Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фотоволтаици пишат на премиера, че не е прав да е против зелената енергия

14 коментара

Българска фотоволтаична асоциация публикува отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов по повод изявленията му пред немския бизнес, че не иска инвестиции във въозбоновяеми енергийни източници (ВЕИ) в България и да не го питат за това.

В писмото си до премиера от асоциацията го информират за следното:

"България далеч не е изпълнила целите си относно ВЕИ към 2020 г. и със сигурност не е на първо място в Европа по реализиране на ВЕИ проекти. В най-добрия случай към настоящия момент страната ни е изпълнила индикативната си цел за 2011 г., а именно да има 11% дял на ВЕИ в крайното потребление на енергия. Целта за 2020 г. е 16% дял на ВЕИ.

Инвеститорите във ВЕИ и заетите в този сектор не са злонамерени, нито имат желание да оказват натиск върху Вас и българския данъкоплатец. Възобновяемите технологии не са излишен лукс. Те са част от глобалната енергийна революция, която се случва в момента. През 2010 г. 62% от всички нови енергийни мощности в ЕС са от ВЕИ – това е реалността днес. Ползите от ВЕИ са дългосрочни, тъй като се използва безплатен, местен ресурс, а експлоатационните разходи са константни за период от над 20 години. Слънцето и водата ни не са внос от Русия, а вятърът не духа само откъм Вашингтон, Берлин и Брюксел.

Напълно сте прав, че разходите за възобновяема енергия отиват "на електромера на българския гражданин“. Същото важи и за разходите по изграждане на големи енергийни проекти, както и за въглеродните квоти, които ще трябва да закупуват големите въглищни централи от 2013 г. Между ВЕИ и големите енергийни проекти обаче има една огромна разлика. ВЕИ дават възможност на българския гражданин да се превърне в малък енергиен производител. Всяко домакинство и всеки малък бизнес в страната може да произвежда енергия от ВЕИ – чрез малка вятърна перка, термопомпа или соларна система на покрива. Другият плюс е, че тези системи създават заетост в България и се монтират от местни компании. По този начин ползата за българската икономика е двойна – създават се устойчиви работни места и децентрализирано се произвежда (електро)енергия там, където тя е нужна."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Абе я проверете какво е фотоволтаик?! Kакви са тия глупости?!

  2. Анонимен
    #13

    """"Ползите от ВЕИ са дългосрочни, тъй като се използва безплатен, местен ресурс, а експлоатационните разходи са константни за период от над 20 години. Слънцето и водата ни не са внос от Русия, а вятърът не духа само откъм Вашингтон, Берлин и Брюксел. """" ----- мноооо добре казано, най-после някои да му затвори устата на тоя пожарникар и да го накара да се замисли, че не винаги неговото мнение е миродавно. Въпреки че не съм член на БФА бих искал да кажа на примиера, че ако разходите за ВЕИ отиват на електромера на българина, то разходите за горивата, които неговия приател продава, отиват на резервоара на българина, но по тази тема не съм го чул да се изказва.

  3. Анонимен
    #12

    Ако се чудите, защо Бойко Борисов така набързо забрани проучването на шистовия газ и сега пречи на развитието на фолаволтаиците, прочетете тази статия за Цветелин Бориславова и биогоривата.: http://tinyurl.com/7fq7o23

  4. Анонимен
    #11

    Rumen Dimitrov, съгласен ли си да плащаш тока по 80-90 ст/кв.ч? А това, че цената след 5 години щяла да падне, се говори от над 20 години, а ток от фотоволтаиците е около 10 пъти по-скъп от цената във фактурата ми, от вятърна централа - около 4-5. И как ще падне, ако се сключват договори за фиксирана цената за 15-20 години, че и с задължително изкупуване? Защо го правят в Европа - защото държавите субсидират и то много - т.е. пак се плаща от хората по-скъпо но пък скрито. За едно си прав - цената "ще е равна на тази която вие плащате в домакинството си." - тази, която плащаме в домакинството ще се увеличи за да се компенсира увеличението на "зелената енергия".

  5. Rumen Dimitrov
    #10

    Има прости хора в този форум, не може да разберат ползите от зелената енергия и това си е. Не всичко е пари мили хорица, помислете малко по напред и ще видите ползите от тези инвеститори във ВЕИ проектите. До 5г. цената на която им се плаща, ще е равна на тази която вие плащате в домакинството си. Огледайте се в Европа какво става и се замислете защо го правят те!!! Не става само с ядене, трябва и акъл!!!

  6. Анонимен
    #9

    Ako triabva da se misli za danakoplateca to triabva da se ralizira ideata "na vsiaka kashta -fotovoltaik" . Togava ne se stroiat novi dalekoprovodi za visoki naprezenia. Togava vednaga shte namaleiat prodazbine na EVN, CHEZ i EON. Smetkine na vsiako takova domakinstvo za tok shte padnat. Tova e grizata za danakoplateca... Prosto miastoto na montaz vav verigata proizvodstvo, prenos potreblenie na tezi novi fotovoltaici e reshavashto.

  7. Анонимен
    #8

    много да не знаят, че Обвиненията за Престъпни Групи са на мода...

  8. Анонимен
    #7

    от една страна - в цената на тока от Козлодуй споменатите разходи са включени, а извършената модернизация на двата блока ги изкарва по-напред по сигурност от повечето френски централи. От друга - пробваш да каже, че цената на тока от слънчевите не е висока, ако цената от Козлодуй се качи с да кажем 30%? А с колко ще се качи цената, ако се пуснат слънчеви централи, покриващи 10% от енергията при положение, че цените заизкупуване от слънчеви централи са над 70 ст. кв.ч? груби сметки: първия случай - повишаване цената от АЕЦ с 30% - цената на тока ще трябва да се качи с около 10%; втория случай - слънчеви централи, покриващи 10% от потреблението - около 40%.

  9. Анонимен
    #6

    Цената на електричеството във Франция ще се повиши с 30% до 2016 за да се направят инвестиции в сигурността на атомните централи. Ако в цената на тока от Козлодуй се включат такива инвестиции цената за хранилище на отработеното гориво ( което след 2020 няма да може да бъде изпращано в Русия), тогава каква би била цената на тока в БГ?

  10. Анонимен
    #5

    Фотоволтаиците?!:В географския пояс, в който е България,проучването показва средно /при 7 годишно наблюдение до 2005г/ 154 слънчеви дни,от които с най- активно слънце 123 дни.За изненадите в промяната на климата,не се споменава в изследването.В експлоатационен режим съвременните соларни батерии превръщат слънчева енергия в електрическа 47%,а 53% в топлинна енергия,т.е кпд.047!Цената на инвестицията се откупува средно за 15-17години.Друг е въпроса ,ако се използват вместо слънчеви батерии други по ефективни технологии,като такива централи се реализират в 10километровата полоса на екваториалната област на планетата,съчетани с съвременни акумолатори и инвертори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.