Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият надзор ще обяви по-високите си заплати

Шефовете на институцията ще взимат колкото директорите на застрахователни и пенсионни компании

4 коментара
Финансовият надзор ще обяви по-високите си заплати

Комисията за финансов надзор (КФН), която контролира играчите на фондовата борса, частните пенсионни фондове и застрахователите, ще обяви новите си, по-високи заплати, след като бъде приета съответната наредба за възнагражденията в институцията. Това обеща пред журналисти в понеделник председателят на КФН Карина Караиванова. Преди това тя благодари на всички, които не са се поддали на "популизма" да обсъждат промените в Закона за КФН единствено през призмата на възнагражденията на комисията.

През ноември депутатите одобриха специални бюджетни привилегии за КФН с аргумента, че небанковият надзор трябва да получи статута на БНБ, за да повиши ефективността си.  Благодарение на промените в Закона за КФН и в Закона за държавния бюджет за 2018 г. институцията ще може да вдигне бюджета си почти двойно – от 11 млн. лв. на 20 млн. лв., а заплатите на работещите в надзора ще могат да се покачат чувствително.

Специално възнагражденията на петимата комисари, които самите те ще си гласуват, най-вероятно ще скочат 2-3 пъти. Освен Караиванова, която е бивш зам.-министър на финансите и се ползва със силната подкрепа на министър Владислав Горанов, в институцията влизат още Ралица Агайн, която отговаря за застраховането, Владимир Савов – за потребителите, а също и новите попълнения – доскорошната депутатка Диана Йорданова, която е близка на шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова, и бившият шеф на НАП, харесван от няколко правителства, Бойко Атанасов. 

Според новите текстове заплатите на петимата шефове в КФН трябва да бъдат не по-ниски от средните за мениджърите в частния сектор в застраховането, пенсионното дело и инвестиционните компании, но не по-високи от заплатите на ръководството на БНБ. В момента по закон Карина Караиванова получава 90% от възнаграждението на председателя на парламента, което е към 4500 – 5000 лв. Ако заплатата се вдигне до нивото в БНБ, това значи светкавично да скочи с около 300%. Към основната заплата членовете на КФН ще имат право и на бонуси, които ще се изчисляват по приети от самите тях правила.

През 2015 г. след спечелено дело депутати обявиха, че предишният управител на БНБ Иван Искров е получавал на месец към 19 000 лв. през първата половина на 2014 г., от които заплатата е била 13 000 лв. Както е добре известно обаче, високото възнаграждение на шефа на централната банка не предотврати провала с КТБ.

"Промените в закона още не са влезли в сила, необходимо е и да бъде приета наредбата за възнагражденията. Когато сме готови, те ще бъдат обявени“, обеща Карина Караиванова. За целта КФН вече е изискала от представителите на бизнеса статистика за средните възнаграждения на мениджърите на частните компании, но тези данни не са обявени публично.

Според новия модел на управление КФН ще бъде държавен орган "независим от държавата“. Ведомството ще премине изцяло на издръжка от фирмите, които контролира, и няма да получава никакво финансиране от държавния бюджет, който сега поема около половината от разходите ѝ.

"Такъв е моделът в 18 държави и той се прилага успешно“, коментира Караиванова. По думите ѝ няма да има конфликт между правомощията на КФН и финансирането ѝ, защото при отнемане на лиценз на голям играч на пазара Министерството на финансите ще компенсира недостига по бюджета на КФН за годината.

За да стане "независима от държавата", КФН ще вдигне таксите за надзор, събирани от бизнеса, чиято дейност контролира. В някои случаи увеличението на удръжките ще е 2-3 пъти.

В понеделник вдигането на таксите бе представено от ръководството на КФН парадоксално като "услуга“ по надзор, която комисията предоставя на бизнеса, а не като функция на един властови орган в полза на обществения интерес.

От КФН увериха, че вдигането на таксите е съгласувано и подкрепено от по-голямата част от бизнеса. Никоя застрахователна компания не би изпитала финансови затруднения заради новите плащания, които били доста по-ниски от тези в ЕС. Увеличението нямало да се отрази и върху крайните цени за клиентите.

Глобите от надзорната дейност на КФН категорично няма да влизат в бюджета на институцията, увери още Караиванова.

Председателката на надзора заяви, че след като бизнесът се е съгласил на по-високите такси, сега било времето комисията да изпълни "своята част от сделката“ - като започне да предоставя "услугата“ по надзор с по-бързи темпове на работа и с по-висок експертен капацитет. Ведомството обаче щяло да работи със сегашната си структура и щат, като целта била да се наемат по-високо квалифицирани специалисти на сегашните щатове.

Друга сериозна промяна в Закона за КФН е прехвърлянето на много правомощия от зам.-председателите на надзора към комисията като колективен орган. Досега зам.-председателите имаха силна индивидуална власт. Експерти коментираха, че от една страна това намалява индивидуалната отговорност, но от друга засилва прозрачността, защото решенията на комисията се публикуват.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nely
    #4

    Съвсем не искам да бягам от популизма, затова ще попитам кое налага първото нещо след промените да е увеличението на заплатите толкова много. В тая държава всякакви отношения се осребряват.

  2. tim
    #3

    Къде в цивилизования свят чиновници си гласуват заплати????

  3. dimotimo
    #2

    Ми то и в нашата фирма си гласувам каква да ми е заплатата, колко почивки да имам,как да се смятат бонусите към заплатата... и после се събудих само с накокръджена паламарка...

  4. Nikola Nikolov
    #1

    К Ъ Р Л Е Ж И !!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.