Франция е световен шампион за втори път

След силно първо полувреме, в което бяха ощетени от съдията, хърватите бяха надиграни от по-свежия френски отбор

32 коментара

Франция е за втори път след 1998 година световен шампион по футбол, след като във финалния мач на шампионата в Русия надигра Хърватия с 4:2 (1:0 17-та – автогол на Манджукич; 1:1 28-ма – Перишич; 2:1 38-ма – Гризман от дузпа; 3:1 59-та Погба; 4:1 65-та – Мбапе; 4:2 68-ма – Манджукич).

Мачът напълно потвърди предварителната прогноза, че след три поредни мача с продължения хърватските футболисти няма да имат достатъчно сили, за да  се противопоставят на по-свежия, много добре балансиран без слаби места френски отбор.

Въпреки това воденият от Лука Модрич отбор отново демонстрира силен характер и непримиримост, а и през първото полувреме, докато бе по-свеж, бе ощетен от аржентинския съдия Нестор Питана.

Неприятен привкус на френската победа дадоха две много спорни негови решения, след които Франция поведе с 2:1 – несъществуващ фаул срещу Гризман, след чието изпълнение Марио Манджукич си вкара автогол, и дузпа за неволна игра с ръка в наказателното поле на Перишич, която малцина рефери биха отсъдили.

Французите показаха, че са извлякли поуки от злополучния за тях финал на Европейското първенство преди две години, когато излязоха като безспорен и признат от всички фаворит и въпреки това се провалиха и загубиха от Португалия. Този път те заложиха на по-сигурна тактика и търпеливо, без излишни рискове, с перфектна организация в защита и в средата терена и смъртоносни контраатаки дочакаха грешките на противника си и ги наказаха.

Така те са световни шампиони за втори път след 1998 година, когато спечелиха домакинското си първенство. Те са и финалисти от първенството през 2006-та в Германия, когато отстъпиха титлата на Италия след продължение и дузпи. Франция освен това е и двукратен европейски първенец.

Това бе първи световен финал за хърватите. Досега най-доброто им постижение бе трето място на първенството през 98-ма, когато на полуфинала отстъпиха именно пред французите.

Двубоят започна с натиск на хърватитепрез първите 15-16 минути, който се изрази в по-продължително владеене на топката и няколко опасни центрирания и пробиви.

Чак в 17-тата минута французите се оживиха. Мбапе успя да преодолее пазача си Скринич, да влезе в наказателното поле и да центрира. Пасът му бе пресечен и топката изчистена, но попадна у Гризман на десетина метра пред наказателното поле. Той бе пресрещнат от Брозович, което съдията превърна в несъществуващо нарушение.

Гризман изпълни фаула и в борбата си за топката във въздуха около точката на дузпата централният нападател на хърватите Марио Манджукич я докосна и продължи към горния ъгъл на своята врата – 1:0 за Франция.

Десет минути по-късно при подобен фаул (предизвикал жълт картон за Канте) Модрич центрира към далечната греда. Върсалко насочи топката с глава пред вратата, Манджукич също с глава я свали на връхлитащия Перишич, който финтира двама защитници и шутира. Ударът му леко рекошира в крака на Варан и влезе в долния ляв ъгъл на вратата на Лорис – 1:1.

В 35-тата минута Гризман центрира от ъглов удар на близката греда. За топката скочиха Матюиди и (зад него откъм вратата) Перишич. В последния момент французинът се наведе, топката докосно по ръката напълно изненадания хърватин, след което от крака му излезе в ъглов удар.

Съдията от Аржентина първоначално не отсъди нищо, но след настояване на французите прие да провери ситуацията чрез телевизионно повторение. След многократно преглеждане на записа Питана се върна на терена и отсъди дузпа. Тя бе превърната в гол от Гризман с удар ниско в десния ъгъл на вратата на Субашич.

В 43-таминута Ловрен получи шанс за удар от въздуха, но ударът бе блокиран от Погба. При последвалия корнер можеше да се стигне до нов автогол - топката профуча покрай дясната греда на Лорис.

В добавеното време на първата част се стигна до нов корнер пред вратата на Франция, при който Вида надскочи Матюиди, но не намери вратата.

Второто полувреме започна с точен удар на Гризман, който не затрудни Субашич, и изстрел на Анте Ребич, спасен Лорис с една ръка. В 52-ата Мбапе задмина Вида и сам срещу вратаря стреля в краката му от малък ъгъл.

В този момент вече все повече си личеше, че хърватските футболисти отпадат физически и нямат сили да поддържат нужното темпо, за да се върнат в мача и да изравнят. Вместо това дойдоха най-силните минути на французите, в които те нанесоха решителния си удар.

В 59-та минута Мбапе проби и центрира, Гризман чукна топката към Погба, който шутира в тялото на Модрич, но при повторни си удар хвана в крачка Субашич от 17 метра за 3:1.

Само 6 минути по-късно дойде и четвъртият гол. Ернандес проби по десния фланг и подаде към Мбапе, който от 20-ина метра по земя с остър удар вкара за 4:1.

Когато всичко изглеждаше приключило дойде груба грешка на вратаря Лорис, който подари гол на хърватите. Той получи топката и тръгна да лъже Манджукичпред вратата и бе наказан - 4:2.

Хърватите продължиха с опитите да атакуват, но вече очевидно нямаха сили за нищо повече.

Капитан на Хърватия Лука Модрич получи "Златната топка" на Световното първенство, след като бе избран за най-добър играч на турнира. След него останаха Еден Азар (Белгия) и Антоан Гризман (Франция).

За най-добър вратар на първенството бе определен белгиецът Тибо Куртоа.

19-годишният французин Мбапе получи наградата за най-добър млад играч.