Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Форумът в Давос се събира под мотото "Да създадем общо бъдеще в един разединен свят"

"Ню Йорк таймс": Отслабването на популизма е повод за празнуване

5 коментара
Форумът в Давос се събира под мотото "Да създадем общо бъдеще в един разединен свят"

Политици, бизнес лидери, банкери и знаменитости се събират тази седмица в Швейцарските Алпи под мотото "Да създадем общо бъдеще в един разединен свят" за четиридневния форум в Давос (от 23 до 26 януари) на фона на обезпокоителната обстановка в света, пише Ройтер

Докладът за глобалните рискове, публикуван от Световния икономически форум (СИФ) миналата седмица, показа, че мнозина отчитат засилване на риска от политическа и икономическа конфронтация между водещите сили тази година, припомня агенцията.

Според в. "Ню Йорк таймс" обаче на сегашния форум опасенията от популизма са отслабнали и глобалната икономика изглежда най-стабилна от години.

Доналд Тръмп, който ще бъде първият действащ американски президент, който ще посети Давос след Бил Клинтън през 2000 година, е източник на голяма част от безпокойствта след изпълнената му със сътресения първа година на власт, пише по-нататък Ройтерс.

Форумът започва с реч на индийския премиер Нарендра Моди и ще приключи в петък. Очаква се тогава Тръмп да говори пред голямата аудитория, пред която миналата година китайският президент Си Цзинпин предложи да запълни празнината в световното лидерство, създадена от отдръпването на САЩ.

Френският президент Еманюел Макрон ще говори пред форума в сряда (24 януари), като ще предложи собствената си "диагноза" за глобализацията и ще представи идеите си за борба с нарастващото неравенство, глобалното затопляне и засилването на национализма.

В Давос Тръмп ще се изправи срещу останалите лидери от глобалния елит

От основаването си през 1971 г. Световният икономически форум в Давос е нарицателно за нарастващия консенсус за един все по-глобализиращ се свят. Сега президентът Доналд Тръмп е тръгнал натам да каже на хората, които се възприемат като глобалния елит, че грешат за почти всичко.

Тръмп ще е първият действащ президент на САЩ, който отива на форума в Давос след Бил Клинтън през 2000 г. Тръмп обаче няма да е единственият голям световен лидер сред участниците. За пръв път там ще са също индийският премиер Нарендра Моди и френският президент Еманюел Макрон. Германската канцлерка Ангела Меркел също ще се присъедини към тях, след като миналата седмица постигна предварително споразумение със социалдемократите за съставяне на ново коалиционно правителство.

Тяхното присъствие, заедно с това на британския премиер Тереза Мей и канадският ѝ колега Джъстин Трюдо, създава условия за впечатляващ сблъсък с Тръмп. Още

Към Макрон ще се присъединят германският канцлер Ангела Меркел, която се връща на международната сцена след месеци на политическа безизходица у дома, и италианският премиер Паоло Джентилони.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също ще се обърне към участниците, завръщайки се в Давос след 20-годишно отсъствие.

Форумът тази година ще включва и няколко панела, посветени на сексуалното насилие като знак на уважение към движението #MeToo.

След критиките през предходни години, че не представлява жените, СИФ тази година определи седем жени за съпредседатели, сред които са ръководителката на Международния валутен фонд Кристин Лагард и Джини Ромети, шефката на Ай Би Ем (IBM)

Сред другите присъстващи лидери са премиерът на Великобритания Тереза Мей, израелският премиер Бенямин Нетаняху, няколко африкански лидери, включително новият президент на Зимбабве Емерсон Мнангагва.

Отслабването на популизма е повод за празнуване в Давос

Шампанското може да се лее още по-свободно на Световния икономически форум в швейцарския курорт Давос поради промяната в глобалната ситуация, пише от своя страна вестник "Ню Йорк таймс"

Събралите се на предишния форум се оказаха в необичайната позиция да са на прицела на глобален бунт - Великобритания наскоро беше гласувала да напусне ЕС, голяма част от французите се вслушваха в Марин льо Пен и заплахите ѝ за бунт срещу европейските лидери, а Доналд Тръмп, дни преди встъпването си в длъжност, обещаваше да използва Белия дом за действия срещу глобални институции като Световната търговска организация, НАТО и климатичното споразумение от Париж. За събралите се на предишния Световен икономически форум тези събития изглеждаха част от същата буря, подсилена от недоволството заради растящото неравенство в доходите

На сегашния форум опасенията от популизма са отслабнали и глобалната икономика изглежда най-стабилна от години. Вашингтон даде щедри данъчни бонуси на богатите домакинства и корпорациите - и човекът, постигнал това, президентът на САЩ Доналд Тръмп, се кани да посети Давос, продължава американският вестник

Събралите се в Давос имаха много причини да се чувстват късметлии и преди. Сега имат още повече. Льо Пен беше победена от открит поддръжник на глобализацията и бивш инвестиционен банкер на "Ротшилд" - Еманюел Макрон, който също е посещавал Давос.

