Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирмата, поддържаща Търговския регистър, ще доставя дискове за архива на културното наследство

4 коментара
Фирмата, поддържаща Търговския регистър, ще доставя дискове за архива на културното наследство

Фирмата, която поддържа блокиралия наскоро Търговски регистър, ще доставя техниката, с която да се дигитализира и съхранява информацията за паметниците на културата в страната. Дружеството "Лирекс" е избрано за победител в обществена поръчка на Министерството на културата за доставка на скенери, дисков масив, сървъри и други за съществуването на електронния регистър и публичен портал за обектите на недвижимото културно наследство. Това става ясно от информация в сайта на Министерството на културата.

Търговският регистър беше недостъпен дни наред заради "гръмнали дискове" с информация. Това накара премиера Бойко Борисов да заръча и в поръчките за електронни услуги да се въведе изискване надзор на изпълнението, тъй като фирмите печелили с ниски цени и после слагали "калпавите дискове".

Поръчката на Министерството на културата за техника за дигитализация на културното наследство е правена преди проблемите с Търговския регистър и заръките на министър-председателя. За нея "Лирекс" ще получи около 253 000 лева без ДДС. Въпреки че информацията за победителя в поръчката е публикувана още през юни, до момента няма публични данни за сключен договор. Освен това техниката реално няма да свърши много работа към момента, тъй като министерството все още не е избрало кой да направи самата информационна система за културното наследство. За целта е обявена обществена поръчка още в началото на годината, но до момента победител не е избран.

Забавяне

Дигитализацията на данните за културното наследство се прави със средства от оперативната програма „Добро управление“. Европроектът за това е одобрен още преди година и трябва да приключи до края на тази. В обявленията за обществените поръчки, както за доставка на техника, така и за разработване на информационна система, е записано, че те трябва да приключат до 30 ноември.

Спазването на срока обаче е малко вероятно. В поръчката за електронния регистър на културното наследство участват четири обединения. В едното участници са фирмите "Сиела норма", "Хоси" и "Екса". Второто обединява дружествата "Димирома", "Технически университет София – технологии" и "Европейски център по законодателство, анализ и усъвършенстване на съдебната практика". В третото влизат "Контракс", фондация "Право и интернет" и "Дайрект сървисиз", а в четвъртото – "Хамилтън дейта сървисиз" и "Абати". Прогнозната цена на поръчката е около 1.2 млн. лева без ДДС.

Според информацията на сайта на министерството все още дори не се е стигнало до отваряне на ценовите оферти на кандидатите. Евентуално обжалване на избора пък ще забави с неясно колко проекта и той едва ли ще успее да влезе в крайния срок, поставен при сключването му – 31 декември 2018 г.

Първи етап

Целта на министерството е да създаде електронен регистър, в който да се вкарат данните от архива на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). В него има информация за над 40 000 обекта, които представляват културни ценности с категории за сведение, ансамблово, местно, национално и световно значение. Проектът предвижда изграждане и внедряване на специализирана информационна система (СИС) за регистриране, събиране, дигитализация, обработка и съхранение на Националния документален архив на НИНКН и създаване на електронен публичен регистър на недвижимите културни ценности.

В регистъра трябва да има информация за обектите, включително и геопространствени данни когато те са определени за еднозначното им локализиране. Регистърът ще поддържа интернет портал осигуряващ достъп до дигиталния публичен архив. Системата ще се използва за поетапното дигитализиране на архива. Първоначално в електронния регистър ще бъдат вкарани около 1500 паметника с национално значение. Предвижда се реализирането на електронни административни услуги за гражданите и бизнеса.

"За обектите недвижими културни ценности с национално и световно значение, включително недвижимите археологически културни ценности с национално значение през годините са създадени множество фотограматични плаки – около 15 000 броя. Фотограметричната документация на недвижимото културно наследство, изработена до този момент и съхранявана в архива на НИНКН, включва над 350 обекта от световно и национално значение (в това число и български паметници, намиращи се на територията на съседни държави)", пише в описанието на проекта.За останалите около 1140 обекта, които трябва да влязат в архива на първия етап, такива плаки няма.

Плаките трябва да бъдат сканирани, „което е много специфична дейност, изискваща специална апаратура и софтуер“. След като се сканират, плаките ще се обработят и въведат в цифровия архив.

"Фотограметричните плаки представляват изобразяване на обектите с облак от точки. По този начин с голяма точност се изобразяват дори и най-дребните детайли за съответния обект. Тези плаки служат при реконструкции на сгради или реставрации на паметници на културата, за архив на културното наследство, заснемане на археологически обекти, изработване на екзекутиви на сгради с изгубена документация, извършване на различни видове изследвания и анализи и т.н.", пише в описанието на проекта.

От сайта на Министерството на културата става ясно, че за дигитализирането на информацията от плаките е обявена отделна поръчка, но в последствие е прекратена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.