Навремето еврото трябваше да скрепи мира. Днес обаче заради единната валута французите все повече обвиняват германците в даскалско поведение, а според германците французите са твърде лениви, за да проведат реформи. Последиците са ясни.
Миналата седмица бившият френски президент Валери Жискар д'Естен заяви, че в едно партньорство никой от партньорите не бива да бъде много по-силен от другия.
Ставаше дума, разбира се, за причината за влошаващите се отношения между Франция и Германия. Авторът на тази статия е живял 12 години в Париж и знае, че много французи споделят това мнение. Въпреки това според него дружеските нации не бива да се държат като съпружеска двойка, при която единият съпруг винаги разчита на другия. А нима германците нямат добри отношения и с други икономически по-слаби страни?
Съвсем скоро ще дойде време да се заемем с причината за неизправно работещата френско-германска ос - еврото! Все пак, все още е политически некоректно да се признае, че еврото е станало твърде силно за Франция и твърде слабо за Германия.
Близо десетилетие Франция успяваше да поддържа конкурентоспособността си чрез комбинация от реформи и обезценяване на валутата си. Ако реформите не даваха желания резултат, то правителството отваряше клапана на обезценяването.
Това обаче стана невъзможно след въвеждането на еврото. Сега французите страдат заради твърде силното евро и рецесията, а германските вложители - заради твърде слабото евро и твърде ниските лихви, неотговарящи на темпа на инфлацията.
Резултатът може да се види и на двата бряга на Рейн (река, по която мината част от френско-германската граница - бел. ред.). От едната страната се увеличава безработицата най-вече сред младите хора, от другата - бушува треска за недвижими имоти, които са сигурно вложение срещу инфлацията.
Какво всъщност означава искането на президента Франсоа Оланд Европейската централна банка (ЕЦБ) да поддържа по-ниски лихви, докато канцлерът Ангела Меркел пък настоява за по-високи?
Отговорът може да бъде само следният: една валута с "универсален размер" не може да функционира в ситуации, които са толкова различни от икономическа гледна точка като условията във Франция и Германия.
За да се стабилизира еврото чрез фискалния пакт, Югът трябва да бъде приравнен със Севера. Следователно става ясно, че никой "южняк" няма дори малко да се приближи към целта си, ако не бъде следвана друга стратегия: Германия да се доближи до тях, временно отказвайки се от предимствата си в производителността.
Така стигаме до корена на проблема между Берлин и Париж.
Франция наистина икономически не е много по-добре от Италия или Испания, но въпреки това отказва да проведе необходимите реформи. Вместо това президентът Франсоа Оланд настоява френските и германски дългове да бъдат обединени чрез еврооблигации, неговият министър на промишлеността иска германците да изнасят по-малко, а министърът му на финансите призовава за по-високи данъци в Германия.
Германският външен министър (Гидо) Вестервеле пък миналата седмица се почувства длъжен да призове, както и други негови германски колеги, върху Франция да бъде оказан натиск за реформи. Никой във Франция не прие това добре.
Ако двете страни вече не бяха обвързани в единен европейски съюз, на никого не би хрумнало да поучава партньора си каква икономическа и социална политика да води. Сега французите непрекъснато си пъхат носа в работите на германците и обратно.
Навремето еврото трябваше да скрепи мира. Днес обаче заради единната валута французите все повече обвиняват германците в даскалско поведение, а според германците французите са твърде лениви, за да проведат реформи.
Преди еврото да раздели още повече Франция и Германия, двете страни трябва да се откажат от обединяващото евро.
*Ханс-Олаф Хенкел е роден през 1940 година в Хамбург. Автор на книги и почетен професор на университета в Манхайм, дългогодишен мениджър на IBM, известен най-вече като президент на Федерацията на германските индустриалци (BDI - Бе Де И).
По БТА
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
15 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Glog
Всъщност това, което става в Евросъюза, не се дължи на еврото. Или поне не то е основна причина за ставащото. Основните мегапричини са две.
