Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирми от Америка, Европа и Китай искат да доставят втечнен газ у нас

Цената през октомври ще е около 240 лв./МВтч

8 коментара
Деница Златева (вдясно) по време на откритото заседание на КЕВР, сн. БГНЕС

Цената на природния газ през октомври се очаква да бъде около 240 лева за мегаватчас, което е под заявените от държавния газов доставчик "Булгаргаз" 247.96 лв./МВтч за идния месец. Причината за поевтиняването е както започващият от 1 октомври пълен внос на евтиния азерски газ, така и понижението на европейските газови борси преди дни, макар и във торник да е имало сериозно повишаване на цените. То се очаква да продължи до края на септември и окончателното искане на "Булгаргаз" за октомврийската цена ще стане ясно в първото число на месеца.

Търговете за доставка на втечнен газ през ноември и декември 2022 г., за 2023 г. и за периода 2024-2034 г. се радват на голям интерес от компании от цял свят - Америка, Европа и Китай. Количества ще бъдат осигурени, въпросът е в цената, като очакванията са тя да е приемлива.

Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на обществения доставчик Деница Златева по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в сряда за цената на газа през октомври.

Септемврийската цена на синьото гориво е 353.21 лв./МВтч без такси, акциз и данък и спрямо нея намалението ще е 32 процента.

Златева отбеляза, че преди ден газът е поскъпнал на борсите с 19 на сто и ще продължи да расте, но положителното е, че българските цени отразяват индекса за "месец напред4, което дава основание да се смята, че цената за октомври ще е около 2140 лв./МВтч.

Това е и под обявените от бизнеса като поносими цени на природния газ от 250 лв./МВтч.

Шефката на "Булгаргаз" коментира, че няма притеснение за осигуряване на количеството газ за ноември.

Дружеството обяви търг за доставка на 140 млн. куб. м втечнен газ през ноември на гръцкия терминал Ревитуса или на турски терминал. На 27 септември изтече крайният срок за заявяване на интерес и по думите на Златева има много кандидати, които сега трябва да се прецени дали отговорят на предварително поставените изисквания от страна на "Булгаргаз". На 4 октомври ще се чакат вече обвързващите оферти. Условията на търга обаче са за доставка до посочените терминали, а купувачът сам трябва да си осигури слотовете за разтоварване. "Булгаргаз" обаче няма такива и не е ясно как ще се снабди с такива.

Дружеството има обявени още три търга за доставка на втечнен газ – за декември 2022 г., за цялата 2023 г. и за периода 2024-2034 г.

За декември се търсят 190 млн. куб. м, заявки за участие се приемат до 6 октомври и условията са като в процедурата за предходния месец, което отново оставя открит въпроса с разтоварването им на Рувитуса или в Турция.

За 2023 г. са необходими 1.5 млрд. куб. м и се чакат на същите терминали. "Булгаргаз" смята да участва в търга за слотове на Ревитуса за следващата година, които ще се проведат в средата на октомври. Писма за интерес се събират до 4 ноември.

За десетгодишните доставки дружеството има осигурен 1 млрд. куб. м годишен капацитет на бъдещия терминал в Александруполис, където се очакват количествата. За там заявления за интерес ще се подават до 27 октомври, обвързващи оферти ще се приемат до 29 ноември, след което ще има разговори и рамкови споразумения преди внасянето на окончателните оферти до 24 януари 2023 г.

"Има голям интерес към търга и за ноември, и за декември, както и за годишния и десетгодишния търг", заяви Златева по време на заседанието на КЕВР. По думите ѝ сред потенциалните кандидати има компании от целия свят - Америка, Европа, Китай.

"Смятам, че това е правилният подход и за постигане на добри ценови равнища и прехвърляне на тези ползи върху потребителите - било то битови, газоразпределителни дружества или големи индустриални предприятия", коментира шефката на "Булгаргаз".

Тя отбеляза, че "Булгаргаз" е направило доста стъпки за по-голяма гъвкавост по отношение на намаленото потребление от страна на индустриалните предприятия, както и по отношение на договорите за другата година. Според нея това е един от подходите за намиране на общи решения, когато клиентите на дружеството са в по-трудна ситуация, тъй като в момента има исторически минимум като потребление на природен газ, което е най-вече заради цените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Тези фирми ще бъдат посредници и ще натоварят договорите, които сега имаме, с допълнителни такси. Така цената на услугата ще се определя от фактори, върху които правителството няма контрол. Много страни по света контролират цената на електроенергията, като купуват акции от компаниите, доставчици на енергия. Това е начина държавата да държи юздите.

  2. VassilUN
    #7
    Отговор на коментар #3

    Викаш китайските фирми не са посредници, а са производители на газ? ПовЕрвах ти, да знаЙш! А иначе и Газпромекспорт е посредник! Но за герболяка мисленетоэе невъзможно!

  3. Entdecken
    #6

    Четете тук - "Събраха се: Радев одобри човек на Пеевски за посланик в ОАЕ" https://bird.bg/radev-peevski-dubai/

  4. Entdecken
    #5

    Рубладжиите не се притеснявайте! - Рондьо е уредил газпромски посредници регистрирани като западни фирми да дадат най изгодните оферти!

  5. Александър Борисов
    #4

    Не се излагайте ! Слушайте какво ви казва Възраждане ! И никога не гласувайте за него!

  6. Мнение
    #3

    Златева, ама как така, без посредници ли. Киро за 4 месеца от посредници направи 100 милиона. Ти сега искаш честно да го караш.

  7. .text
    #2

    Китай не ни трябва. Иначе става от трън та на глог...

  8. Гeн. Иван Колев
    #1

    Да, ама ние си искаме Газпром.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.