Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Формирането на държавата Сърбия-Черна гора ще размести политическите пластове

0 коментара

В четвъртък двете републики, останали в старата югославска федерация, се съгласиха да изхвърлят останките от бившата комунистическа държава, формирана след Втората световна война, и да създадат един нов, по-свободен съюз, който ще се нарича просто "Сърбия и Черна гора". Ако планът бъде приет от черногорския и сръбския парламенти, той ще провокира серия от избори, които ще бъдат катализатор за изясняването на политическата сцена в Сърбия, заяви в петък политическият анализатор Братислав Грубачич.

Сръбският премиер Зоран Джинджич и югославският президент Воислав Кощуница, които работиха заедно за събарянето на 13-годишния режим на Слободан Милошевич през 2000 г., а сега рядко се виждат очи в очи, почти със сигурност ще започнат открито съперничество.

Една от причините е, че постът на Кощуница ще изчезне според постигнатия със съдействието на ЕС план за преструктурирането на Югославия, създаден, за да попречи на бъдещата дезинтеграция на Балканите след повече от десетилетие на напрежение и войни за независимост. Постът на Кощуница ще бъде заменен в новия съюз от назначавана длъжност, която има по-малко власт, тъй като няма да има ясен електорален мандат и Кощуница вероятно ще се кандидатира за поста сръбски президент в изборите, които се очакват до края на годината.

Грубачич предвижда, че партията на Кощуница - Демократичната партия на Сърбия /ДСС/, окончателно ще напусне коалицията ДОС. ДОС ще се разпадне за федералните избори и Кощуница ще трябва да реши как ще действа, каза анализаторът. Той очаква Кощуница и неговата Демократична партия на Сърбия да участват срещу останалата част на ДОС, воден от Джинджич и неговата Демократична партия.

Джинджич може да реши да се кандидатира за премиер или дори да предизвика Кощуница за президентския пост.

Отсега натътък ще започне изборна кампания за сръбското президентство, заяви един дипломат. Изборите през декември, на които трябва да се избере приемник на дискредитирания сръбски президент Милан Милутинович, който е обвинен във военни престъпления в Косово заедно с Милошевич, ще бъдат само едни от серията избори в близките 12 месеца.

Изборите за нов парламент на "съюза" се очакват в последната част на годината, след като югославският парламент се съгласи да промени конституцията и да се разпусне. Партията на Кощуница настоява и за нови парламентарни избори в Сърбия, след като тя промени конституцията си, макар че Джинджич, който се опасява да не бъде наказан за икономическите реформи, които прокарва, казва, че те не са необходими.

Избори може би също ще бъдат необходими в Черна гора, където президентът Мило Джуканович е изправен пред трудна битка на убеждаване на своите пронезависимо настроени поддръжници да отложат плановете си за вот за пълното отделяне от Белград. Анализатори казват, че неединната коалиция ДОС от 18 партии в Белград, оглавявана от Кощуница и Джинджич, е все по-близо до разпадане.

Големият разрив дойде, когато прозападно ориентираният Джинджич не се съобрази с възраженията на Кощуница, експерт-юрист и умерен националист, и екстрадира Милошевич от страната през юни 2001 г., за да бъде съден от трибунала в Хага за военни престъпления.

Демократичната партия на Сърбия на Кощуница оттогава изтегли или загуби всички свои министри и бойкотира коалицията ДОС на политическо ниво, макар формално да остава член на ДОС.

Последните проучвания на общественото мнение показват, че нито Джинджич, нито Кощуница ще спечелят мнозинство, ако изборите бъдат произведени сега.

Макар политическата властова база на Кощуница да е изолирана от останалата част на реформистката коалиция, той продължава да е доста напред пред Джинджич в личната си популярност.

Джинджич е широко обвиняван за рестриктивната икономическа програма, необходима, за да бъде изправена страната на крака след години на изолация и санкции, които обаче предизвикват трудности и народно недоволство.

Приближаващият краен срок - 31 март, поставен от САЩ, да бъдат предадени още лица, заподозрени във военни престъпления или Белград да рискува замразяването на помощите, отново постави във фокус спора по въпроса за сътрудничеството с Хага.

Предпазливата линия на Кощуница отразява дълбоко залегналото противопоставяне на съда в Хага, споделяно от много сърби. Кощуница иска да бъдат приети специални закони преди да може да бъде екстрадиран който и да било. Съюзниците на Джинджич заявиха, че още заподозрени ще бъдат предадени преди крайния срок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.