Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фотоволтаици на покривите ще се слагат без инвестиционен проект

6 коментара
Фотоволтаици на покривите ще се слагат без инвестиционен проект

Вече няма да се изисква инвестиционен проект при монтаж на фотоволтаични системи с до 20 киловата мощност на покривите на сгради. Това предвиждат промени Закона за устройство на територията, приети на второ четене от парламента.

Идеята е да се улеснят домакинствата при поставянето на соларни панели на покривите на жилищата при облекчен режим. Те ще бъдат присъединявани бързо към електропреносните мрежи.

От БСП предложиха мощността на покривните централи да се вдигне на 29 киловата. Решението не беше прието. Аргументът срещу него, изказан от председателя на енергийната комисия Делян Добрев, е, че така има опасност от свръхпроизводство и връщане на ток към енергийната система, който домакинствата не успеят да потребят. Така щял да се наруши енергийният баланс на страната.

От "Продължаваме промяната" предложиха мощността на покривната централа да е 20 киловата или 3 пъти присъединената мощност, но не повече от 50 киловата на домакинство, което получи подкрепата на залата.

Мотивите са, че с развитие на технологиите домакинствата ще имат по-голяма консумация.

Бе прието и предложението на "Български възход" монтажът на покривни централи на еднофамилни и вилни сгради да става само чрез уведомителен режим към главния архитект на съответната община и към електроразпределителното дружество, след като инсталацията започне да функционира и е присъединена към електропреносната система.

Решението на парламента за монтаж на солари по покривите беше дълго чакано от гражданите, защото ще улесни поставянето им.

При санирането на сградите по Плана за възстановяване и устойчивост живеещите в блоковете ще могат да поставят фотоволтаици, като произведената енергия ще покрива нуждите им за общите части на сградите. Този проект се управлява от Министертвото на регионалното развитие и благоустройството, като кандидатстването по него беше отворено в края на 2022 г.

Отделно има заложени средства по Плана за фотоволтаични централи за гражданите и за фирмите по схеми, които се администрират от Министерството на енергетиката.

През последните години себестойността на енергията от солари се понижи до рекордно ниски нива. Заради сложните процедури обаче от това се възползват в България основно големи инвеститори. Така почти всички мощности у нас са по полето или по сколонове на планини, а не върху покривите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rolo Tomassi
    #6

    Д.Добрев е лансиран на позициите, които заема само и единствено, за да защитава определени икономически интереси. Той не е от "отбора на знаещите". Ако следите изявите му, бързо ще разберете, че зад изказванията му има само популизъм и демагогия в услуга на ГЕРБ и свързани с тях икономически субекти.

  2. bgp
    #5

    Сситемата има регулатори , има баластни централи , като водни , газови и все още тецове !

    Нидерландия ,Дания , Испания се приближават до 50% възобновяема енергия в системите си !

    Свързаните европейски електро системни оператори , могат да доставят от страни където грее слънце , до страни където е скрито зад облаци или настъпва нощ !

    Тези регулативни подходи са въведени отдавна , чрез електоапаратура която е напълно комютъризорана в модерните държави !

    Не представлява никаква трудност регулацията

  3. pepe
    #4

    Делян Добрев /ГЕРБ/ веднага се "фъргат" да бранят интересите на централите на Ковачки и Доган и други подобни "герои" - да не би, ако много хора си инсталират слънчеви мощности, тези да станат излишни. А УЖ ще правим преход към използване на възобновяема енергия... ГЕРБ правят всичко възможно за да пречат на този преход.

  4. bgp
    #3

    В едно примитивно , изостанало население , иновативните технологии , открити , разработени и произведени от белите държави трудно намират път за реално приложение в системният държавен хаос на аборигенските държави !

    Оптаите да имате работа с електроснабдяване , за инсталирани мощности , опитайте да ви приемат сграда за експлоатация , опитайте да си направите фирмена сграда , опитай те , опитайте само и повече няма и да помислите за правите нещо в Простакия !

    Без рушвет , връзки

  5. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #2
  6. стефчо
    #1

    Абе той ЗУТ в момента е толкова пластичен и разтеглив и оределението за "инвестиционен проект" е толкова общо, че спокойно може се тълкува, че е налице "инвестиционен проект" дори тогава, когато инвеститорът просто си е помислил да направи нещо - независимо дали става въпрос за строеж на кокошарник, надстройка къща или изграждане на курортен комплекс...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.