Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фондът за трансплантации в чужбина се разформирова

0 коментара
Фондът за трансплантации в чужбина се разформирова

Дейността на Фонда за трансплантации в чужбина ще бъде прехвърлена на съществуващи в момента структури, съобщи в сряда след заседанието на Министерския съвет здравният министър Стефан Константинов. По думите му това не означава, че "фондът ще бъде закрит, а само преструктуриран".

"Ще има целево отпускане на пари за трансплантации за фондовете за лечение на деца и възрастни. Няма нужда да поддържаме някаква администрация, дори и минимална, ако всъщност не виждаме някакъв резултат”, каза министърът.

Според него проблемът с трансплантациите в чужбина не са парите.

"Проблемът е, че това са чужди държави. Трябва да има донори. Това не е стока, която се поръчва в аптеката. Трябва да има инцидент и трябва нашите хора много бързо да бъдат прехвърлени там", обясни той и допълни, че трябва да се работи за това трансплантациите да се правят в България.

"Това е дългосрочна цел. Държавата работи и мисля, че имаме нелоши резултати. Трансплантациите в България бележат ръст", каза Константинов. По думите му трябва да се усъвършенства мрежата за животоспасяващо присаждане на органи у нас. "Проблемът за трансплантациите у нас също не се парите, а намирането на донори", коментира здравният министър.

По устройствен правилник фондът се финансира както чрез държавния бюджет, така и от дарения. Повечето пациенти имат лични дарителски сметки, в които има пари, събрани от техни близки и приятели, чрез кампании с sms-и и др. От отпуснати 5 млн. лева миналата година, фондът върна 4.7 млн. лева обратно, тъй като не успя да ги усвои.

Преди седмица няколко пациентски организации подновиха исканията си за оставките на директора на Изпълнителната агенция по трансплантациите Теодора Джалева и шефката на Фонда за трансплантации в чужбина София Мутафчийска. Причината е, че Джалева е оказвала натиск върху неправителствените организации.

За Мутафчийска пък бяха изнесени данни, че е карала пациенти да подписват декларации, че ще прехвърлят парите от дарителските си сметки в сметката на фонда. Това било поставяно като условие пациентите да бъдат включени в листата на чакащите трансплантация в чужбина. Според здравното министерство това е станало със съгласието на пациентите в Обществения съвет на фонда.

Според пациентските организации тази година фондът не разполага с нито една стотинка. Преди десетина дни Мутафчийска действително каза, че все още не знае с какъв бюджет разполага, но увери, че това не е проблем и, ако се отвори възможност за лечението на българин в чужбина, парите ще бъдат преведени.

Пациентските организации посочват като проблем необходимостта да си правят едни и същи изследвания – веднъж при кандидатстване за списъка на Агенцията по трансплантация, втори път при кандидатстване пред фонда и трети път – при постъпване в болницата в чужбина. Според тях изследванията за пред фонда са излишни и целят единствено облагодетелстването на болници, избрани от Джалева и Мутафчийска, без да е провеждан конкурс или някаква друга форма на подбор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.