Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция и Германия предлагат основен ремонт в ЕС след хаоса около Брекзит

7 коментара
Ангела Меркел и Еманюел Макрон

Франция и Германия загърбиха двустранното напрежение, за да призоват за основен ремонт на Европейския съюз, който през последното десетилетие бе сполетян от дългова криза в еврозоната, приток на мигранти и бежанци, надигане на евроскептичния популизъм и Брекзит.

Някои лидери от ЕС се опасяват, че регионалните и политическите спорове може да разрушат проекта, комуто те отдават заслугата за запазването на мира и благоденствието на континента, включително в Източна Европа, след колапса на съветския блок.

Париж и Берлин, които отдавна са смятани за оста на процеса за следвоенното обединение на континента, заявиха, че "Конференция за бъдещето на Европа" е необходима, за да направи ЕС "по-единен и суверенен" срещу разнообразните предизвикателства. Сред тях са ролята на Европа в света и нейната сигурност, казват те в документ, който се появява на фона на нарастваща загриженост, че Европа е зле екипирана да се справи с новите предизвикателства пред своята сигурност и икономика, особено от въздигащия се Китай.

По-рано този месец френският президент Еманюел Макрон сравни състоянието на трансатлантическия военен съюз НАТО с "мозъчна смърт" и призова Европа да засили потенциала си за действие, защото не може вечно да разчита на непредвидими Съединени щати.

Във френско-германския документ от две страници се казва, че другите сфери, в които Европа трябва да бъде по-единна, са близките ѝ съседи, дигитализацията, климатичните промени, миграцията, борбата срещу неравенството, "социалната пазарна икономика" и върховенството на закона. Размисъл, продължаващ повече от две години, трябва да определи реформи, които освен всички други цели, ще подкрепят демокрацията и функционирането на блока, който ще обединява 27 държави след очакваното напускане на Великобритания на 31 януари.

Много граждани на ЕС имат усещането, че техните гласове не се чуват в Брюксел, и нямат особено доверие към институциите на ЕС - настроения, които задвижиха референдума във Великобритания през 2015 г. за напускане на блока. Според двете най-влиятелни членки на ЕС гражданите ще трябва да бъдат по-активно въвлечени в размисъла за бъдещето на Европа чрез процес на консултации "отдолу нагоре".

Според документа препоръките, одобрени на заключително заседание на конференцията през първата половина на 2022 г. ще бъдат предоставени за обсъждане и прилагане на Европейския съвет от лидерите на страните членки.

Дипломати казаха, че документът изпраща послание преди срещата на върха на ЕС на 12-13 декември, така че страните членки да се включат по-отблизо в разсъжденията за бъдещето на Европа на фона на институционалните пазарлъци за водеща роля.

Новата Европейска комисия, която започва петгодишния си мандат на 1 декември, вече предложи конференция през 2020-2022 г. Манфред Вебер, лидер на групата на десноцентристката Европейска народна партия в Европейския парламент, вчера заяви в своя публикация в "Политико", че на законодателното събрание, директно избрано от европейските граждани, принадлежи ролята да се бори за по-демократична Европа.

"В Брюксел и в други европейски столици има мнозина, които предпочитат да взимат решения чрез бързи задкулисни сделки, в които прекият избор на гласоподавателите става жертва на персонални игри за власт", написа германският евродепутат.

Мнозина в Европейския парламент се разгневиха, когато лидерите на ЕС в преговорите за висшите постове по време на срещата на върха през юли, пренебрегнаха т.нар. шпиценкандидати - кандидатите на главните парламентарни групи за поста председател на Европейската комисия.

Франция и Германия бяха скарани през последната година, когато амбициозните планове на Макрон за реформи често срещаха съпротива от по-предпазливата Ангела Меркел. Берлин се подразни миналия месец, когато Макрон блокира започването на преговори за членство със Северна Македония и Албания, а Меркел нарече "драстични" думите на Макрон за "мозъчната смърт" на НАТО.

