Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франсоа Фийон - избраникът на френската десница в президентската битка срещу Марин Льо Пен

4 коментара
Франсоа Фийон, сн. ЕПА/БГНЕС

Достойнство, свобода, авторитет. С тези Голистки принципи в центъра на кампанията си, Франсоа Фийон спечели президентската номинация на дясноцентристката партия "Републиканците" за предстоящите през 2017 г. избори във Франция. На втория тур на вътрешнопартийните избори той получи 67% от гласовете, изпреварвайки с повече от 30 на сто съперника си Ален Жупе - също бивш премиер и настоящ кмет на Бордо.

Сега, декларира Фийон в своята въздържана реч след победата, аз трябва да убедя цялата страна.

Това беше зашеметяваща победа на един бивш министър-председател срещу друг. Преди по-малко от месец проучванията показваха, че Фийон изостава на четвърто място. Неговите обещания за възстановяване на авторитета на президентството, свобода в икономиката и твърдост в социалната политика той спечели традиционните дясноцентристки избиратели, които масово гласуваха на първичните избори, за да гарантират президентската номинация на Фийон.

Той импонира на провинциалната, католическа част от електората, който чувства, че президентската власт във Франция бе накърнена през последното десетилетие – първо от десния президент Никола Саркози, после от левия Франсоа Оланд.

Франсоа Фийон обеща драстични мерки срещу имиграцията и ислямския екстремизъм, като предупреди за "ислямистки тоталитаризъм", а освен това гласува срещу законодателство, разрешаващо гей браковете. Той говори на онези, които смятат Жупе за твърде умерен и центристки, а Саркози – за неустойчив и човек на крайностите.

Готова ли е Франция за тачъристки реформи?

Номинацията на Фийон е и хазартна, тъй като икономическата му програма е радикален опит за справяне с профсъюзите и раздвижване на изоставащата икономика на Франция. По време на кампанията си той даваше пример с бившата британска министър-председателка Маргарет Тачър – необичаен ход, като се има предвид предубеждението на французите към свободния пазар и дълбокото им упование в държавата.

Фийон обеща да свие публичния сектор (който в момента произвежда 57% от брутния вътрешен продукт на Франция, който по този показател е втора след Финландия сред страните от ОИСР). Освен това смята да съкрати 500 000 работни места в раздутата държавна администрация, да премахне ограничението за 35-часова работна седмица и да опрости официалния трудов кодекс от сегашните 3000 страници до 150.

По време на кампанията той призна, че ще е трудно да излезе с такава програма на същинските президентски избори, но прецени, че французите са готови за това. През последните две години Франсоа Фийон е пътувал из страната и има преки наблюдения за разочарованието на хората от провала на двама поредни президенти – десен и ляв – да съживят икономиката и да съкратят безработицата. Фийон твърди, че ако съществуващият модел не работи, със сигурност е време да се опитат други модели, прилагани в Германия, Канада, Великобритания и другаде.

Това съчетание на социален традиционализъм и икономически либерализъм напомня баварския Христиансоциален съюз – сестринската партия на християндемократите на германския канцлер Ангела Меркел. Подходът на Фийн се различава поразително от обичайната формула на френските Голисти.

Ще кажа истината и ще променя софтуера на Франция

Агенция Франс прес нарече резултата от първичните избори "триумф за Фийон". Бившият президент Никола Саркози, който участва в ранния етап на избирателния маратон, го поздрави и призова "Републиканците" да се обединят около единния кандидат. Подкрепа за Фийон обеща и Жупе.

"Подходът ми беше разбран: Франция не може да понесе своя спад. Тя желае истината и действия", каза Фийон пред привърженици в изборния щаб. "Ще поема необичайно предизвикателство за Франция: ще кажа истината и ще променя изцяло софтуера ѝ", подчерта той, цитиран от Ройтерс.

В речта си той предупреди, че Франция "е на ръба на бунта" и че планът му да съкрати половин милион работни места в държавния сектор, да намали ролята на социалната държава, да намали данъците на най-богатите и да облекчи бизнес регулациите е единственият възможен отговор за една обезсърчена страна, която се бори с масова безработица, буксуваща икономика и сериозна терористична заплаха.

Към днешна дата Фийон би спечелил срещу Марин Льо Пен

Съществен е въпросът до каква степен той ще успее да привлече привърженици на Марин Льо Пен, лидер на крайнодесния "Национален фронт", която най-вероятно ще стигне до балотажа на президентските избори, на които ще се изправи срещу 62-годишния Фийон. Неговият твърд подход спрямо имиграцията и исляма, съчетан със силна политика по отношение на семейството, ще създаде проблем на Льо Пен, за която Ален Жупе щеше да е по-удобен кандидат, тъй като е по-умерен.

