Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър увери, че вече няма концентрация на държавни пари в една банка

13 коментара
Петър Чобанов. Сн. БГНЕС

Финансовият министър Петър Чобанов увери в сряда, че разпределението на парите на дружествата с държавно участие в търговските банки "е все по-голямо".

Пред журналисти той каза, че "няма финансова институция, която към края на 2013 година да държи над 18 процента от парите на държавни предприятия".

"Първата банка в този списък е с около 17 процента държавни пари, втората е с 16 процента, третата е с 10 процента", посочи министърът, без да обявява имената на банките.

Според данните, с които министърът разполага, "най-голямата експозиция на дружествата в енергетиката към една банка е намаляла три пъти".

"От 66 процента към една банка към 31 март 2013 г. до 21 процента - към края на 2013 година", посочи Чобанов.

Миналата година по време на служебното правителство на Марин Райков бе приета наредба, с която дружествата с държавно участие над 50% и с активи над 3 млн. лв. са задължени да държат не повече от 25% от средствата си в една търговска банка, а самият избор на банка трябва да става на конкурентен избор.

Наредбата бе приета, след като се оказа, че в една банка - Корпоративна търговска банка - има концентрация на средства от държавни дружества,  което може да се приеме за държавна помощ. Целият енергиен сектор държеше парите си в КТБ, което по груби сметки бе около 600 млн. лв. Тези информации, които самата банка не потвърди, настроиха негативно общественото мнение.

Изпълнението на наредбата се посрещна с неохота от дружествата, банките и правителството на БСП и ДПС. близо година след влизането ѝ в сила все още се провеждат процедури за избор на банки. Самият премиер Пламен Орешарски не скри скептицизма си от ефекта на наредбата, като неотдавна коментира пред журналисти, че всъщност държавните фирми са ощетени и имат "пропуснати ползи". Той поясни, че се е наложило те да развалят договори с банки и както при всеки развален договор, "винаги се плаща неустойка от некоректната страна".

"Ако това обаче ще успокои духовете, е добре да се направи", заяви тогава премиерът и отбеляза, че "всяко нещо си има цена".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 65
    #13

    "вече няма концентрация на държавни пари в една банка" Вервам!

  2. kremena_dencheva
    #12

    Това че няма концентрация вече не решава проблемите на държавните фирми. От гледна точка на финансовите ползи, ефектът от промяната е нищожен. Медиите на Прокопиев обаче колко много лаеха за тези пари и се правеха на уж много загрижени за държавата. Алчността ги крепи тях

  3. Vercheto
    #11

    И кои са сега новите банки? Бас държа че Бориславова пак е намазала. Всеки иска парче от пая. Най-алчните най-високо врещяха за тези държавни пари.

  4. kremena_dencheva
    #10

    Голямо реване рева Иво Прокопиев чрез медиите си за тези държавни пари. Ето на, сега стана по неговата, само че ползата от това за обществото е никаква. Прокопиев навярно е искал и той да има банка, ама не го е огряло.

  5. ivan_mitev5577
    #9
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  8. ivan_mitev5577
    #6

    Като цяло медиите, много раздухаха този казус с държавните пари в банките, а той не беше съществено важен за хората . Сега някой хора пак ще намерят за какво да реват, винаги се получава така...

  9. dani
    #5

    Ах, Desi, Desi - първо виж до колко е истина информацията и до колко парите не са излезли от една банка, за да отидат в свързана с нея (собственост на същия собственик), после се тревожи за прокопиев и Mediapool. И ако КТБ не беше ваша, а на "вражеска" политическа сила, интересно как щеше да смяташ загубите от лихви:))

  10. tagged
    #4

    Значи от тук насетне не виждам какво толкова трябва да се дълбае, при положение, че парите са разпределени в поне 5 банки. Разбрахме, че няма концентрация само в една и мисля, че няма смисъл да ни го повтаряте през една седмица това нещо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.