Идеята зад съвместното предложение за бъдещето на Европа бе да покаже, че поне френско-германското сътрудничество не е "в мозъчна смърт", каза френски дипломатически източник.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Обектив
    #7

    За да оцелее, ЕС трябва да се прости окончателно с досегашния си либерален модел. Той се нуждае не от ремонт, а от фундаментална уставна промяна. Трябва да се централизира управлението на ключовите ресори, радикално да се опрости бюрократичната машина, да се разшири кръга от оперативни решения, които може да се вземат без да е необходим 100% консенсус. Това за съжаление няма как да се случи, докато Германия и Франция не преодолеят вътрешнополитическата си криза и не излъчат авторитетни лидери с визионерски качества.

  2. анита хегерланд
    #6

    Социална пазарна икономика означава, че се връщаме назад към следвоенната западно германска икономика /Фрайбургската школа/. Лудвиг Ерхард бил казал, че трябва не да се преразпределя бедността, а да се създаде масова покупателна сила, благосъстояние за всички. Това означава ли, че ще се печатат пари /евро/, за да се вдигнат заплатите в ЕС?! Нарастването на производителността вързано ли е за дигитализацията?! Нали това ще създаде ефекта "умиране на професиите и създаване на класата на образованите"?! Не може да вървим напред, гледайки назад!!!

  3. Boris Kamov
    #5

    Блатото в което цапа съюзът "орел, рак и щука" се размириса още повече...

  4. тото
    #4

    ГОТВИ СЕ ЮГОСЛАВСКА ФЕДЕРАЦИЯ В НЕЯ ГЛАВНИ БЯХА СЪРБИТЕ ЩЕ ГИ СМЕНИ ГЕРМАНИЯ ПОСЛЕ ХЪРВАТИТЕ-ФРАНЦИЯ СЛОВЕНЦИТЕ ВИНАГИ БЯХА КОНТРА ИЛИ ПАС ТОВА ШЕЕ ИТАЛИЯ ИСПАНИЯ НЕ СТАВА ТЯ ЩЕ СЕ РАЗПАДНЕ ДО 7 Г.КАТО СЕ ПОЧНЕ С КАТАЛУНИЯ ПОСЛЕ БАСКИТЕ.ОСТАНАЛИТЕ ЩЕ ГИ ГЛОБЯВАТ ПОНЕЖЕ НЕ ИСКАТ ГОСТИ КОИТО НЕ СА КАНИЛИ.КАТО СЕГА С ЧАСТНИТЕ МЕСТА ЗА НОЩУВАНЕ .ДА ИМ ТУРАТ ДАНЪК ЗА ДА ИМА ЗА ПИЛЕЕНЕ.

  5. Real ''Mickey''
    #3
    Отговор на коментар #1

    " а и Макрон слeд организираните от кремъл жълти жилетки клекна окончателно..."Ей това беше гИнЯлно:):) Викаш Путя цяла година им плаща на жилетките в пликчета, а? :) И като прибавим разходите му по Брексит. И разходите му за гласуване назначаването на Президенти и партии в Австрия, Швеция, Финландия, Италия.... :):):) Впрочем Макрон, още не е клекнал на жилетките, въпреки че пръсна маса мангизи да ги омилостиви...,а се държи като Мъдуро на мост.

  6. Real ''Mickey''
    #2

    Сетила се мара да се побара:):) П.С.Ма тоя Макрон не го ли изритаха още от Франция?. А и Меркелица не е ли вече пътник?(към борда на ГазПром) Двамката ли ще правят "реформите"?:):) "...призоват за основен ремонт на Европейския съюз, който през последното десетилетие бе сполетян от дългова криза в еврозоната, приток на мигранти и бежанци, надигане на евроскептичния популизъм и Брекзит."

  7. Гений
    #1

    Точно те ли ще ни ремонтират? Направо ще ни извадят от Европейския Съюз и ще ни вкарат в съветския. Комсомолката Меркел винаги е била марионетка на путин, а и Макрон слeд организираните от кремъл жълти жилетки клекна окончателно...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.