
С пищна церемония в Париж днес Франсоа Оланд встъпва в длъжността седми президент на Петата френска република.
Церемонията включва символично предаване на властта от предишния президент Никола Саркози, полагане на клетва и почетен тур по прочутия булевард "Шан-з-Елизе" в открит ситроен.
Към 10.30 местно време Оланд пристигна в Елисейския дворец, който е резиденция на френския президент, за да поеме поста от Саркози.
След като се здрависаха на входа на двореца в присъствието на съпругата на Саркози Карла и приятелката на Оланд Валери Трирвейе, двамата политици се оттеглиха на кратка среща при закрити врата в кабинета на отиващия си президент, който ще информира приемника си за всичко, свързано с френските ядрени оръжия и процедурите за тяхното задействане.
След срещата Никола Саркози напусна Елисейския дворец, придружен от съпругата си Карла Бруни-Саркози.
След това се проведе самата церемония по встъпване в длъжност, която бе кратка и се проведе пред около 400 избрани гости.
Новият президент Франсоа Оланд назначи съратника си Жан-Марк Ейро (Jean-Marc Ayrault) за министър-председател на Франция. Еро е депутат, председател на групата на социалистите в Националното събрание на Франция (френския парламент), близък партиен съратник на Оланд от много години и негов доверен човек по време на кандидат-президентската кампания.
"Считано от днес вие олицетворявате Франция, вие символизирате ценностите на републиката и вие представлявате всички французи", обяви председателят на Конституционния съвет Жан-Луи Дебре.
Оланд, който бе избран с 51.6% от гласовете на втория тур на изборите, е вторият президент социалист след Франсоа Митеран в историята на Франция след приемането на новата конституция през 1958 г., която слага край на Четвъртата република и началото на Петата република.
Пред гостите Оланд произнесе първата си програмна реч вече като държавен глава. Той заяви, че иска "да открие нов път" в Европа.
"Това е мандатът, който получих от френския народ на 6 май. Да изправим отново Франция на крака със справедливост, да открием нов път в Европа, да допринесем за световния мир и за опазването на планетата", каза още той.
"Отправям послание до френския народ за доверие. Ние сме голяма страна, която винаги е отговаряла на предизвикателствата", каза още новият президент и обеща да ръководи с "достойнство и непринуденост".
"Днес оценявам силата на натиска, на който е подложена страната ни - огромен дълг, слаб растеж, висока безработица, засегната конкурентоспособност, Европа, която се бори да излезе от кризата", каза още Оланд пред гостите в Елисейския дворец.
"Нищо не е неизбежно, докато сме водени от обща воля, докато е зададен ясен път и прилагаме цялата си сила и активите на Франция", изтъкна Оланд. Той повтори, че ще призове европейските партньори на страната си да подкрепят пакт, който да съчетава целите за ограничаване на дефицита с икономически стимули.
"Ще предложа на моите европейски партньори пакт, който свързва необходимостта от ограничаване на дефицита с необходимите стимули за икономиката", каза още новият френски държавен глава.
След това Оланд отиде да се поклони и да положи венец на гроба на незнайния войн под Триумфалната арка, като мина с почетен кортеж в открита кола под силния дъжд по булевард "Шан-з-Елизе". На връщане новият президент спря кортежа и се здрависа със симпатизанти и граждани, които въпреки лошото време бяха дошли да го поздравят.
След приключването на церемонията в тесен кръг Оланд даде частен обед в Елисейския дворец.
До края на деня се очаква да бъде обявено името на премиера. Най-вероятно Оланд да предостави поста на един от своите приближени - Жан-Марк Еро, лидер на парламентарната група на Социалистическата партия, съобщи по-рано Жан-Пиер Жойе, приятел на новоизбрания президент.
Първото нещо, което Франсоа Оланд ще направи още в рамките на днешния ден, е да замине за Берлин, където ще разговоря с канцлера Ангела Меркел. Вероятно на тази първа опознавателна среща двамата ще засегнат бъдещото на пакта за стабилност.
Според Берлин, той е крайъгълен камък в стратегията за борба с кризата и не може да става и дума за преразглеждането му. Оланд заплаши по време на предизборната си кампания, че ще предоговори пакта, предизвиквайки вълнение в Берлин. След това той уточни, че иска да го допълни с мерки, като заговори за отделен "пакт на растежа", който да бъде прибавен към първоначалния текст.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент