Финландският президент Александер Стуб предложи Украйна автоматично да стане член на НАТО, ако Русия наруши евентуално примирие, с което той повтори предложение на американски сенатор, близък до президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес.
Тръмп, който нареди временно спиране на ключовата за Киев американска военна помощ, изключи идеята Украйна да се присъедини към НАТО - червена линия за Москва.
Президентът на САЩ иска да сложи край на войната възможно най-бързо, но отказва да предостави исканите от Украйна гаранции за сигурност, които да разубедят Русия да атакува отново, посочва АФП.
В интервю за американската телевизия Си Ен Ен финландският президент Александер Стуб предложи Украйна автоматично да стане член на НАТО, ако Москва наруши споразумението за прекратяване на огъня.
„Защо да не им дадем фактическо членство в НАТО, което по същество означава, че когато преговорите са успешни и е постигнато мирно споразумение, част от това споразумение да гласи, че ако Русия го наруши, наруши прекратяването на огъня или отново нападне Украйна, тя автоматично става член на НАТО“, каза той.
„Мисля, че това е достатъчно силна предпазна мрежа“, добави Стуб, имайки предвид американската подкрепа, която да гарантира запазването на евентуално споразумение.
В средата на февруари сенаторът републиканец Линдзи Греъм, поддръжник на Доналд Тръмп, спомена тази идея в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността.
„Ако не може да ги вкараме в НАТО веднага, моята идея [...] е да бъдем много ясни: да кажем на Путин, че ако го направи отново, ако Русия извърши още едно нахлуване в Украйна, това автоматично ще доведе до присъединяването на Украйна към НАТО като червена линия“, каза той.
Промяната на позицията на американския президент спрямо Русия, белязана от разговора му с руския президент Владимир Путин на 12 февруари, принуждава европейците да ускорят укрепването на сътрудничеството си в областта на отбраната.
Европейската среща на върха в Брюксел в четвъртък ще бъде посветена на Украйна и въпросите на европейската сигурност.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи план за превъоръжаване на Европа, който трябва да ѝ позволи да мобилизира близо 800 млрд. евро за своята отбрана и да предостави незабавна помощ на Украйна.
Ключови думи
Свободата има цена
Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.
Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Най-после едно разумно предложение!
Пиша си "rusorobski",изпращам и се вижда русофобски. Що така, малка грешка уж, пък променя смисъла
"русофобска" разбира се.
Пижо, България е член на нато какво следва по твоята русофобска логика Незабавна окупация, радостно посрещане на окупаторите и народен съд?
Финландците знаят за какво става дума. Мисля че тоя достоен народ отучи руснаците да посягат на Финландия.
""... Александер Стуб предложи Украйна автоматично да стане член на НАТО, ако Русия наруши евентуално примирие..."" Забравете за примирие - капутулациА