Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фитч увеличи рейтинга на България

0 коментара

Международната рейтингова агенция Фитч рейтингс (Fitch Ratings) повиши днес дългосрочния кредитен рейтинг на България в чужда валута от 'BB' на'BB+' и този в местна валута от 'BB+' на 'BBB-' . Краткосрочният рейтинг остава 'B', съобщи министерството на финансите. Перспективата за дългосрочните рейтинги остава положителна.

"Повишаването на рейтингите и положителната перспектива отразяват стабилната макроикономическа политика и резултати на България, подкрепени от валутния борд и амбициите на страната за членство в ЕС, които се очаква да продължават да осигуряват бързо намаляване на съотношенията на държавния и външния дълг на страната", коментира директорът в секцията "Суверенни рейтинги" Едуард Паркър.

Агенцията очаква ръст на БВП от 4.7% тази година, след 4.8% през 2002 г. Очакваното слабо увеличение на дефицита по текущата сметка до 5.5% от БВП не е обезпокоително, тъй като отразява стабилно нарастване на инвестициите и до голяма степен следва да се финансира от преките чуждестранни инвестиции.

Според агенцията разумната фискална политика е основната предпоставка за подобряване на кредитоспособността на България. Осредненият размер на бюджетния дефицит през последните пет години до 2002 г. е едва 0.5% от БВП, постижение, надминато само от страни, които са големи износители на петрол или държави с рейтинг най-малко 'AA-'.

В съобщението на агенцията се казва, че правителството е на път да изпълни планирания за 2003 г. дефицит от 0.7% от БВП, и е акумулирало ликвиден фискален резерв от 1.7 млрд. евро в края на 2002 г.

Фитч очаква съотношението на държавния дълг към БВП да падне до 46% в края на 2003 г. от 79% в края на 1999 г., което е отражение на строга фискална политика, бърз растеж на БВП, поскъпване на местната валута и добро управление на дълга.

Агенцията смята, че е необходим по-нататъшен напредък при труктурните реформи, за да се повиши жизнения стандарт и намали безработицата. Сред приоритетните области са подобряване на бизнес климата, приключване на големите приватизационни сделки, преструктуриране на енергийния сектор и повишаване на гъвкавостта на пазара на труда.

Според Фич тази година политическата несигурност е нараснала и непопулярността на оглавяваното от НДСВ правителство и оттеглянето на 12 депутата увеличава риска от предсрочни избори и по-популистична политика.

Политическите прения са се отразили и върху икономическата политика от гледна точка на забавянето на приватизацията на БТК и Булгартабак и назначаването на нов управител на БНБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.