Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фоторепортер започва неравна битка с липсата на памет в политиката

6 коментара
ДПС на поклонение пред тленните останки на Илия Павлов, снимка Веселин Боришев

Един от най-опитните български фоторепортери Веселин Боришев се изправя в неравна битка срещу изтриването на паметта и подмяната на историята. Той има 30-годишен опит с местния политически пейзаж и е доста наясно с контекста на събитията.

Страницата на Боришев носи името на носталгичната стара градска песен "О, спомняте ли си, госпожо". Идеята за проекта му идва случайно – докато търси конкретна снимка, която му трябва за материал.

"По едно време си дадох сметка, че има изключително ценни неща, които в тази ситуация, в която сме поставени в момента – ситуация на препиране на биографии и събития, на избелване… Казах си: Абе, пич, какво става, какви са тези работи?! Трябва да има памет за това!", разказва Боришев пред бТВ.

За малко над месец някои от снимките имат по над 40 000 гледания.

Подборът на кадрите включва лица от новините, а към тях има кратък коментар от автора. Той разказва, че всеки ден отделя часове, за да чете за събитията около всяка снимка.

"Има голяма аудитория, която не би искала това да се случва. Има аудитория, която не иска да се сеща кой е Илия Павлов, Кюлев – също. Това са малки парченца, оттам се връщам и чета какво е било 2000-2001 г., тогава вече имаше интернет. "Гугъл" помни всичко: как защитаваме руските пари, как защитаваме руските интереси", разказва Боришев.

Той признава, че някои от старите снимки не е имало как да бъдат публикувани по времето, когато са били направени.

В страницата му има кадър с участието на Илия Павлов, Добромир Гущеров, Емил Кюлев и Васил Божков.

"За това събитие четох. То е среща със Сергей Станишев и парламентарната група на БСП, където се говори как не трябва да се продава "Булгартабак", посочва фотографът.

"Има много снимки, които тогава не съм ги правил, защото не е имало смисъл. Ние в момента и то от години сме в ситуация, в която настина няма смисъл да се прави нищо", казва той.

"Фотографията е начин на мислене. Има едно-единствено условия един фоторепортер да е добър – да е умен. Да е ангажиран с проблемите около него. Безпристрастно отразяване на събитие няма", коментира Боришев и съжалява за доминиращата чалга в неговия занаят.

Той има надеждата, че един ден "ще има и нещо качествено, което ще е с много къси тиражи и малка публика, но това ще е грамотната публика".

Обмисля да създаде специален сайт, книга или да организира изложба, но признава, че това е свързано с прекалено голям финансов ресурс."Една от големите идеи е, защото това е памет, че би трябвало да има музей на фотографията – това е идея, която чат-пат се прокрадва", отбелязва Боришев.

По думите му има фотографи, които са много по-добри "архивари" от него и които надлежно са подредили десетилетия от кариерите си и които могат да допринесат за подобна колекция.

В същото време цели архиви на даже големи издания и заснетото от някои от големите български фоторепортери се оказва в кофите за боклук по волята на междувременно сменили се издатели, наследници на починалите и други. Така става все по-реален рискът за определени лица и събития да се появят "бели петна", които после да се запълват с пълни измислици, казва той пред бТВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #6

    Имам и аз една важна снимка за тази колекция, мадридския царвул обкръжен от доносници подпомагайки предизборната им кампания в съдбовната 1997 година, дами и господа: https://i.imgur.com/f0kh9U0.jpg

  2. NervnaKletka
    #5

    Похвална инициатива. Народа има нужда да му се опреснява паметта редовно, че много забравя. Някои казват, че нашия народ много прощавал. Не е вярно - много лесно забравя.

  3. Bлaдo
    #4

    ... все неща, които на гЭрб и на дЭпс много им се иска да бъдат забравени или дори да не са се случвали... .......... Няма как, другари аркадаш-мутри - това са ви родилните петна...

  4. trezwomislesht
    #3

    Медияпул, защо има толкова много големи бели петна в публикацията? Какво не ни показвате и умишлено ли е това?

  5. ivancho ivanov
    #2

    "Липса на памет в политиката", неясна мисъл води до до неясно говорене, какъв би бил тоз музей на фоторепортерите? "Описването на миналото не е история, история е описване на промените които стават" - професор Ювал Харари,автора на Homo sapiens! Музей на делото на определен фоторепортер е друга работа! "Какво виждам зависи от това как гледам, а как гледам завсиси от това коой саъм аз"!

  6. Практик от София
    #1

    "ПО-ДОБРЕ ВЕДНЪЖ ДА ВИДИШ, ОТКОЛКОТО СТО ПЪТИ ДА ЧУЕШ" българска народна поговорка

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.