Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовото разузнаване бави мегаагенцията по сигурността

8 коментара

Надеждите, че окончателният вариант на проектозакона за бъдещата агенция по сигурността ще е готов в рамките на седмицата, се изпариха окончателно, след като в сряда падна гъста мъгла  върху бъдещето на Агенцията за финансово разузнаване (АФР). Това става  само ден,  след като председателят ѝ Васил Киров обяви, че тя ще запази автономност при вливането си в бъдещата Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

По предложение на Татяна Дончева (БСП) вътрешната парламентарна комисия реши, че АФР ще остане в рамките на Министерството на финансите, а в ДАНС ще се създаде подобна дирекция. Не е ясно обаче коя от функциите (аналитичните или оперативните по събирането на информация) на АФР ще се прехвърлят в новата мегаагенция. 

Дончева коментира, че според Закона за мерките срещу пране на пари, АФР е важен финансов регулатор, който има право да извършва безусловни проверки на банкови институции. Такива функции обаче е трудно да се пренесат към специална служба за сигурност. Освен това не може на директора на АФР да му се дадат правомощия за отнемане на лицензи. Няма как да проверява и финансите на политическите партии, без това да се тълкува като вмешателство.

Служителите на дирекцията за финансово разузнаване в ДАНС ще извършват оперативната дейност, която ще включва въпроси, свързани с пране на пари и с цел финансиране на терористична дейност, според съгласуван в комисията текст.

Все още не е ясен и начинът, по който ще се пренася информацията от АФР към ДНАС. От вътрешната комисия разчитат, че до края на месеца ще могат да изгладят новопоявилите се проблеми около ДНАС, за да пратят окончателния текст за гласуване на второ четене в пленарната зала.

В това последно (засега) предложение за структурата на ДНАС прозират разногласия между представители на социалистите, тъй като във вторник Младен Червеняков заяви, че финансовото разузнаване може да се обособи като специализирана дирекция в ДАНС и да има относителна самостоятелност основно заради международния обмен на информация. Сега обаче се оказва, че АФР няма да се присъединява към ДАНС, а в нея ще се разкрива подобна на АФР дирекция.

Според Татяна Дончева няма нужда от арбитър между ДАНС и МВР в борбата с организираната престъпност – функция, която ще се изпълнява от две различни структури. Тя смята, че самите специални служби трябвало да се конкурират помежду си.

Депутатите са решили и ДНАС да бъде девоенизирана структура. Първоначалното предложение бе служителите ѝ да бъдат под пагон, което бе в противоречие с поетите ангажименти към европартньорите. 

От опозицията недоволстват от текстове в проекта, които предвиждат   събраната информация първо да се предоставя на председателя на ДАНС, след това на структурните ѝ звена и едва на края на шефовете на МС, НС и президента, записани като "външни потребители".

Според Атанас Атанасов (ДСБ) това е безобразие, тъй като структурата се създава, за да събира, анализира и обработва информация, която да се предоставя на държавните органи на властта и управлението, а не за да задоволява някакви собствени потребности. “Интересно какви са те ?!”, попита бившият шеф на контраразузнаването. 

В парламентарните кулоари продължават и спекулациите около името на председателя на ДНАС. Повечето експерти и депутати са на мнение, че той не трябва да е политик, а професионалист. Едни народни избраници твърдят, че като фаворит за председателския пост в ДНАС се очертал Иван Драшков, който в момента е шеф на контраразузнаването. Други депутати твърдят че Драшков, премиерският съветник по сигурността Петко Сертов и сегашният шеф на АФР Васил Киров са с еднакви шансове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #9

    все ще е бълвоч. Няма ли още някой съветник на Гоце да я оглави.

  2. David
    #7

    Za kakvo stava duma?Nyama smi... ot sazdavane na dublirani strukturi s ednakvo prednaznachenie,a e nujna yasna zakonna osnova i maximalno efektivna kordinaciya v rabotata na sastestvuvastite zvena,koito imat i do momenta v predmeta si na deynost,zastitai garantirane nadejna stepen na NS v BG.Agenciyata tryabva da se rakovodi ot profesionalisti,a ne ot politici.Rolyatana politicite e da sazdadat zakonovitenormi i da opredelyat deynostite tochno.

  3. Пацо
    #6

    Главна цел на агенцията е корупцията и прането на пари по висшите етажи на властта. Основата е именно Финансовото разузнаване. Естественно е, мафията във властта, да не иска да го включи в Агенцията, защото далаверите на недосегаемите ще лъснат на яве.Без АФР, цялата дейност на Агенцията се обезмисля, което е й целта на управляващият ни елит.

  4. peicho /c/
    #5

    Ako toj ili Kirov, ja oglavjat shte ima oshte edna murtvorodena agency, bez realna polza.Atanasov da kaje po chie ukazanie izdigna Drashkov..., ako ne iska da e otgovoren.

  5. Да
    #4

    Не е случайно и името на депутата изпълнил поръчката финансовото разузнаване да не влиза... (много се плаща за такива "добри" предложения)

  6. които перат
    #3

    ДНАС ще се оглави от некой,който най-добре прикрива прането на пари.

  7. коалицията
    #2

    това е целта на всички занимания до сега!

  8. Незнаещ
    #1

    Написаното говори за опит да се запази финансовото разузнаване под контрола на ДПС. Нали си има главен инспектор - 31 годишен експерт ДПС и зам министър на финансите.Основният въпрос е какво става с бившия главен инспектор и зам. министър Нихат Зия. Преди около година имаше катастрофа при Микре за която Васил Киров даде смехотворни обяснения. А вестниците писаха, че се е опитал да напусне местопроизшествието, зарязвайки началника си Нихат Зия/който се возел на задната седалка с колан заедно с Киров/.Тази

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.