Да се вземат спешни и конкретни мерки за осигуряването на специалисти, които да работят в бъдещата АЕЦ "Белене", разпореди в понеделник министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който взе участие в дискусия по проблема, организирана от "Булатом". Той даде два месеца срок на експертите от НЕК, АЕЦ "Козлодуй", изпълнителя на проекта руската "Атомстройекспорт" и университетите, където се обучават ядрени и енергийно-строителни специалисти, да му предложат конкретен план за квалификация на сегашните експерти и обучение на бъдещите.
НЕК да създаде фонд "Стипендии", с който да се привличат желаещи да учат специалности от ядрения отрасъл, да се плаща дори за тяхното обучение в чужбина, както и за специализацията на преподаватели, възложи министърът. Финансирането на обучението ще става срещу подписани договори за работа, като по този начин ще се спре изтичането на професионални кадри в чужбина за по-добро заплащане, обясни Димитров. По думите му управлението на фонда "Стипендии" може да се поеме от консорциум с участието на бизнеса, който е най-заинтересован от наличието на професионалисти в сектора.
Дискусията идва месец, след като от "Атомстройекспорт" (АСЕ) предупредиха, че българските ядрени и инженерни специалисти не достигат и е възможно за строежа на АЕЦ "Белене" дори да се внасят китайски заварчици и строители, които руснаците вече обучили за изграждането на АЕЦ "Тянван".
Едва 12 души са започнали тази година висшето си обучение в специалността ядрена физика, а до 2013 г., когато по план трябва да приключи строежът на АЕЦ "Белене" и да започне въвеждането в експлоатация, трябва да са налице 529 специалисти за атомната централа. От тях 56 на сто трябва да са с висше образование, обясни Йордан Георгиев, управител на предприятието "АЕЦ Белене". Той допълни, че в сумата за изпълнението на проекта за втората ядрена централа е заложена и квалификацията на специалистите, която трябва да се поеме от "Атомстройекспорт", както е предвидено по процедурата.
От руската компания заявиха, че не могат да кажат какви ще са им разходите за обучение. Принципно е готова специалната програма за целта, която поетапно ще бъде внасяна за одобрение в Агенцията за ядрено регулиране, обясни Александър Труфанов от "Атомстойекспорт". Квалификацията ще става на тренажора, който трябва до 2009 г. да се изгради в АЕЦ "Белене", а при нужда и в Русия и в "Сименс", която е подизпълнител на проекта. В момента в Русия има много блокове, които са пред пуск в Калининската, Воронежката и други атомни централи. Българските специалисти биха могли да се обучават на място как става въвеждането в експлоатация, допълни Труфанов.
От "Атомстройекспорт" съобщиха още, че през декември ще бъде подписан основният договор за изграждането на АЕЦ "Белене". Предварителният бе парафиран точно година по-рано от сега планираното подписване. По график от 1 януари 2008 г. трябва да започнат реалните стъпки по строежа на двете ядрени мощности от по 1000 МВ на площадката в Белене.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
20 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ами, нека Америка да ни даде газ и петрол, разбира се срещу заплащане. Вече няма нищо безплатно. Колко ни струва сега еленергията и колко преди 1989 г.? Само Русия може да построи НЕК "Белене". Това е лошото, че нашите управляващи въпреки, че все Русия им е виновна, сега ще се налапат пак.Честита Нова година Русия!
"Белене" е вредна за страната ни и света!
Моля медията да проучи информацията, че договора с Атомстройсекспорт предвижда обучение на български студенти не в българските университети, а в някакъв треторазреден институт в Севастопол. Това, ако е вярно, е поредното предаделство и далавера, с което ще се съсипе ядрената енергетика в Техническия университет за сметка на "комисионните" на консултанта Парсънс.
Щом става въпрос за фонд, то работата е ясна - пак ще се източват парите. Крайно време е да се види този договор - АЕЦ ли ще се строи или май само пари ще се крадат. Досега се прави само второто. Справка на НЕК за допълнителните разходи по Белене показва, че консултанта е взел над 60 милиона неясно за какво, за програма по качество са дадени неясно на кого над 3 милиона, за лицензиране отново неясно на кого са дадени над милион и то извън законовите такси, и т.н.
Министърът нещо се е пообъркал с даването на срокове на университетите. Те са независими! Той може да дава срокове само на подчинените се организации НЕК и АЕЦ Козлодуй. А и сега ли са се сетили, че трябва обучение, откога е правителственото решение за Белене? Как НЕК управлява този проект и подписва договори, без да е ясно колко и какви специалисти са нужни?
Юруш на комисионните, а специалистите след това.
Браво на НЕК - Белене ще строи и консултант си има, ама добре че руснаците са ги предупредили за нуждата от специалисти!?
Защо след като толкова много се търсят ядрени специалисти то студентите, които завършват ядрено висше образование, без значение дали е инженерство, химия, физика, биология и др. не могат да си намерят работа? Къде са обявени свободните места и конкурси - на сайтовете на НЕК, АЕЦ, Белене, или пък в медиите?
Студентите ни от ядрените специалности заминават в чужбина след като си завършат магистратурите и докторантурите, защото тук не могат да си намерят работа по специалността.
ТЕ ЩЕ ДАДАТ ПРИНУДЯТ РОБИТЕ С "ДОГОВОРИ" ДА БАЧКАТ БЕЗ ПАРИ.ЕДИН СЪВЕТ. ДОГОВОРЪТ Е ЛИСТ ХАРТИЯ. УЧЕТЕ ЗА ТЯХНА СМЕТКА В ЧУЖБИНА И НИКОГА НЕ СЕ ВРЪЩАЙТЕ ДА ИМ РАБОТИТЕ НА РОБОВЛАДЕЛЦИТЕ.