Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фитч" свали рейтинга на Русия заради политическата несигурност в страната

4 коментара

Международната рейтингова агенция "Фитч" влоши прогнозата по дългосрочния кредитен рейтинг на Русия от "позитивна" на "стабилна", предадоха руските агенции в понеделник, цитирайки съобщение на "Фитч".  Нивото от "ВВВ" обаче бе потвърдено на фона на политическата несигурност в Русия и влошаващата се световна икономически прогноза.

Промяната в рейтинга означава, че в близко време "Фитч" не възнамерява да нито да го подобрява, нито да го влошава. От агенцията обясняват, че са преразгледали прогнозата си за Русия заради протестите срещу правителството и най-вече заради неяснотата как то ще реагира на недоволството след изборите за парламент на 4 декември.

"Вероятността за ръст е намаляла и балансът на рисковете най-добре се отразява в стабилна прогноза", посочва директорът на групата за суверенни рейтинги на агенцията Чарлз Севил, цитиран в съобщението.

Политическият риск, отразяващ индикаторите за лошо управление, отдавна е слабо място на Русия в сравнение с други страни, притежаващи рейтинг "ВВВ" и последните събития за пореден път подчертават ограниченията, натоварващи рисковете, свързани с руския политически модел, смятат в агенцията.

Макар руският премиер Владимир Путин да е смятан за фаворит в президентските избори на 4 март, неясно остава как властите в страната ще отвърнат на неочакваната вълна от протести, предизвикани от парламентарните избори през декември, и на промяната в политическия ландшафт. В дългосрочна перспектива развитието на демокрацията, водеща към подобряване на управлението на страната, може да бъде позитивно за руските рейтинги, но в краткосрочен план несигурността е нараснала, смятат финансовите експерти.

Това води до риск от отлив на капитали, което може да доведе до увеличение на натиска върху резервите на Централната руска банка и върху рублата. Чистият отток на частни капитали от страната през 2011 г. достигна 84 млрд. долара в сравнение с 34 млрд. долара през 2010 г., но все пак остава под отбелязания отлив на 134 млрд. долара през 2008 г., отбелязва "Фитч". Тя уточнява, че в значителна степен ускоряването на оттеглянето на капиталите в четвъртото тримесечие на миналата година се дължи на напускането на глобални инвеститори.

Друга рейтингова агенция - Standard & Poor's, също държи руския рейтинг на ниво "ВВВ" със "стабилна" прогноза, след като през есента на 2011 г. агенцията също отбеляза нарасналата политическа несигурност в страната след оставката на финансовия министър Алексей Кудрин.

Според класификацията на "Фитч", рейтинг "ВВВ" съответства на добра кредитоспособност в настоящия момент, която обаче може да се повлияе от негативна промяна в икономическата конюнктура.

Влошаването на рейтинга на Русия стана на фона на рязкото снижаване на рейтингите на девет страни от еврозоната, включително на Франция, която е една от най-силните и големи икономики в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    гудю По принцип не е добре, когато комшиите ти са зле. Потъването на гърчолята и румънците е кофти за региона. Но когато руснаците са зле, е винаги много готино. Защото са типове, които си врат гагите в чужди работи, като изфабрикуваните протести срещу шистовия газ. Очевадно платени и организирани от Газпром.

  2. Анонимен
    #3

    Три К-та за 1 - еврейски шпионин! Операция Шменти-капели ги играят на Уолстрийт за да спасят неспасяемото си - собствената си несъстоятелност! Само с търговия не става, требе си производство, а то е в Китай, не помагат и т.нар. високи технологии и счетоводните стандарти които са 4-5 по надути от европейските. Скоро със зелените хартии китайците ще си палят печките, щото ги кредитираха прекалено много и прекалено дълго! А Русия им е последния проблем, но Путин им се издърви и сега го връщат с рейтинги - ще му го накривят надясно!

  3. Анонимен
    #2

    Тия от ФИЧ май си ги дават рейтингите по това кой ще си плати повече.В края на краищата те забравят,че рейтингите които дават отрзяват степента на доверие за евентуално кредитиране и сигурността за обслужване на кредита , а не за стабилността на вътрешната политическа обстановка в дадена страна.Май и те започнаха да работят по поръчка.

  4. В и К
    #1

    Три бъ-та за най-голямата бананова республика в света

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.