Същото важи и за приятелските чувства към френския президент Владимир Путин и призивите на Фийон за затопляне на отношенията с Русия.

Допитвания до общественото мнение предричат лесна победа на Фийон на президентските избори догодина, както над съперника му от Социалистическата партия, така и над Марин льо Пен. Според "Харис Интерактив" Фийон ще победи Льо Пен на втория тур с 67 срещу 33 на сто от гласовете.

Резултатите от анкетата показват също, че в първия тур социалистът Франсоа Оланд би получил само 9%, както и премиерът социалист Манюел Валс, ако се кандидатира вместо Оланд. Бившият министър на икономиката Еманюел Макрон ще бъде подкрепен от 13-14 на сто от избирателите, според допитването, направено онлайн сред 6093 души.

Социалистическата партия ще проведе вътрешнопартийните си избори през януари. Списъкът с претендентите трябва да бъде готов до 15 декември. Сегашният президент Оланд още не е обявил дали ще се кандидатира.

Франсоа Фийон има две изражения на лицето- сериозно и много сериозно

Франсоа Фийон е роден на 4 март 1954 г. в семейство на нотариус и учителка по история. На млади години е искал да стане журналист и е бил на стаж в агенция Франс прес, но в университета избира специалността право. В политиката влиза на 23 години; през 1981 е избран за депутат в Националното събрание. След 1993 г. повече от 10 години е бил в състава на няколко правителства. През 2007 г. по искане на тогавашния президент Никола Саркози става премиер. От 2012 г. е депутат в парламента от района на Париж.

Фотографите, които често снимат Фийон, казват, че той има две изражения на лицето: сериозно и много сериозно. Съпругата му Пенелъпи е от уелски произход. Двамата имат пет деца - дъщеря Мари и синове Шарл, Антоан, Едуар и Арно.

Печелившите тези на Фийон

Фийон натрупа подкрепа в последните дни от надпреварата с написването на книга за опасностите от "ислямския тоталитаризъм" след неотдавнашните терористични нападения във Франция и с твърда линия по въпроса за френската национална идентичност, пише британският в. "Гардиън".

В кампанията на първичните избори 71-годишният бивш премиер Ален Жупе, който загуби втория тур, изразяваше сходни идеи по въпросите на икономиката, но се опита да обедини консерваторите около по-толерантна нагласа към етническото, религиозно и социално многообразие на Франция.

Фийон иска да се отменят санкциите срещу Русия, които ѝ бяха наложени заради агресивните ѝ действия в Украйна, и да си партнира с Русия в борбата срещу екстремистите от "Ислямска държава". Той настоява, че Русия не представлява заплаха за Запада, отбелязва "Вашингтон пост".

В. "Дейли телеграф" пише, че Фийон е спечелил първичните избори на френската десница с обещанието да извърши радикални "тачъристки" реформи във Франция. Вестникът го определя като социален консерватор, който се противопоставя на мултикултурализма, защитава традиционните семейни ценности и католическите корени на Франция и призовава за разбирателство с Русия.

Фийон е приел твърда линия към исляма и заявява, че тази религия трябва да се промени след терористичните нападения във Франция, които взеха 230 жертви в последните две години. "Ислямската религия трябва да приеме това, което всички други са приели в миналото - че радикализмът и провокацията нямат място тук", каза Фийон на последния си предизборен митинг в Париж в петък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Никой не може да промени софтуера на страната, в която е президент. Това е нереалистично. Всички, които са облагодетелствани от тези привилегии, които той иска да премахне, ще скочат срещу него.

  2. Kiril Kovatchev
    #3

    Дано във Франция не се случат тръмпстерски изненади...

  3. стефчо
    #2

    От голяма важност е името на господина да се изписва и най-вече изговаря правилно. Човекът се казва Fillon (ФиЙон), но на български това дълго И стои някак си неестествено и затова масово се скъсява... А пък на френски "фион" (fion) е диалектно название на част от човешката анатомия, може би най-правилно съответстващо на българското "дирник". :p

  4. Dr. Web Browsing
    #1

    Чест и почитания към бъдещия Президент на Франция, разбира се, за къде сме без Франция. Но (българското "но", естествено!) ние в БГ имаме още и поговорката ("евразийска заемка" - нали така сега е модерно да се казва): нов софтуер не върви на стар хардуер, трябва смяна и на хардуера.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.