Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фондация настоява за отделен избирателен район за българите в чужбина

9 коментара

Фондация "Гласуване без граници" следи с подчертан интерес работата на временната парламентарна комисия за изработване на изборен кодекс във връзка с гласуването на българските граждани временно или постоянно пребиваващи в чужбина. Това се казва в разпространено съобщение от фондацията.

От организацията напомнят, че в интервю отпреди няколко дни председателят на временната комисия Искра Фидосова (ГЕРБ) е посочила няколко отправни точки за гласуването на българите в чужбина, които да залегнат в кодекса:

- възможност на българите в чужбина да гласуват на парламентарни и президентски избори, включително в избирателни секции извън дипломатическите и консулски представителства при стриктно регламентиране на процедурите, гарантиращи честността на изборния процес

- стартиране на пилотен проект за гласуване по интернет от чужбина

- принципна подкрепа на включването на българските граждани в чужбина в политическия живот на страната, вкл. и на тези, които имат и друго гражданство, което би наложило промяна на член 65 ал.1 от Конституцията, въвеждащ ограничения на пасивното избирателно право

"Гласуване без граници" отбелязва още, че комисията е взела предвид предложенията, които тя формулира в серия от статии, експертни доклади и становища, внасяни в Народното събрание от ноември 2009 до момента.

Според фондацията има и още един важен проблем, който все още не е засегнат.

Става дума за обособяването на избирателен район "чужбина", в който българите зад граница да могат да гласуват за кандидатски листи, включително с преференциален вот, така както и българските избиратели в страната. По сега действащия избирателен закон  гласовете на българите в чужбина се преливат към гласовете, подадени в страната. Това обезсмисля вота и обезкуражава българските граждани зад граница. От друга страна деформира вота на избирателите в страната, смятат от фондацията и дават пример, според който над един милион българи в чужбина все още нямат свой представител в Народното събрание и България остава единствената балканска държава без институционална връзка със своята диаспора.

Затова "Гласуване без граници” предлага обособяването на избирателен район за българските граждани в чужбина да намери място в изборния кодекс, се казва още в съобщението.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Любомир Гаврилов
    #10

    Експертното предложение за корекция на настоящата избирателна методика (система 8/32) можете да прочетете тукhttp://izborenkodeks.wordpress.com/фондация Гласуване без Граници

  2. гудю
    #9

    Предложението на тия, е толкова наивно, че за секунди можеш да видиш капана, в който сами се натискат да влязат.Мандатът за гласувалите в чужбина, веднага се превръща в депутатско място за ДПС. При сегашната ситуация, поне всеки глас се влива към съответната партия и не се губи.Ако се въведе преференциално гласуване, ще намаже ДПС.Каква е ползата от отделен избирателен район? Той трябва да има някаква численост, за да се определят колко депутати да се избират от него. Както у нас. Един дава 14, друг

  3. гудю
    #8

    Само при мажоритатен елемент в пропорционалната с-ма, има някакво ощетяване на правата на емигрантите, но без да им се губи гласа. Но такъв няма и за тук живущите.С него и без него - все тая. Много по-важно е те въобще да гласуват, а не тия подробности. И при сегашната с-ма могат да вкарат сто депутата и да ни управляват. Не само партийни. Сегашната с-ма допуска и незаисими мажоритарни, само дето никой не е успял.

  4. стефан
    #7

    извинявай, ако прозвуча грубо, но нищо не разбираш нито от сегашната избирателна система, нито от нашето предлжение. виж това, което посочи Любомир на сайта http://izborenkodeks.wordpress.com/a-propos/%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b8/

  5. САЩ
    #6

    да стане, но наистина са нужни граждански и законодателни усилия, за да се гарантират българските изборни права на българите в чужбина. По-специално на тези живеещи/работещи в развити демократични държави.При предишни избори номенклатурата на БКПБСПДПС правеше каквото може, за да на практика саботира участието на български граждани живеещи/работещи на Запад, по-конкретно в САЩ и Канада.Болни диктатурски нрави...Относно: избирателен район-чужбинаАвтор: Любомир ГавриловПолучено на: 24 Юни 2010 13:36Експертното предложение за корекция на настоящата избирателна методика (система 8/32) можете да прочетете тукhttp://izborenkodeks.wordpress.com/фондация Гласуване без Граници

  6. BLM
    #5

    някой да се върне от чужбина в България, управлявана от чалгаджийско правителство. Българите в чужбина проумяват демокрацията в истиските й форми и за това гласовете им са неудобни за БКП/БСП.Гласуване по Интернет на всяка цена! Има достатъчно технологии за контрол - дори по-лесен и стриктен отколкото при обикновеното гласуване. Данните са вече в цифров вид и се обработват лесно и бързо. Е, това няма да хареса на ДПС, но ще увеличи активността на българите от Австралия, САЩ, Канада и други страни, където разстоянията са голям проблем за участие в гласуването.Хайде да видим как агентите ДС ще разкриват избирателни секции така, че хем да ги има, хем да откажат хората от гласуване.

  7. а.
    #4

    Гласуване само по интернет, за да не оставяме да решават съдбата ни неграмотници.

  8. патриот
    #3

    Господине, не знам дали наистина името Ви е българско, но знам, че обслужвате турски интереси. От Вашия симулативен пример е видно, че ДПС от виртуалния международен мандатен район би спечелило 6 мандата, ГЕРБ - 2 и Синята коалиция - 1. Но това е само математика. Как, обаче, ще се състави кандидатската листа за този район? Кой и как ще попадне на избираемо място?

  9. Любомир Гаврилов
    #1

    Г-н Патриот, какво ви притеснява ? Кандидатските листи в МИР-чужбина ще се съставят по същия начин както в МИР-Варна или МИР-Видин или който и да е друг избирателен район в страната. Понеже темата за ДПС явно много ви вълнува : по предложената методика всяка партия ще получи точно толкова мандати, колкото и по старата. Никой не губи мандати, но всички печелим от общественото доверие, нали ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.