Франция и Португалия ще излъчат новия европейски шампион по футбол

"Петлите" отстраниха световния шампион Германия с две попадения на Гризман

Героят на вечерта Антоан Гризман

Франция е на крачка от спечелване на трета европейска титла по футбол, след като на полуфинала отстрани световния шампион Германия с 2:0.

Героят на вечерта отново беше Антоан Гризман, който вкара и двете попадения и е на път да стане голмайстор на първенството.

Това бе първи успех за "петлите" над Бундестима на голямо първенство от Мондиала през 1958 г., когато взеха успех с 6:3. След това последваха триумфи на Германия през 1982, 1986 и 2014 година.

Финалът е  на "Стад дьо Франс" в Париж, където в неделя Франция ще се изправи срещу Португалия.

Воденият от носителя на златната топка Кристиано Роналдо отбор елиминира Уелс също с 2:0. .

Първо полувреме

Германците имаха инициативата през по-голямата част от мача, но не успяха да се възползват от  превъзходството си.

От своя страна Франция се справи перфектно със задачата, поставена от Дидие Дешан и заслужено ликува. Той заложи на абсолютно същия състав, който победи Исландия с 5:2 на четвъртфиналите, въпреки че наказаните Нголо Канте и Адил Рами вече бяха на разположение на наставника.

Йоаким Льов имаше повече проблеми със състава си и трима от мача с Италия не можаха да  вземат участие в срещата - Матс Хюмелс,Сами Кедира и Марио Гомес. На тяхно място играха Емре Джан, Юлиан Дракслер е Бастиан Швайнщагер.

Първото чисто положение, дойде в седмата минута на мача, когато Антоан Гризман остана на чиста позиция, но германският страж Мануел Нойер с една ръка спаси удара му.

Бундестимът отговори с хубав удар на Джан, който обаче бе избит отЮго Лорис.

Постепенно играчите на Льов взеха инициативата и на няколко пъти застрашиха вратата на съперника, но не бяха точни при нанасунето на последния удар.

От своя страна Франция имаха едно много чисто положение, когато Жиру остана сам срещу вратаря, но позволи на Бенедикт Хьомедес да го настигне и да блокира удара му в последния момент.

Така се стигна до продължението на първата част. При едно центриране на домакините Швайнщайгер игра с ръка в наказателното поле и след известно колебание съдията Никола Рицоли посочи бялата точка. Зад топката застана Гризман и откри за Франция.

Второто полувреме

Противно на очакванията в началото на втората част "петлите" бяха по-активния тим на терена.

Постепенно германците тръгнаха по-напред в търсене на изравняване, но френската защита действаше стабилно.

Така играчите на Дидие Дешан издебнаха своя момент в средата на втората част.

В 72-ата минута резултатът бе удвоен, когато Пол Погба успя да открадне една топка в наказателното поле и центрира към Оливие Жиру.

Германският вратар Мануел Нойер пресече паса с една ръка, но топката попадна у Гризман и той не пропусна да се разпише за втори път във вратата на съперника.

В оставащите минути до края на срещата Германия тръгна в атака, но не успя да отбележи дори и почетно попадение.

Последната надежда бе изгубена три минути преди края, когато Кимих стреля много опасно с глава, но Лорис спаси.

Финалът

Във финала на "Стад дьо Франс" в Париж в неделя французите ще се изправят срещу тима на Португалия.

За Франция това ще е трето участие в мач за трофея "Анри Делоне", като в предишните случаи "сините" го печелят – през 1984 г. срещу Испания (2:0) и през 2000 г. срещу Италия (2:1 след продължения).

Португалците пък са играли само един финал – през 2004 г., и го губят като домакини срещу Гърция (0:1).