Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финков и Атанасов единствени от министрите не са готови с мерки за борба с корупцията

0 коментара

Само министерствата на здравеопазването и на образованието не са изработили още мерки за борба с корупцията, затова и правителствената антикорупционна комисия закъснявала с програмата си за работа, съобщи днес министърът на правосъдието Антон Станков, цитиран от Инфо радио.

Станков каза още, че до 1 март комисията ще подготви промените в законите за държавния служител и за държавната администрация. Както Mediapool информира вчера, с промените ще се даде възможност на етичните комисии към ведомствата да предлагат за наказания или уволнение уличени в корупция чиновници. Информацията бе съобщена, след като правителственият говорител вчера оповести разпореждане на премиера Сакскобургготски комисията Станков да активизира дейността си.

Днес Станков информира, че предложенията за промени в закона за държавния служител са направени по образец на законодателството в САЩ, където за тежки случаи на корупция, при които се е стигнало до уволнение на служители, се съобщава в медиите. Би било добре да намерим механизъм това да става и в България, би трябвало да мислим за правен механизъм медиите да могат да пишат за това, без да се счита за клевета, обясни министърът на правосъдието.

В оповестеното вчера разпореждане на премиера се казва, че Сакскобургготски очаква от антикорупционната комисия редовни доклади и предложения за уволнения, ако се налага. Днес Станков заяви, че от ноември досега в комисията са постъпили 16 сигнала за корупция, част от които били клеветнически. По думите му най-високото ниво, засегнато в сигналите, било на заместник министри, обвинявани най-често в прегрешения във връзка със закона за обществените поръчки.

Комисията Станков не е правила предложения за уволнения. По думите на министъра на правосъдието, нейната цел е да изработи правила, по които съответните работодатели в държавните органи да могат да процедират при наличен случай на корупция. Въпросните правила всъщност са подготвените промени в законите за държавния служител и за държавната администрация.

Комисията не е наказателен орган, каза още Станков, тя преценява към кой орган на правораздаването да насочи получаваните сигнали.

Преди началото на днешното заседание на правителството министърът на правосъдието каза още, че промените в закона за съдебната власт са почти готови и предстои да бъдат обсъдени с Висшия съдебен съвет /ВСС/. Той посочи, че предложенията са съобразени с решението на Конституционния съд.

КС отмени като антиконституционни част от най-важните промени в съдебния закон, които бяха обявени от управляващите като начало на съдебната реформа в България. Веднага след решението на съда, от Европейската комисия изпратиха официално запитване до българското правителство как ще продължи съдебната реформа, ключова за присъединителните преговори на България по глава "Правосъдие и вътрешен ред". Съдебната реформа е и един от четирите основни критерии за ратификацията на пълноправното членство на страната ни в НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.