Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирми от хазарта родили нова схема за пране на пари

0 коментара

Нова схема за изпиране на пари чрез банкови карти са засекли служителите на Агенцията за финансово разузнаване, съобщи директорът ѝ Васил Киров. Новата схема е свързана с фирми от хазартния бизнес, а парите се чистят чрез банкови карти, уточни Киров, цитиран от БНТ.

Агенцията за финансово разузнаване е работила по 275 сигнала за съмнителни операции и сделки на обща стойност над 155 млн.евро, съобщи в годишния си отчет директорът ѝ Васил Киров.

Спрени са четири банкови операции, като спирането е потвърдено чрез налагане на запор от страна на съда. Киров не назова точна сума на спрените пари, но ставало дума за милиони.

Сделките, при които от страната е предотвратено изнасянето на милиони, са били организирани по вече известна схема на финансовото разузнаване. Парите са депозирани в български банки, след това са прехвърлени в чужди финансови институции, преминават през няколко офшорни компании и накрая, под формата на кредит, се теглят от лицата, които са ги внесли първоначално. Така те влизат напълно чисти обратно в страната, ако не бъдат заловени.

Установени са и случаи, в които в страната са правени опити за вкарване на мръсни пари за участие в приватизацията, потвърди Васил Киров.

Директорът на финансовото разузнаване потвърди също за случая, при който в българска банка е засечена сума на лица, свързани с режима на Саддам Хюсеин. Сигналът е подаден от американските служби. Установено е категорично, че в операцията няма замесени български лица. Сумата от порядъка на няколко стотици хиляди евро трябва да се преведена на фонда за възстановяване на Ирак, за което се чака решение на българското правителство.

По думите на Киров, около 30 % от постъпилите сигнали във финансовото разузнаване са свързани с вериги за източване на ДДС. Според него, след въвеждането на ДДС-сметката през миналата година банките вече по-лесно разпознават тези вериги, защото могат да проследят целия процес на движението на финансовия ресурс и лицата, които осъществяват тази дейност.

Има и установени случаи за замесени служители в схеми за изпиране на пари, главно от сферата на банките и хазарта, но нивото е до ръководител, управител или директор на клон, уточни Васил Киров.

Контролната дейност на агенцията през 2003 г. е обхванала 7465 проверки на лица, задължени по Закона за мерките срещу изпирането на пари да подават информация в АФР. Комплексните проверки на място са били седем, четири от които на дружества с хазартна дейност, при които не са констатирани нарушения на закона, водещи до глоби или имуществени санкции.

Активността си агенцията е преориентирала от банките към другите финансови институции - хазартни игри и застрахователи. Нараснал е и делът на докладите от нотариуси, както и от митническите органи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.