Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирма осъди парламента за 200 000 лв. заради лош закон

1 коментар
Фирма осъди парламента за 200 000 лв. заради лош закон

Фирма, която е претърпяла щети от закон, противоречащ на правото на ЕС, успя да осъди парламента на 200 000 лв. обезщетение, съобщава lex.bg. Съдебното решение е постановено 14 години след началото на казуса.

Става дума за текст от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК). Той даваше възможност на държавата чрез Агенцията за приватизация да учреди законна ипотека върху имуществото на приватизираното дружество за неизпълнени задължения на купувача по договор.

Още през 2012 година Европейската комисия образува наказателна процедура срещу България заради този законов текст, защото погазва правото на свободно движение на капитали и може да засегне всеки бъдещ инвеститор.

Въпреки заплахата от санкции, парламентът три години забави решаването на проблема. Това се случи чак през юни 2015 г. Проблемният механизъм е действа; в продължение на 8 години след влизането на страната ни в ЕС.

Междувременно фирмата "Изгрев" подава съдебен иск срещу Народното събрание и агенцията за приватизация.

Мажоритарният пакет акции на държавното предприятие "Изгрев“ е продаден през 1997 г. на "Труд и капитал холдинг“. Година по-късно държавата продава последните 8% от капитала, които държи, на работническо-мениджърското дружество (РМД) "Изгрев-98“. То плаща 10% от цената при подписването на договора, а останалите 90% се задължава да плати на осем равни годишни вноски до 6 април 2007 г.

През 2007 г. Агенцията за приватизация решава да учреди ипотека в полза на държавата върху имоти на "Изгрев", защото РМД-то му дължи вноски и неустойки. Така през 2011 г. на публичен търг са продадени ковашко-пресов цех и склад за готова продукция за над 187 000 лв.

По време на делото парламентът оспорва съдебния иска като недопустим и твърди, че не може да отговаря по него. Народното събрание твърди, че тъй като е орган на власт, който се избира за срок от четири години, няма как да се ангажира отговорността на действащото Народно събрание за нарушение, извършено в предходни периоди от други негови състави.

Върховните съдии приемат, че Народното събрание не е освободено от отговорността, че е приело и поддържа закон в несъответствие с правото на ЕС. Нито може да бъде освободена от отговорност държавата, когато приет от нея механизъм не е сработил ефективно и са причинени вреди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roser
    #1

    Парите да се разпределят между депутатите, гласували закона, като се умножат с подходящ коефициент, отчитащ инфлацията, поскъпването и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.