Първата е системата от основни предположения и принципи, върху които са изграждат съвременните държави на глобализирания капитализъм. Те в своята цялост са такива, че предизвикват процес на бързо нарастване на имуществената диференциация (диференциация в доходите) в теди държави и общества, при което колкото една държава в рамките на системата (една социална …
група в рамките на държавата) е по-богата,толкова по-бързо тя прогресивно забогатява. А колкото е по-бедна, толкова по-бързо прогресивно обеднява. А Германия е по-богата от Франциая, нали?
Пенсионната система тук няма почти нищо общо. Има ли във Франция безработица? Има, нали. А щом има, няма значение на колко години се пенсионират. Те не работят и не произвеждат просто защото няма кой да купи това, което се произвежда. Ако имаше, дори ако безработните се изчерпят, Франция щеше де си внесе работници, но щеше да продължава да произвежда и да забогатява. Така, както направи Германия след Втората световна война.
Втората основна мегапричина е недомислието, наречено Евросъюз. При приетите основни правила на функциониране и междудържавни отнощения, както между държавите-членки, така и между тях и върховните упавленчески органи на Съюза, водят до непредвидени процеси, които още повече влошават нещата. Така например представителите на Германия, Англия, Франция, Холандия и, примерно казано, Италия, могат да наложат приемането на такива директиви, които са изгодни за тях и неизгодни за България, Полша, Испания или Румъния, но те нямат как да предотвратят този вреден не само за тях, но чрез тях и за Евросъюза, идиотизъм. За съжаление тук няма как проблемът да бъде пълно осветлен.
Така че не плюйте по французите. Те може и да имат известа вина, но основната вина е на създателите на глобализирания капитализъм и на Евросъюза.
За съжаление в един коментар този проблем няма как да бъде що-годе разбираемо решен.
13-и, не само труд, но и дисциплина, солидарност, християнство, и още нещо, нека да го нкажем, колкото и да е страшно - расово превъзходство, талант и гении. Всички тези предимства социалистите социалистите приемат за лична обида и системно унищожават.
Предимствата на европа пред останалия свят са постигнати с много труд преди да се появят социалистите. Когато върпросните другари се появявят на сцената нешата коренно се променят. Отначало роляма им е била позитивна защото работниците получават права които са им били отказвани дотогава. Но ролята на социластическите партии в европа днес е напълно деструктивна, защото учи работниците само да искат а нищо да не дават. това положение просто ликвидира конкурентноспособността на европейските икономики. …
Франция е лидер на лагера на упадъка. Германия е водач на страните които не са си загубили здравия разум. В зависимост от това кой лагер надделее, ще се реши бъдещето на европа. Дали ще съумее да върви напред с Германия, или ще предпочете да стои със скрътени ръце вторачена в собствения си пъп по френските претенции за изключителност...
Значи германците могат да работят... - mi da sednat malko i te togawa?
А французите са в правото си да искат да живеят като бели хора. Щото стандартът им на живот не е постигнат само със социализъм, нали?
Само един пример.Пенсионната възраст в Германия е 67 години, а във Франция е 60 години при еднаква продължителноcт на живота в двете страни.Значи германците могат да работят до 67-ма годишна възраст, а французите по това време да се забавляват и да обикалят света с високите си пенсии.Това е само един пример от крещящото несъответствие в икономиките и социалните политики на двете страни.Това положение очевидно не може да продължи повече.Германците са в правото си да искат от Франция реформи.
От статията излиза, че решението на всички проблеми е да се оставят правителствата да шмекеруват на воля с валутите си. Пълен абсурд. Най-големият плюс на еврото е, че пречи на безразборното харчене.
От времето на Де Гол насам Франция само потъва, потъва, потъва ...
Ей до това води мързела и слабоволието...ще дърпаме назад Германия, защото била икономически просперираща, на френският цоцоалист не му се работи и няма акъл за две стотинки... Мила родна картинка...