Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фирмите в България подкрепят планираната обща данъчна основа в ЕС

4 коментара

Плановете на Европейската комисия за въвеждане на единна данъчна основа за компаниите, работещи в повече от една страна-членка на ЕС, се подкрепят от 70 процента от големите български компании. Това сочи проучване на KPMG, проведено в над 400 от най-големите европейски компании в дейност в общността и разпространено във вторник.

Въвеждането на единна данъчна основа предвижда печалбите на компании, работещи в повече от една държава от ЕС, да се изчисляват по единна формула, валидна за целия Европейски съюз, вместо по 27 различни начина, както е в момента. Впоследствие печалбите ще бъдат разпределяни в страните, където компании развиват своята дейност и ще бъдат облагани със съответните данъчни ставки.

Очакванията на европейския бизнес са, че общата данъчна основа ще доведе до по-опростени данъчни процедури и ще улесни бизнес-планирането. Като цяло все още няма единно мнение за това, как новата система ще се отрази на размера на данъчната тежест. В България 30 процента от интервюираните експерти предвиждат увеличение на средствата, които компаниите им плащат за данъци, други 20 на сто смятат, че общата основа ще намали данъчните им разходи, а 40% не мислят, че тя ще доведе до някакви промени. 

Общата консолидирана данъчна основа се посреща с различна степен на одобрение в  страните членки на ЕС според проучването. Например в Чехия, Дания и Испания - 100% от данъчните експерти одобряват новата мярка, в Италия - 96%, в Гърция, Люксембург, Полша, Румъния, Словения и Швеция - 90%,  в Германия - 84%, а в Австрия, Финландия, Унгария и Полша - 80%. От всички държави-членки единствено Ирландия и Словакия не подкрепят плана на ЕК, като и в двете страни само 50% от интервюираните са заявили одобрение за идеята. В България Общата консолидирана корпоративна данъчна основа е подкрепена от 70% от интервюираните експерти.

Европейската комисия нееднократно е подчертавала, че в рамките на въвеждането на единна данъчна основа не се предлага унифициране на данъчната ставка в Европейския съюз. Въпреки това 69% от всички участници в изследването на KPMG са заявили, че подкрепят налагането на обща ставка във всички страни-членки. Само експертите във Великобритания, Кипър, Ирландия, Полша и Швейцария са се обявили против единната ставка. В България - за единна данъчна ставка - са 70% от запитаните.

Очаква се публичното обсъждане на предложението за общата корпоративна основа да стартира през 2008 г., като Европейската комисия се надява то да бъде прието до 2010 г. Много от интервюираните считат, че тези срокове са прекалено оптимистични. 66% очакват новата система да влезе в сила до 2015 г., а 85% предвиждат, че това ще се случи до 2020 г. Само 15% мислят, че предложението никога няма да бъде прието.

В момента се обсъждат различни системи за разпределяне на печалбите между държавите членки. Обсъжда се печалбите да бъдат разпределяни между страните, използвайки дадени критерии като размера на средствата за заплати, стойността на активите в дадената държава (с изключение на финансовите активи), продажбите и други подобни. Предложението на Европейската комисия е единната консолидирана корпоративна данъчна основа да не е задължителна. Това означава, че всяка компания ще може да избере и съществуващата методика за калкулиране на корпоративния данък по вътрешното законодателство за съответната държава.

Комисията внася това предложение с цел „да опрости процедурите, да подобри ефикасността и да намали административните разходи” за предприятията, които оперират на единния европейски пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. идиот от 70-те %
    #5

    може да настоява за единна данъчна ставка в ЕС, след като тя във всички случаи ще бъде по -голяма от нашата 10% за 2008 г. Тъпаците въобще не са разбрали какво ги питат. Сигурно са си мислили, че става въпрос за плосък данък.

  2. pecalbite v centralata
    #3

    naistina ne sa razbrali kakvo gi pitat! ot tazi promana polza ste imat golemite darzavi i zatova nastojavat da se vavede.za BG e absolutno neizgodno!ama nama koj da go obasni..

  3. georgiev
    #2

    в статията се говори за данъчна ОСНОВА (какво се облага), а не за данъчна СТАВКА (процент, с който се облага). Така че това явно пък съвсем е останало неразбрано :)

  4. БГ-идиот
    #1

    Цитат:"Европейската комисия нееднократно е подчертавала, че в рамките на въвеждането на единна данъчна основа не се предлага унифициране на данъчната ставка в Европейския съюз. Въпреки това 69% от всички участници в изследването на KPMG са заявили, че подкрепят налагането на обща ставка във всички страни-членки. Само експертите във Великобритания, Кипър, Ирландия, Полша и Швейцария са се обявили против единната ставка. В България - за единна данъчна ставка - са 70% от запитаните."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.