Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен повтори призива си за солидна инвестиция в бюджета на ЕС в момент, в който блокът трябва да се справи с икономическите последици от епидемията, предаде ДПА.
В статия във в. "Велт ам Зонтаг" Фон дер Лайен казва: "Нуждаем се от План Маршал за Европа".
Няколко дни преди това тя предложи радикално преосмисляне на европейския бюджет за периода 2021 - 2027 г., така че той да бъде адаптиран към кризата и да се стигне до голям план за икономическо възстановяване като този на САЩ за Европа след Втората световна война.
Бюджетът на ЕС е приеман във всички страни като инструмент за солидарна компенсация и трябва да бъде адаптиран в съответствие с кризата, казва Фон дер Лайен.
"Много милиарди, които трябва да бъда инвестирани днес, за да се избегне по-голяма катастрофа, ще свържат поколенията", пише тя. Според нея това ще поднови чувството за общност между европейските народи във време на криза.
Фон дер Лайен е уверена, че Европа скоро ще може да се възстанови.
Европейските правителства обаче са разделени по въпроса какви съвместни мерки да вземат за справяне икономическите последици на кризата с коронавируса.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Втора част
Около четири хиляди и седемстотин германски фирми оперират в Русия и като от Рог на изобилието изсипват върху "източните партньори" най-доброто, с което разполагат.Трите измършавели кита на руската икономика - енергетиката, добивната промишленост и военно-промишленият комплекс - не биха могли да съхранят плавателната си способност без германска помощ.
Решаващото освобождаване на България от руската хватка и качественото и въздигане може да стане само с помощта на естествената и съюзница …
Германия. В същото време почти целият германски истаблишмънт лобира срещу антируските санкции. Дяволският меркантилизъм му пречи да обяви края на илюзиите относно "империята на злото". Заповеднически го тласка да използва малките страни като разменна монета за груповия си интерес. Изоставените "фронтови" държави съвсем сами се борят срещу хибридната експанзия. Сред все по-разочароващите се източноевропейци се усеща потискаща умора от безплодното очакване препатилите германци да се вземат в ръце.
Плочките на доминото са подредени в редица. "Черен лебед” вече плющи с антрацитените си крила. За да бъдат посрещнати във всеоръжие предизвикателствата на времето, възниква необходимостта от три универсални мерки.
Преосмисляне. Пренасочване. Нов подход.
"Gens una sumus", гласи девизът на шахматната общност. "От едно семейство сме" - си казват стотици милиони хора от десетки страни. През хиляда деветстотин тридесет и пета година, когато и болшевишкият антракс, и нацистката чума са във възход, в знаменития си виенски доклад големият германски философ Едмунд Хусерл окуражава и напътства не само тогавашните европейци, но и днешните поколения:
"... духовната форма Европа... иска да живее в свободното оформяне на своето съществуване, на своя исторически живот от идеи на разума, от безкрайни задачи... от пепелта на голямата умора ще се въздигне Фениксът на една нова жизнена глъбинност и одухотвореност като залог на величаво и необхватно човешко бъдеще: защото само духът е безсмъртен”.
План Маршал на ЕС -
по-добре късно, отколкото никога!
Първа част
Обединена Германия се оказа относно източните си съседи в положението на Съединените щати спрямо нея самата през далечната четиридесет и пета година. Нейната силна позиция и осигуряваше възможността да продължи еквивалента на "Плана Маршал"за източноевропейските нации. Германско дългосрочно влагане на многоцелеви капитали, основано върху изстрадана пазарна интелигентност в седемте "фронтови" държави, разположени между Балтийско …
и Черно море, щеше да ги укрепи като западен бастион, с лекота отбиващ всяко хибридно кремълско домогване. Така щеше да бъде постигната и съкровена национална цел: постепенното повишаване на западащата германска конкурентоспособност, навреме подсилена с източна креативност и жажда за пазарна изява. Нямаше да бъде трудно: германският тип капитализъм за разлика от англо-американския либерален модел стои много близо до бившия комунистически свят - не само географски, а и в психологически и идеологически план. Федерализацията на Европа щеше да се развие като естествен процес, а не да буксува с десетилетия под евробюрократски заклинания и междуправителствени препирни.
През деветдесетте години без никакво двоумение групово кривнаха настрани именити стълбове на германското стопанство. Парите не миришат: още преди световната криза знакови финансови институции и промишлени компании станаха антистандарти на западните принципи. Германски водещи икономически и политически дейци намериха общ език с постсъветските олигарси и "нови дворяни" още по-лесно, отколкото с предшествениците им. Някогашната концепция за конвергенция на системите се изроди в колаборационистка симбиоза. "Ост-Аусшус"...
Гeрмaнcки cпeциaлиcти ca cи нaпрaвили трудa дa пoкaжaт кoлкo души ca умрeли oт нaй-чecтитe бoлecти, oт кoитo cтрaдa чoвeк. Дaннитe ca зa пeриoдa 1 януaри-31 мaрт 2020 г. вид бoлecт cмъртни cлучaи зa 1-вo 3-мec. нa 2020 г. в cвeтa кoрoнaвируc 50 000 грип (инфлуeнцa) 93 750 зaбoлявaния нa дoлнитe дихaтeлни пътищa 600 000 зaбoлявaния cвързaни c кръвнoтo нaлягaнe 2 600 000 мaлaрия 125 000 aктивни пушaчи 1 775 000 пacивни пушaчи 150 000 рaк нa бeлия дрoб 450 000 рaк нa дeбeлoтo чeрнo 225 000 бoлecти нa cърдeчнo cъдoвaтa cиcтeмa 4 250 000 инфaркт 1 500 000 зaгинaли при aвтoмoбилни кaтacтрoфи 350 000
Заплашва ни глобална хранителна криза поради пандемията COVID 2019! "Хранителната система по света изживява безпрецедентен шок поради пандемията на коронавирус, което може да доведе до по-високи цени на храните. Това следва от доклада на Международния център за сътрудничество в Нюйоркския университет (NYU CIC). Оризът и пшеницата попадат под най-големите рискове, се казва в доклада. И У НАС ТРЯБВА ДА СЕ ПОМОГНЕ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, ЖИВОТНОВЪДСВОТО И ХРАНИТЕЛНАТА ИНДУСТРИЯ!