Официално Великобритания все още върви към напускане на Европа, но при условия, които няма да променят нищо значимо, докато политиците се преструват, че извършват революция.

Антиглобалистките заплахи на Тръмп доведоха до минимални промени в международния ред - НАТО и СТО все още съществуват, а обещаната търговска война с Китай не е започнала, смята "Ню Йорк таймс"

За първи път от началото на глобалната икономическа криза, започнала преди десетилетие, световните икономики растат в унисон. Европа, отдавна смятана за тежкия случай на глобалната икономика, сега е лидер в растежа.

Победата на Макрон във Франция доведе до промени в трудовото законодателство, пословично с липсата на гъвкавост, което хареса на бизнес лидерите, докато в същото време обещава защита на работещите, подобна на тази в северните страни. Испания също показва подобрение с нарастването на износа и дори драмата със заплахата за отделяне на Каталуния не попречи на растежа. В САЩ икономиката получи импулс от активния фондов пазар.

Китай успокои страховете за дестабилизиращо забавяне на икономиката, Бразилия излезе от икономическата депресия, а икономиката на Мексико продължава да расте въпреки съмненията за бъдещето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия.

Дори Япония отбеляза траен икономически растеж. Глобалният растеж през тази година обещава да бъде най-бързият от 2011 г. насам

Това не означава, че участниците в Давос нямат поводи за притеснение - между тях са Северна Корея, потенциална търговска война между САЩ и Китай, НАФТА, предстоящите избори в Италия, нестабилната коалиция в Германия и Брекзита. Не на последно място, причините за недоволството, довело до популистката вълна, все още съществуват

Но за посетителите на Давос нещата изглеждат много добре. Може би са дори по-розови от всякога. Така че партито в Давос тази година ще бъде особено грандиозно. А всички, които не са на форума в швейцарския курорт, ще се чудят какво общо имат с тях тези разговори, отбелязва "Ню Йорк таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Това, което не се пише в медиите е, че корпорациите, които движат световната икономика, не разширяват производството, не вкарват капитали в него, а финансират отделни държави, чрез заеми. Китай намали натиска си към Европа и ЕС си отдъхва, но го атакува по нов скрит начин, чрез инвестиции в ключови пристанища и заводи. Франция раздава пари на работниците и така потуши бунтовете, но не реши основните си трудови проблеми. Какво му е хубавото на света сега?!

  2. Real ''Mickey''
    #4
  3. Boris Kamov
    #3

    Чудя се какво точно значи страшната дума "популизъм". Знам че наричат популист политиците които отговарят на исканията на голямата част от народа който представляват. В тази светлина, Тръмп е популист и стана президент защото е популист. Само не знам защо тази дума е толкова страшна и за кого е страшна.

  4. Real ''Mickey''
    #2

    НАЛАГАНЕТО на жени(афроамериканци, ЛГБТ..) с КВОТИ не е равноправие , а създаване на привилегировани класи.
    Равноправието е всеки, независимо от пол или цвят на кожа да има равни възможности за поста. И само способностите да са водещи. А не квоти.

    При свободен пазар и равноправие, само тези които са способни за постовете си ще ги заемат. БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ на пол или цвят на кожата. Дори и да се случи отговорните постове ДО ЕДИН, да са заети само от жени или само от афроамериканци.
    За маймуни ли ни взимат

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Не знам колко банки фалираха през 2017г. Знам малко за руските: През изминалата година ЦБ на реефе отмени лицензите на 47 банки. Това е два пъти по-добре от 2016г. Тогава броя на взетите "скалпа на банки бяха 97 играчи. Десетки бяха национализирани и се реанимират за да оцелеят чрез "печатницата" на Централната банка. Общата им "дупка" надхвърля 11 трилиона рубли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.