Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фон дер Лайен призова градовете в ЕС: Парите са от нас, давайте проекти

Дигитализация и иновации в полза на хората е в основата на бъдещото европейско финансиране

4 коментара
Фон дер Лайен призова градовете в ЕС: Парите са от нас, давайте проекти

Целта на финансирането по Зелената сделка на ЕК не е само рестарт и възстановяване на европейската икономика, но и подобряване на въздуха в страните членки, за дигитални решения, за иновации, за позеленяване. Затова местните власти трябва да са водещите при формирането на визии, идеи и проекти за успешно преобразуване на териториите в зелени, но в центъра да са хората. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен при официалното откриване на 18-тата Европейска седмица на регионите и градовете, която тези година се провежда в смесен формат – малко участници на място в Брюксел и онлайн предаване на събитието, което всъщност започна на 5 октомври и ще продължи три седмици.

"Финансирането е от нас. Идеите - от вас. Дайте проекти!", обърна се фон дер Лайен към местните власти относно плана за финансиране със 750 млрд. евро за възстановяване на европейската икономика чрез плана "Следващо поколение ЕС" (Next Generation ЕU). "Вие трябва да сте част от разговора, трябва да сте водещи, ще успеем само ако сме един отбор. Целта е да отидем отвъд кризата и да инвестираме в бъдещето", продължи председателят на ЕК призива си към местните власти да са активни.

Политики за хората, не абстракции

Тя обясни колко много опит е добила, работейки в миналото в местните власти и отбеляза, че "политиките не може да са абстрактни". "Те засягат хора, семейства. Европа ще позеленее, ако местните общности станат зелени", допълни Урсула фон дер Лайен.

"Рестартирането на Европа е възможно с решения, които са най-близко до нуждите и разбиранията на гражданите, които са засегнати от кризата", допълни Апостолос Цицикостас, председател на европейския комитет на регионите. Той отбеляза колко е важно изграждането на доверие между местната власт и гражданите. "Вярата в правителството и регионалните власти ще ни преведе пред кризата", заяви Цицикостас. "Сега е време за здрав диалог и европейската демокрация е тази, която води до просперитет чрез спазване на върховенството на закона", коментира той.

Да чуем младите – те са най-уязвими и това е тяхното бъдеще

По думите му в този диалог трябва да се чуе и гласът на младите, защото те ще живеят в това бъдеще. Освен това те са най-уязвими в кризата – тъй като работят почасово, по проекти и могат да загубят работата си.

Затова и по време на седмицата на регионите и градовете са предвидени специални дискусии за европейските политики с млади хора от цял свят, които се интересуват от тези теми.

Фон дер Лайен обясни, че предвидените за възстановяването на ЕС 1.8 трилиона евро европейско, заемно, национално и частно финансиране са не само за спасяване на стотици хиляди бизнеси в Европа, но и за превръщане на обществените сгради в енергийно ефективни и пасивни, което ще отвори много работни места, за модерни болници и медицинско оборудване, за енергийна свързаност, за дигитални хъбове, стартъпи и използване на изкуствения интелект за повишаване на производителността. 55 млрд. евро по програмата ReAct са предназначени конкретно за бизнеса, за повишаването на ликвидността му, за краткосрочни схеми за заетост, припомни тя.

По-директен достъп на общините до европарите

В следващите два дни ще се отвори схема за реновиране, която да направи обществените и частните сгради по-малко енегроемки и по-удобни. Сградите в ЕС потребяват 40 на сто от енергията ни, а целта е техните емисии да станат нулеви, отбеляза фон дер Лайен.

Като изключително сериозен проблем на европейското общество председателят на ЕК отбеляза липсата на високоскоростен интернет в 40 на сто от селските райони. Това им ограничава достъпа до повишаване на знанията и образованието, възможността за онлайн пазаруване и други. Следващото поколение 5G, 6G и fibrе мрежите са шанс за решаване на този проблем. Според нея трябва да се ускори електронизирането на административните услуги.

По време на дискусията бяха отправени предложения към Еврокомисията да предостави по-директен достъп на общините до еврофинансирането.

При представянето на годишния Европейски барометър на регионите през призмата на удара от пандемията от коронавирус стана ясно още, че 67 процента от европейците смятат, че местните власти нямат достатъчно тежест при вземането на решения относно европейските политики. И половината запитани биха искали да се чуват думите на общините при вземането на решенията на по-високо ниво, което ще има много по-добър ефект при решаване на проблемите на обществата.

90% от общините ударени от спад на приходите от данъци и такси заради Covid-19

Над 90 процента от общините в Европа са ударени от намалели приходи от данъци и такси, заради срива на икономическите дейности, сочи още Евробарометърът на регионите и градовете. Сред тях са и местните власти в Източна България, сочи докладът. Близо 80 процента от гражданите в ЕС са притеснени, че кризата заради Covid-19 ще доведе до повишаване на данъците.

Цицикостас отбеляза като проблем и това, че само в шест държави на ЕС има високо дигитално образование.

80 процента от жените са изложени на голям риск от коронавируса, тъй като имат професии, свързани със здравните грижи и работят на първа линия в търговската мрежа, отбелязва още Евробарометър на регионите за 2020 г.

Представителите на ЕК изразиха своята увереност, че с осигуреното финансиране и разработването на напредничави проекти в полза на общностите страните членки ще успеят да се справят с предизвикателствата на коронакризата и на възстановяването и трансформацията на отделните икономики и тази на Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #4
    Отговор на коментар #3

    На кого да дават, колко да дават, и колко да удържат!

  2. Milenca
    #3

    Урсула, какво се правиш на ударена? Не знаеш ли, че парите минават през бойковите хора, които преценяват на кого да дават пари, и колко да дават?

  3. eagle_eye
    #2

    Премахнете посредничеството на местната адмнистрация. Оценявайте и подбирайте прокетите директно и директно извъшвайте мониторинг върху изпълнението на вече одобрените проекти. Това би увеличило многократно ефективността на изразходваните европейски средства. Другото е разпределение по партийна и шуро-бажанашка линия и до там!

  4. Коментарът е изтрит в 18:43 на 12 октомври 2020 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.