Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовото разузнаване пресече операция за износ на капитали

0 коментара

Операция за 300 000 лева е била спряна заради съмнения за пране на пари в петък от Агенцията за финансово разузнаване съвместно с прокуратурата, съобщи директорът на агенцията Васил Киров. Парите са част от друга доста по-голяма сума, каза Киров, цитиран от БТА.

Също този месец, по друг сигнал, е била спряна операция за 20 000 долара при опит парите да бъдат изнесени от страната. Върху тях е наложен запор от Софийски градски съд.

Бързината при обмена на информация между държавите е от изключителна важност за успеха на финансовото разузнаване, каза Васил Киров. В процес на изграждане е електронна система за обмен на информация между страните-членки на Европейския съюз и кандидатките. България била сред първите страни, включени в системата на страните-кандидатки, заедно с Полша, Латвия и Естония. Очаква се през август у нас да бъдат доставени хардуера и софтуера на електронната система и през септември тя да стане ефективна. През 2004 г. двете системи щели се обединят. В момента информация се обменяла, но не по електронен път.

"Този ефект не можеше да бъде постигнат без съдействието на прокуратурата, а в случая от петък - и на МВР, които задържаха лицето", каза Васил Киров. Той запази в тайна подробностите около трансфера, за да не осуети разследването.

Финансовото разузнаване проверява нотариуси, които не са спазили закона за мерките срещу изпирането на пари и задължението си да сигнализират агенцията при съмнителни сделки, съобщи днес Васил Киров. Около 20 сигнала за съмнителни операции вече били подадени от нотариуси. Най-много били обаче сигналите, които идват от банките.

С последните законодателни промени от тази година задължение да подават сигнали за нечисти сделки имат и адвокатите, но засега нямало случай, при който адвокат да е сезирал финансовото разузнаване. Адвокатите вече започнали да представят в агенцията разработени вътрешни правила за контрол и предотвратяване на изпирането на пари.

Киров определи като изключителен резултат факта, че са образувани 38 следствени дела от изпратените до прокуратурата сигнали за съмнителни операции от финансовото разузнаване.

Върховната касационна прокуратура съобщи миналия петък, че 290 преписки, съдържащи информация за дейността на търговски дружества и физически лица за изпиране на пари, е изпратило финансовото разузнаване от 1998 г. до 11 юни 2003 г. За 38 от случаите били събрани достатъчно данни за извършени престъпления и са образувани следствени дела. При 3 от тези случаи, по искане на разузнаването, прокуратурата е спряла финансови операции и така е попречила да се изперат пари.

Магистратите са отказали да образуват дела по 30 сигнала заради липса на данни за извършено престъпление. По 222 сигнала за пране на пари пък проверките още продължавали.

Ревизията за сигналите на финансовото разузнаване беше назначена от главния прокурор Никола Филчев. Повод за нея бяха думите на Васил Киров пред вътрешната комисия, че прокуратурата не работи по изпратените ѝ сигнали, че Константин Димитров-Самоковеца и Иван Тодоров-Доктора перат пари от контрабанда. Изслушванията в комисията в края на май бяха заради доклада на МВР за организираната престъпност, в който Самоковеца, Доктора и Мето Илиянски бяха посочени като босове на контрабандата у нас.

Абсурдно е да се мисли за амнистия на "мръсни пари"

Ако под амнистия на капитали у нас, се разбира амнистия за "мръсни пари", това е абсурд и е немислимо, тъй като България вече е на друг етап от своето развитие.

Така Васил Киров коментира днес идеята на икономиста Владимир Квинт за амнистия на капитали. В статия, поместена в списание "Форбс" преди седмица, той препоръчва на България, Албания, Румъния и Украйна програми за амнистия на капитали. Според Киров, Квинт не е обяснил какво има предвид, но в случая може да се говори единствено за данъчна амнистия, тъй като тя не предвижда вкарване на "мръсни пари" в страната, допълни той. По думите му, макар и допустима, данъчната амнистия не е обоснована и създава данъчна ленивост. Той посочи, че в Италия, където е имало данъчна амнистия, е била разработена специална система за проследяване на произхода на капиталите, за да не се допусне навлизането на "мръсни пари" в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.