техните добри практики на корпоративно управление, спазване на условия на работа, данъчни режими към техните основни подизпълнители.

Горанов: Сивата икономика заплашва правовоия ред в държавата

Според министъра на финансите Владислав Горанов сивата икономика ерозира демокрацията и правовия ред на държавата.

Освен това той предупреди, че ако не успеем да съберем това, което ни се полага като държава на база на законите, и продължим да толерираме сивата икономика, огромно предизвикателство през следващите години ще бъде дълговото бреме, което постоянно ще расте. Не можем с лека ръка да приемем, че всеки мандат трябва да струва десетина процента от БВП нов дълг, продължи министърът.

Същевременно той отбеляза, че както работодателите, така и работниците приемат данъчната система по-скоро като добър модел, установен през последните години в България. Политическата сила, която аз представлявам, смята, че той трябва да бъде запазен, заяви Горанов.

По думите му приносът на кабинета "Борисов" за изсветляването на икономиката може да се измери с 1,6 млрд. лв. данъци и осигуровки повече към вчерашна дата. Той заяви, че мерките срещу укриване на доходи от физическите лица ще бъдат с инструментариума на действащото законодателство.

Спрямо юридическите лица е предвидено в Закона за акцизите и данъчните складове да има рестрикции по отношение на вложителите в данъчни складове, защото сега основният контрол е насочен върху лиценцзираните складодържатели, които имат отговорност към фиска по отношение на акциза, но има много злоупотреби, които се случват извън темата с акциза, допълни Горанов. Предвидени са и мерки за изсветляване на някои сектори като ремонт и продажба на автомобили.

Правителството предвижда и стимули за коректни платци, каза Горанов и допълни, че някои идеи са по-екзотични като лотарията с касови бележки.

50 на сто от туризма – в сивия сектор

Министърът на туризма Николина Ангелкова подчерта, че основно проблемите в сектор "Туризъм" идват от сивата икономика. За да имаме качествен продукт и страната да стане целогодишна туристическа дестинация, трябва да се предприемат мерки за изсветляване на сектора и правителството има воля за това, заяви министър Ангелкова. Тя обаче отбеляза, че без обединения усилия на бранша, НПО и местните власти решаването на този проблем ще бъде трудно.

Министърът съобщи, че повече от 50 на сто е сивият сектор в туризма и добави, че ако той се изсветли, ще има инвестиции в инфраструктура, реклама, образование, кадри и съпътстващи дейности. Сред първите стъпки, които вече са предприети, министърът открои приемането на Наредбата за организацията на единната информация в сектора.

Бизнесът: 30 на сто е делът на сивата икономика в България

Според председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев над 30 на сто е делът на сивата икономика в България, което нарежда страна на първите места в ЕС по този показател.

"В момента ситуацията е такава, че България и Румъния си оспорват първото място в Европа по дял на сивата икономика като дял от БВП", добави той.

Домусчиев изрази надежда законодателната и изпълнителната власти да предприемат промени, чрез които да се редуцира в следващите години този процент и страната да постигне поне средноевропейско равнище на сива икономика.

Той обаче отбеляза, че деловите среди не може само да разчитат на законодателната и изпълнителната власт и контрола им на проявите на това негативно явление. Контролът трябва да го правим и самите ние, обърна се председателят на КРИБ към участниците във форума.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Кредитните карти в Америка имат и тази функция, че всяко плащане може да се отчита от всички институции, които събират такава информация. Това у нас може да се взима от банките, те да са принудени да обобщават и оповестяват тегления на суми по-големи от 10 000 лева. Големите парични потоци са пари за бизнеса, от тях ще се извадят данъците, таксите и акцизите и ще може да се отчете годишният оборот на всички, които не плащат данъци. Така сивата икономика може да се засече по градове, месеци и оборот.

  2. И какво от това
    #3

    май тоя го боли, че не цялата сива икономика е в ръцете на КОЙ и другите олигарси. Защото събраното в бюджета КОЙ и другите олигарси си го разпределят и усвояват! Това ги боли, че сивата икономика не е напълно под техния контрол. При рационално харчене на държавните и общински пари, олигарсите ще пукнат, но държавата би могла да спести милиарди! А те искат точно обратното, да харат повече! Пари на българския и европейския данъкоплатец!

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Бедните държави и гражданите в тях са бедни, защото МНОГО СЕ КРАДЕ ОТ ТЯХ -МИЛИАРДИ В БЪЛГАРИЯ, трилиони в русия!

  4. Знайко
    #1

    Едва ли има по-"сиви" формации от КНСБ и КРИБ (като към тях включвам БСК и тем подобните т.н. "работодатели")

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.