Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Форин афеърс": Борисов е изключително непредвидим играч

"Ако България е смятана за Троянски кон в ЕС, той не е много ефективен"

12 коментара
"Форин афеърс": Борисов е изключително непредвидим играч

"Бойко Борисов, премиер и лидер на центристката и популистка консервативна партия ГЕРБ, е изключително непредвидим играч. В първия си мандат през 2009-2013г. той се опитваше да балансира между Русия и Запада, за да не отблъсне някоя от двете страни. Сега изглежда играе същата игра". Това посочва Дариуш Калан в коментар за американското списание "Форин афеърс".

Според него обаче, ако кризата в Украйна се задълбочи, Бойко Борисов може да се принуди да заеме по-твърда позиция.

"Изглежда в София най-после разбраха, че зависимостта от Русия не е модел за устойчиво развитие и руската агресия срещу Украйна е пряка заплаха за сигурността. Това е убеждение, което изглежда се споделя не само от консервативния управляващ елит, а и от българите – проучване на "Алфа Рисърч" показа неотдавна, че над 70% от анкетираните предпочитат Брюксел пред Москва. Ако България е смятана за Троянски кон в ЕС, той не е много ефективен.", пише авторът.

Той припомня, че българския президент Росен Плевнелиев изказва от известно време насам това, което много лидери от Централна Европа и Балканите дори не смеят да помислят.

На 7 май в речта си по време на церемонията по повод края на Втората световна война в Гданск той назова Владимир Путин империалист от деветнадесети век, който създава собствени сфери на влияние в Европа. Само няколко месеца по-рано Плевнелиев заяви пред Frankfurter Allgemeine Zeitung: "Ние всички искаме да видим една страна, която е създала Чайковски, Толстой, Достоевски, и като партньор. Фактите обаче показват, че ние имаме работа с различна Русия днес - националистическа, агресивна, управлявана от президент, който вижда Европа като противник, а не като партньор."

Освен това той обвини Москва, че се опитва да раздели Европейския съюз и да дестабилизира Балканите.

Антируската позиция на Плевнелиев е една изумителна промяна в тона на една страна, която отдавна е смятана за троянски кон на Русия в Европейския съюз. В действителност, въпреки че много от бившите страни от Източния блок на Европейския съюз, включително Полша и балтийските държави, гледат на Русия като исторически окупатор и сериозно предизвикателство за сигурността, България в продължение на много години смята Москва, с която споделя обща история и прилики в езика, за добър приятел. В разгара на съветската власт България е един от най-податливи съюзници - до такава степен, че първият секретар на Българската комунистическа партия Тодор Живков предлага България да се превърне в 16-та съветска република.

След разпадането на Съветския съюз само едно правителство в България - дясноцентристката администрация, управлявала в края на 1990-те - пое риска леко да разхлаби връзките си с Москва. По-голямата част от правителствата след това са по-близо до Русия.

Според проучване от 2012 г. на Communitas Foundation 78 процента от българите гледат на Русия положително – най-високият процент сред страните от ЕС и НАТО. A според проучване на общественото мнение от 2014-та 22 на сто са изразили желание да се присъединят към водения от Русия Евразийски съюз.

Налице е силен икономически стимул за София, за да се движи около Москва. България закупува почти 100% от своя газ от Русия. Ядрената централа на България в Козлодуй работи с руско гориво, а петролната ѝ рафинерия се контролира изцяло от руската Лукойл, която е и най-голямото промишлено предприятие в България. Така тя има значителен принос към заетостта и БВП на България. На последно място, България е топ място за почивка на руската средна класа, която допринася за около 10 на сто от приходите от туризъм в страната.

Изданието отбелязва, че въпреки суровата реторика на Плевнелиев, действията на София към Украйна са леки, дори неутрални. В разгара на Майдан протестите в Киев българските политици следваха политика "да не се прави нищо", пасивно наблюдение на събитията и само понякога се споменаваше загриженост за българското малцинство.

