Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франс прес: Кипър - трън в крака на Русия

23 коментара

Руските власти показаха голяма загриженост за съдбата на Кипър, озовал се в центъра на банково цунами, тъй като малкият средиземноморски остров играе важна роля в икономиката на Русия, която може да се надява също да извлече полза от случая, за да укрепи своите позиции там, пише в свой анализ в петък агенция Франс прес.

Москва бе силно обидена от проекта за облагане с данък на банковите депозити в Кипър до 9,9 процента в рамките на европейски спасителен план, целящ да предпази острова от фалит, тъй като тази безпрецедентна мярка засяга на първо място руските капитали, депозирани на острова заради много привлекателната данъчна ставка.

Но това, което безпокои най-вече Русия, е замразяването на банковите транзакции, подчертава френският икономист Жак Сапир от Висшето училище за социални науки. Никакъв трансфер на пари не е възможен, тъй като банките, затворени от събота насам, няма да отворят врати преди вторник сутринта  и това "би могло да продължи", тъй като Европейската централна банка заплаши да спре да предоставя ликвидни средства на кипърските банки.

А Кипър е основният чуждестранен инвеститор в Русия, припомня Сапир, и една от основните дестинации на руски капитали, изпращани в чужбина.

"Кипър е известен с явлението "отиване-връщане"", обяснява икономистът Олена Хаврилчик от Център за прогнозни изследвания и международна информация. "Руските фирми инвестират във фирми, регистрирани по кипърското законодателство, които веднага повторно инжектират равностойната сума в Русия било за да се скрие самоличността на собственика на средствата, било за пране пари", уточнява тя.

"През 2012 г. 250 милиарда евро са преминали транзитно през Кипър", посочва Сапир. "Имайки предвид значителния размер на сумите, които преминават транзитно през Кипър, е възможно руснаците да бъдат принудени да се притекат на помощ на кипърската банкова система в рамките на споразумение, при което запасите от природен газ биха послужили като разменна монета", отбелязва Сапир. Тъй като една липса на ликвидни средства може да има последици върху руската икономика.

Той цитира примера на авиокомпанията Аерофлот, която поддържа сметка в Кипър, за да плаща горивото при междинните кацания в Европа, и която може да се окаже притеснена от това да не е в състояние да прави преводи от тази сметка.

"Голям брой от нашите публични структури работят през Кипър и сега техните сметки са блокирани по неразбираеми причини", изрази съжаление руският премиер Дмитрий Медведев..

Ако Москва трябва да окаже помощ на Кипър, тя би могла да се възползва от това, за да изтъкне претенциите си върху огромните залежи на природен газ, открити в териториалните води на острова.

"Кипърските гърци се въздържаха досега да дадат лиценз за проучвания на консорциуми, доминирани от руски фирми", посочва Хуберт Фаустман, политически анализатор, работещ в Кипър, който подчертава "разминаващите се интереси" на двете страни.

Кипър разчита да изнася природен газ към Европа до десетина години и по този начин би могъл да конкурира руското надмощие върху пазари като Германия.

"Но сега кипърците са толкова разгневени на ЕС, че са готови да приемат каквато и да било друга помощ", подчертава той, като добавя че в кипърското обществено мнение "руснаците се възприемат като спасители".

Джей Пи Морган смята, че Русия би могла обратното - да бъде изкушена да остави Кипър да потъне, тъй като веднъж излязъл от еврото, "е вероятно, че той ще стане много по-зависим от Русия".

Москва може също да се възползва от кипърската криза, за да поднови идеята за руска военна база на острова, след като единствената руска база в Средиземно море, разположена в сирийското пристанище Тартус е застрашена от конфликта в Сирия.

"Но е малко вероятно" Русия да получи база в Кипър, според Фаустман, който подчертава, че островът е "територия на НАТО и САЩ и Великобритания никога не биха приели това".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    АНТИКОРУПЦИЯ

    Другарю 20,

    Парични отношения е имало и ще има.
    Банки е имало и ще има.

    Не е нужен разпад.
    Не е нужна надстройка.
    Нужна е нам Перестройка.

    Зачитане на Многовековни Закони - вместо либерал своеволия.
    Оставки и Уволнения - вместо бонуси и поощрения.

    Каква "нова" банкова система предлагаш?

    Чисто Нови...

    Офиси?
    Костюми?
    Лозунги?
    ...
    Компютри?
    ...
    Вложители?
    ...
    Банкстери?

    Небъдна работа е тя: "чисто новата".

    Мръсна работа е, масова: 1917... 1944...

    Гнилото винаги е Конкретно и

  2. Анонимен
    #22

    Странно защо пропускате факта, че в Кипър са резидентните сметки от които се захранват офшорките всички рубладжии, изкупуващи активи в ЕС. На там отиват и изсмуканите, чрез корупция кинти, за да се преразпределят по "целесъобразност". Справки-офшорната БГ приватизация, зад която винаги дреме някоя кипърска офшорка. И накрая идват истинските собственици, в случая ВТБ-капитал, за които се оказва, че са работили всички финансисти -Василевци,Велчевци,Каролевци, Хърсевци...! Та там е трънчето! Схемата скърца, но има резервни варианти-Лихтенщайн например.

  3. emma
    #21

    Офшорното банкиране на острова,близостта до Турция,Гърция и Израел,както и американски,руски,европейски интереси правят Кипър много сложно,но и много важно място.Ще намерят изход,макар да прибягват в момента да тази откровена конфискация от 15% върху депозитите.Въпросът е дали на ЕП няма да му хареса тази схема за компенсиране на закъсалите бюджети и в други бедстващи икономики? Това за мен,си е чиста национализация...:)))

  4. Анонимен
    #20

    Това, което става в Кипър, е част от неизбежния разпад на сегашната прогнила банкова система. След като конфискацията се препоръчва на Европейско ниво, процесът няма да спре дотук, независимо дали ще бъде наречен успех или провал.

  5. emma
    #19
  6. Анонимен
    #18

    до 10. Не включих овреме поста ти,но и по това може да поспорим някой друг път там за десанта на Галиполи.Аз между другото ще хвърля едно око във википеда довечера по тоя въпрос.Май и втори неуспешен десант е имало по-късно,за което повечко съм чел във википеда(там за гръцко-турска война;за елитната бригада на Фрунзе;грешките на болшевиците,предали Ерзурум обратно). Аз лансирах теза,че Англия и Франция са подкрепяли Турция(та на 3.03.1878 да не е било иначе?!? и въбреки това тогава иде и нашата свобода),но може би неразбрано със се изразил в поста си 8.

  7. Анонимен
    #17

    Можем да си представим вида на руската икономика, след като Кипър е "най-големия инвеститор" в нея. Пази боже от такъв инвеститор.

  8. Анонимен
    #16

    Дано този трън донесе гангрена на крака в смрадлив ботуш!

  9. Анонимен
    #15

    BAREKING NEWS Трън в глинения крак на Колоса на глинени крака! "Франс прес: Кипър - трън в крака на Русия"

  10. Анонимен
    #14

    Кипър е точката! ... (на кипене) Трябваше да бъде сложена все някъде, и най-добре беше да е на половината от най-малкото европейско месо.. место. е, един двама пенсионера, че ще останат без пенсии какво ги интересува политиканите, наследниците на Архимед, който също е използвал огледалата.. което не е доказано от науката. ABTOP:

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.