Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финландия оглавява ЕС в тежък момент за 25-те страни членки

1 коментар
Финландия оглавява ЕС в тежък момент за 25-те страни членки

Финландия наследява ротационното председателство на ЕС в тежък момент за 25-те страни членки, които все така са лишени от конституция, имат разногласия по условията на бъдещите разширявания и са обречени на трудни пазарлъци с Русия по енергийния въпрос. Това се казва в анализ на Гаел Браншо от агенция Франс прес, цитиран от БТА.

В такъв контекст наблюдателите и финландските официални представители са на мнение, че нищо съществено няма да се случи при това председателство във втората половина на годината, което впрочем е и твърде краткотрайно, тъй като включва само четири месеца работа заради лятната и коледната ваканция.

Седмица преди предаването на щафетата между Виена и Хелзинки финландският премиер Мати Ванханен все пак обяви, че е оптимист.  "Непрекъснато се повтаря, че ЕС е в криза, но той всеки път се изправя и продължава напред. Ние се подготвихме добре. Ще се постараем да сме колкото се може по-конкретни и прагматични", заяви той.

Вярно е, че 25-те се ангажираха да приключат постепенно периода на размисъл върху европейската конституция, която през 2005 г. бе отхвърлена от френските и холандските избиратели, но те се споразумяха най-вече да не се споразумяват за нищо преди насрочените за пролетта на 2007 г. парламентарни избори в Холандия и президентски избори във Франция.

Конкретно реформата на институциите на ЕС ще трябва да почака до френското председателство на съюза през втората половина на 2008 г., за беда на Финландия, която е сред държавите, настояващи за по-активен график.

Поради липса на по-добро решение скандинавската страна най-вероятно през октомври ще стане 16-ата държава, ратифицирала (в парламента) европейската конституция.

Документът, който бе отхвърлен от Франция и Холандия, целеше да улесни функционирането на ЕС след разширяването до 25 членки през 2004 г. и да позволи и бъдещи разширявания.

По въпроса за бъдещите разширявания Финландия е решена да ускори дебатите с надеждата да постигне консенсус на срещата на върха на ЕС през декември.

ЕС ще трябва най-вече да дефинира понятието "абсорбционен капацитет" (възможности за приемане на нови страни - б.ред.) в институционално, политическо или икономическо отношение.

Под натиска на Франция и въпреки резервите на Великобритания и Финландия 25-те се съгласиха това понятие да играе важна роля при всяко ново приемане на държави след влизането на България и Румъния. "Днешните и утрешните кандидатки не трябва да бъдат подлагани на нови критерии. Правилата трябва да са еднакви за всички", пледира Мати Ванханен.

Финландия ще трябва и да придружава България и Румъния до възможното им влизане в ЕС на 1 януари 2007 г., освен ако 25-те преценят наесен, че двете държави не са готови и отложат приемането им за януари 2008 г.

Тя ще трябва и да опита да постигне напредък в много деликатните присъединителни преговори с Турция, които са застрашени от отказа на Анкара да отвори пристанищата си за кипърски кораби съгласно протокол на споразумение, чието приложение трябва да бъде обсъдено от 25-те до края на годината.

Ванханен признава, че този въпрос, тясно свързан с разделението на Кипър, ще е вероятно най-трудният за финландското председателство.

Друг тежък проблем за финландския мандат начело на ЕС са отношенията на съюза с Русия.  ЕС и Русия трябва да заменят или подновят Споразумението за партньорство и сътрудничество, което изтича през 2007 г., да се разберат за визите и най-вече да продължат трудния си диалог по енергийните въпроси.

Този въпрос ще е предмет на обсъждане на европейска среща на върха на 20 октомври във Финландия с участието на руския президент Владимир Путин.

Другите приоритети на финландското председателство са прозрачността на ЕС, новаторството, конкурентноспособността и околната среда. По тези въпроси е възможно да се постигнат осезаеми резултати и те ще могат да върнат на ЕС "народната легитимност", на която държи финландският премиер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ...
    #1

    финланстките приоритети-прозрачност, новаторство, конкурентноспособност и околна среда много "приличат" на българските - корупция, старомодност, стари схеми на развитие в икономиката, унищожаване и безхаберие за околната среда

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.