Слабата позиция на София в Европейския съюз е друг фактор. Осем години след присъединяването към ЕС България изостава от другите новоприсъединили се страни, като Унгария, Словакия или Румъния, и се разглежда като проблемна, поставена в дъното на Европейския съюз по отношение на корупцията и свободата на печата. Затова не е изненадващо, че София следва умерена позиция в ЕС по Украйна, за да не се самоизолира още повече.

Иначе казано, когато София говори твърдо за Русия, това няма много общо със стабилността на Украйна, а е по-скоро комбинация от някоя обида, отправена от Москва, и окуражителни жестове на Запада, посочва още авторът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #12

    Ние сме с най-нисък жизнен стандарт в Европа. Това има една основна цел. Да се отвращаваме от Европейския съюз и, подвластни на масовата носталгия по бай Тошовото време - да се приобщаваме към идеята за Евроазиатски съюз от съветски тип. Съхранили почти непокътнатия си манталитет - с далаверите, връзкарството, ходатайствата, краденето, манкирането, мрънкането и т.н. - сме напълно готови за това завръщане към себе си. То няма да промени нищо. Пак ще сме си същите. Общество с малко доволно богати партийни другари - ченгета, секретари, "бизнесмени" и пр., масово бедни - работещи и безработни, и с напълно отсъстваща средна класа.

  2. Pilgrim
    #11

    Значи Форин Афеърс,това издание на Станфорд ли е или на Уол стрийт- правилно ББ е непредвидим особено вторият мандат,взе да поумнява макар и бавно и то откакто е в коалиция,е ако беше се соалирал с ДПС поумняването му щеше да се забави.Той си е играч който познава балканските нрави, а има и учител като ТЖ. За разлика от него,естествено хвалят Президента, който е мноого предвидлив и сега ако се яви на избори за президент няма да стигне и до кривата круша. А ББ вече се замисля дали да го смени догодина,но затова пак ще трябва благословията на Уошингтън.

  3. Miau
    #10

    Със сигурност НАД 70% от българите са евро-атлантически настроени, а не - русофили като твърди руската пропаганда и разни шопари "посланици под прикритие" и други тролове и издънки на руската хибридна война.Изобщо нека нЕкой само посмее да застраши евроатлантическото бъдеще на България и ще се изненада МНОГО! Но това дори и ПУТЯ го е разбрал вече с тъпата си глава.

  4. Miau
    #9

    Всеки, който се опита да отклони България от евроатлантическия и път, си подписва смъртната присъда като политик.Така бяха шутирани предишните рубладжии-продажници, заради които България бе спрягана за Троянски кон.БСП-рубладжии се свиха до 12 на сто и още ще паднат.Така че Бат ви Бойко не знам отвътре какъв е,но да си прави сметката!Лошото е, че в момента все още няма итинско дясно-центристко управление като по времето на СДС и на Костов-но и това ще дойде пак!

  5. анита хегерланд
    #8

    Тази статия показва "мекия натиск" на който ни подлагат западните партньори. Естествено е да имаме сантименти към Русия, обратното би било безумие. Въпросът днес е как да се балансира политиката така, че всички заинтересовани да почувстват добре отразен техният интерес при решаването на конфликта между Русия и ЕС. По обясними причини Русия се издържа от продажбата на газ и тръгна агресивно да завладява "нови пространства", които да й осигурят повече приходи в хазната, чрез които да развие своята икономика, защото сега харчи огромни средства за социалните си програми и видимо закъснява в своето развитие. Ако преговорите с Русия маркират нейния интерес, те ще доведат до някакви решения.

  6. strobo
    #7

    Бат Бойко изключително бързо учи как се прави практическа политика и затова изгледа "непредвидим" за по неподогтвените анализатори... Вижда по-добре нещата, гледа си интереса, не плюе в кладенец от който пие вода, като някои милионери, не се конфронтира без нужда, дава по калната работа на политическите си конкуренти .... Голяма разлика има от времето преди 2013 година....

  7. strobo
    #6
  8. milan
    #5

    Трябва да запитаме,какво правят американските акционери в ЛукойлБГ.

  9. pavel pavlov
    #4
  10. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.