Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция частично подкрепи Полша в спора й с Русия

20 коментара

Франция подкрепи позицията на Полша, че Европейската комисия (ЕК) не прави достатъчно, за да преустанови Русия забраната за внос на полски храни, съобщи електронното издание EUobserver.

“Ние подкрепихме Полша по въпроса за ембаргото. В сряда повторихме, че въпросът не е двустранен, а е изцяло от компетенциите на Комисията”, заяви френски дипломат пред EUobserver.

Полша твърди, че през последната година в Брюксел са си прехвърляли от дирекция на дирекция проблема с руското търговско ембарго срещу Варшава.

Миналия ноември Русия блокира вноса на месо и зеленчуци от Полша. В понеделник Полша заяви, че ще наложи вето на преговорите ЕС - Русия за ново партньорско споразумение, ако ЕС не заеме твърда позиция спрямо Москва по отношение на търговския ѝ проблем с Варшава и енергийната политика.

“Руснаците не искат ЕК да се намесва в преговорите. Ние бяхме проактивни, направихме всичко възможно, но руснаците просто не желаят да говорят с нас”, каза член от екипа на еврокомисаря по търговията Питър Менделсон.

Друг представител на ЕК добави: “Има симпатии към Полша. Пределно ясно е, че ако трета страна наложи търговска забрана на страна член на ЕС по политически причини – какъвто е случаят – тогава от ЕК трябва да действат. Но те не искат да дразнят руснаците.”

Като наложи вето на стартирането на предстоящите във Финландия преговори за ново споразумение ЕС – Русия, Полша също така заяви, че ЕС трябва да поиска от Русия да ратифицира Енергийната харта, въвеждаща честни правила на международните енергийни пазари.

Настояването за ратификация на хартата става в момент, когато Русия е упреквана, че използва цените за доставки на газ като инструмент да спре интегрирането на Украйна и Грузия към НАТО, както и да притисне Беларус да влезе в нежелан от нея държавен съюз с Русия.

Останалите 24 страни членки на ЕС бяха на мнение, че общността трябва да се фокусира върху това да вкара принципите на Енергийната харта в новото споразумение с Русия, която отказва да ратифицира хартата. Затова ходът на Полша с енергийната харта се възприема като начин да си реши въпроса с руското търговско ембарго.

Европейски дипломат коментира, че въпросите за новото споразумение с Русия и снемането на търговското ембарго не могат да бъдат официално обвързвани.

Русия обяви, че няма да се поддаде на полското “изнудване”. В отговор полският министър-председател призова за европейски търговски санкции срещу Русия. Еврокомисията твърди, че е безпомощна в тази ситуация, тъй като е трудно да се прецени кое решение ще даде възможност и на двете страни да излязат достойно от спора.

Финландският министър-председател Мати Ванханен вероятно ще се обади на своя полски колега Ярослав Качински тази седмица, тъй като се създава огромен проблем пред срещата на върха ЕС - Русия следващата седмица.  

Франция намекна за изход от спора, като предлага ЕС да демонстрира по-твърд тон спрямо Русия по отношение на енергийната политика, но без да настоява категорично за ратификация на хартата. В същото време да се дадат обвързващи обещания на Полша за вноса на месо, но без да се прави публично връзка между този въпрос и новото споразумение ЕС-Русия.  

”Полша може да промени своята позиция дори на сутринта преди началото на срещата на 24 ноември, няма стриктно определен краен срок”, прогнозира европейски дипломат. Той обаче признава, че с всеки изминал ден шансовете за споразумение стават все по-слаби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tochno mnenie
    #21

    Надявам се всички добре си спомняме лятните цени на петролните продукти. Нека си припомним и причините за това, а именно: войната в Ирак, кратката война на Израел срещу палеститинците и Ливан, ураганите в мексиканския залив, венецуелските събития и други по-маловажни събития. Забележете, че като причина никъде не споменавам Русия по какъвто и да е повод.С това, което се предвижда да се случи в съвършено нестабилни държави като Иран, Ирак, Нигерия и други големи износителки на петрол, не ми дава основание

  2. Джон Бул
    #20

    Американския посланик е културен ерудиран мъж, пич, затова говори в България на български, за разлика от руския посланик, който както и предшествениците му, е един арогантен тъпанар, който не знае нито един чужд език (освен може би родния му чукотски).Браво на поляците - горд народ, който никога няма да се преклони пред руската простащина (за сравнение в България е пълно с политически пeдepacти, винаги готови да cмyчат руския xyй).

  3. Miki
    #19

    Абе,смешник,по добре ли ти е когато USA посланика ти говори на български и директно се намесва в вътрешните работи на страната?!!!!Или това не го забелязваш?Може пък да ти харесва?!!!!

  4. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #18

    USA, USA, USA ......................................... http://zundelsite.org/english/antiprop/allied_camps/index.html ............................http://www.zundelsite.org/........................ http://zundelsite.org/english/antiprop/allied_camps/map.jpg[img]http://zundelsite.org/english/antiprop/allied_camps/map.jpg[/img] [image]http://zundelsite.org/english/antiprop/allied_camps/map.jpg[/image] http://www.zundel.se/[image]http://www.zundel.se/_bilder/sidhuvud.gif[/image] KOPI .............. STEFAN D-R D TCHOLAKOV - --------------------- http://www.stefan-tcholakov.com/index.php?p=links&year=3 ------------------- SVERIGE

  5. Петър
    #17

    Всички съседи на Русия са пропищели от нея. Защото тя не е нормална страна. Това е истината. Каква богата страна е Русия? С БВП колкото на Белгия. При 15 пъти по голямо население и при всичките богатства в недрата й? Когато поляците изпратиха войски в Ирак те не бяха единствените - Италия, Испания, Британия, Холандия, Дания също изпратиха войски + Чехия.

  6. първия
    #16

    мразя Русия и руснаците ,те са злото,което няма място в страната ни.чувствам се национално засегнат от от това, че руският посланник обяви страната ми за "Руски троянски кон в европейския съюз"-дължи извинение на страната и народа ни

  7. Джон Бул
    #15

    А защо ли чеченците не само мило и драго, а даже и живота си дават да се отделят от Русия? А защо ника ти е "българан"? Повече ще ти отива ник "руска пляска"! И ти сигурно даваш мило и драго България да стане руска губерния. Каквато беше (а и още е)!

  8. Българан
    #14

    За Русия не знама ама Ю Осетия и Абхазия мило и драго дават да се отделят от Грузия и да се присъединят към Русия! Защо ли??

  9. Българан
    #13

    На последните избори в Украйна не видях да има страх у украинците от Русия! Ако си информиран достатъчно би трябвало да знаеш че прозападните партии загубиха катастрофално и народа гласува за Якубович!!

  10. Джон Бул
    #12

    Прав си, брато! Нито Украйна, нито Армения, нито Турция, нито Азербейджан, нито Чечня се чувствуват заплашени от Грузия, само великата огромна Русия (и в частност президента Пи3дин)се е нacpaлa от страх от Грузия! Е що за велика страна е Русия? Май по-скоро е жалка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.