Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фискалната дисциплина да е задължителна по конституция

0 коментара
Фискалната дисциплина да е задължителна по конституция

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков се отказа от идеята си промяната в преките данъци да става с референдум и я замени с по-реалистична - данъчните промени да се приемат в парламента с квалифицирано мнозинство.

Новото предложение е залегнало в така наречения Пакт за финансова стабилност, който правителството ще внесе в парламента, обяви във вторник Дянков в лекция пред студенти от Нов български университет.

Останалите мерки в пакта са известни. Те бяха предложени за първи път от Синята коалиция, която ги нарече фискален борд.

Въвеждането на фискален борд бе сред петте условия, поставени от коалицията при обсъждането на вота на доверие към кабинета миналия месец. Това бе единственото предложение, което премиерът Борисов прие, в резултат на което Синята коалиция нито подкрепи вота, нито го отхвърли.

Според проекта за пакт дефицитът в бюджета ще бъде фиксиран, така че да не бъде надхвърлян, преразпределителната роля на държавата ще бъде ограничена до долен праг, а увеличаването на преките данъци ще става с квалифицирано мнозинство.

Пактът за финансова стабилност е най-важната финансова тема и при успех на тази идея в България тя може да се възприеме и от други държави, обясни Дянков пред студентите. Той посочи, че България е минала през най-тежката финансова криза от Втората световна война насам и че правителството миналата година е успяло да задържи натиска върху бюджета за по-високи харчове, но този натиск продължава и през тази година, и затова ще е добре, ако се приемат още мерки за финансова дисциплина.

Дянков каза, че мерките от пакта трябва да залегнат в конституцията, за да бъде това дългосрочна политика.

Само преди седмица Франция и Германия предложиха на останалите страни от ЕС "пакт за конкурентноспособност", който съдържа няколко мерки, една от които налагане на лимити върху размера на държавните дългове на всяка страна членка, като това бъде законово регламентирано.

Обяснявайки мерките, министърът каза, че лимитът на дефицита, който ще залегне в пакта, ще е ясен до седмица, но той ще е по-строг от Маастрихтските критерии за членство в еврозоната. Тези критерии предвиждат дефицит до 3 процента от БВП.

Според Дянков мярката за ограничаване на преразпределителната роля на държавата е особено важна, защото колкото по-малко средства се преразпределят, толкова по-ниски ще бъдат данъците. Средно за ЕС в момента преразпределителната роля на държавата е 50 процента, за България средното преразпределение през последните десет години е било 40-43 процента, като тази година е 36-37 процента, което е най-ниската стойност за последните 20 години, обясни той.

В последните две години 24 държави от ЕС увеличиха данъците, а България е една от страните, която не ги увеличи, каза министър Дянков. Увеличението на данъците е лошо за страна, която има да догонва средноевропейските държави по стандарт, добави той. Затова, според Симеон Дянков, е важно да бъде много по-трудно увеличаването на преките данъци.

Мярката, предлагана от него, предвижда това да може да става само с гласовете на две трети от всички депутати или 160 депутати.

Министър Симеон Дянков посочи, че българското правителство може да влияе основно върху преките данъци, докато акцизите, митата и ДДС до голяма степен се определят от европейските политики.

Вицепремиерът предположи, че всеки "трезвомислещ член на парламента" ще гласува за приемането на Пакта за финансова стабилност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.