Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финков предлага на Велчев 2 варианта за казуса "";ДДС за лекарствата"",N

0 коментара

Два варианта за решаване на проблема с пределните цени на лекарствата предлагат на финансовото министерство от комисията по цените към здравното министерство.

Единият вариант предвижда до 31 март 2002 г. да се признава данъчен кредит при реализацията на наличните към 31 декември лекарствени продукти в търговската мрежа, както и материалите за тяхното производство.

Във втория се предлага да се предвиди разпоредба, която до 31 март 2002 г. да разрешава наличните количества към 31 декември 2001 г. да се реализират по старите цени, действали до Нова година.

Това съобщи днес министърът на здравеопазването Божидар Финков. Според Финков, по силата на прословутото правителствено постановление от 29 декември, наличните в търговската мрежа лекарствени средства се облагат двойно с ДДС - начислява се данък без право на данъчен кредит, и това е възникналият проблем.

По своя преценка финансовото министерство ще включи едно от предложенията в правилника за приложение на Закона за ДДС, който трябва да е готов до края на януари.

Според здравния министър проблемът със заварените количества лекарства ще бъде преодолян с тяхното изчерпване на пазара - до 2-3 месеца.

Според икономически експерти на здравното министерство болката на търговците на лекарства не е, че са принудени да продават на загуба, а че ще намалее печалбата им от продажбите. Дори аптеки, които не са регистрирани по ДДС, ще реализират известна печалба от въвеждането на данъка, смята Славчо Богоев, зам.министър на здравеопазването.

Присъстващи на пресконференцията представители на Съюза на фармацевтите и на Браншовата стопанска камара на търговците на едро с лекарства се съгласиха, че с изчерпване на заварените количества проблемът, създаден от постановлението, ще отпадне.

При обсъждането на въвеждането на ДДС за лекарствата, здравното министерство е искало от 3 до 6 месеца гратисен период за въвеждането на данъка, каза още Финков.

По-рано тази сутрин Божидар Финков се срещна с представители на браншовите организации на частните аптеки, на фармацевтите и на търговците на едро. След срещата браншовиците съобщиха, че министърът на здравеопазването се съгласил, че трябва да има отсрочка за въвеждането на ДДС за лекарствата. Той поел ангажимент да разговаря по проблема с финансовия министър Милен Велчев.

На срещата бил направен анализ на ситуацията на фармацевтичния пазар. И двете страни се съгласили, че трябва да се търси икономическо решение, за което е необходимо време. По думите на председателя на браншовата камара на търговците на едро Владимир Найденов здравният министър проявил разбиране към сегашните проблеми и се солидаризирал с исканията на фармацевти и търговци.

Трите браншови организации днес внесоха във Върховния административен съд жалба за отмяна на постановлението за пределните цени на лекарствата. Основният мотив, който бе обявен вчера, е че постановлението противоречи на текстове от Закона за лекарствата и аптеките и на Закона за данъка върху добавена стойност.

Според правителственото постановление, публикувано на 29 декември в "Държавен вестник" и обявените в Интернет-страницата на здравното министерство нови пределни цени, лекарствата поскъпват с от 3 до 9% вследствие на облагането им с ДДС.

Според Найденов обаче, ако всички по веригата - производител, търговец на едро и аптекар, коректно начислят 20-процентния данък, действителното увеличение на лекарствата ще бъде между 39 и 43 на сто. Браншовиците обясниха, че не са против въвеждането на ДДС, но че това трябва да стане регламентирано.

В момента търговците на едро и дребно са изправени пред правен абсурд, обявиха браншовиците. Ако продават лекарствата на старите цени, нарушават закона за ДДС, защото не изчисляват налога в крайната цена. А ако включат ДДС в цените, нарушават закона за лекарствата, според който пределните цени влизат в сила след обнародването им в Държавен вестник. Това все още не е станало.

Сега в страната са отворени около една четвърт от аптеките, но те продават на загуба - близо 8% по-евтино от доставната цена, оплакаха се фармацевти.

На практика се получава, че малките аптеки ще поемат разликата между увеличението на пределните цени и ДДС. Браншовиците са изчислили, че загубите за търговците на дребно ще са между 11 и 14 процента и това ще доведе до фалит на много аптеки.

Ако изпълнението на постановлението не бъде спряно, запасите от лекарства в аптечната мрежа ще се изчерпат до десетина дни, тъй като повечето големи складове не работят, предупредиха аптекарите. Тяхната прогноза е, че при грипна епидемия хората ще останат без лекарства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.