Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция настоя за спешна промяна на американската политика в Ирак

0 коментара

Франция настоя за спешна промяна в американската стратегия за Ирак, като френският външен министър Доминик дьо Вилпен каза, че е необходимо още до края на годината да има представително преходно правителство, предадоха световните агенции.

Неговото изявление стана ден след като американският президент Джордж Буш обяви, че са предприети стъпки за ускорено предаване на властта на иракчаните.

Заедно с Германия и Русия, Франция бе против войната в Ирак и не изпрати свои войски след падането на режима на Саддам Хюсеин. Париж настоява ООН да играе по-голяма роля в Ирак, а властта да бъде предадена на иракчаните възможно най-скоро.

Пред радио Европа 1 Дьо Вилпен заяви, че намерението на САЩ за преходно иракско правителство през лятото на 2004 г. е "прекалено късно".

Днес сме готови на всякакви срещи и всякакви разговори. Това е протегната ръка към нашите американски приятели, защото залогът е сигурността на света, а това засяга всички ни, каза Дьо Вилпен.

Той посочи, че след като Ирак възвърне суверенитета си, Франция е готова да помогне за възстановяването му.

Според френския външен министър ООН трябва да посочи свой представител, който да работи заедно с главния американски администратор в Ирак Пол Бремър с цел предаване на властта на представително иракско събрание в края на 2003.

"Международната общност не може да чака повече", каза той.

"Колко още жертви трябва да бъдат дадени, за да се разбере, че същественото е да се смени подхода", посочи Дьо Вилпен, цитиран от Би Би Си.

САЩ обмислят ускореното предаване на властта

В момент, когато партизанските нападения срещу коалиционните сили и по цивилни цели се усилват, а броят на загиналите американски войници расте ежедневно, Пол Бремър бе повикан на спешни консултации във Вашингтон в началото на седмицата.

Според секретен доклад на ЦРУ, ситуацията по сигурността в Ирак се влошава, а местното население губи доверие в коалиционните сили и все повече хора се присъединяват към партизанските групи.

На разговорите в Белия дом са били обсъдени и проблемите с назначения от САЩ Преходен управляващ съвет, в който имало противоречия и трудно вземал решения.

Президентът Буш каза, че е поискал от Пол Бремър да "развие стратегия" за ускорено прехвърляне на властта и самоуправление на иракчаните.

"Ние искаме иракчаните да са по-силно ангажирани с управлението на тяхната страна", заяви той пред репортери в Белия дом.

Запитан дали една от възможностите е създаване на временно правителство в Ирак, Буш отговори: "Това, което ни интересува, е да работим с посланик Бремър и управляващия съвет за изработване на план, който ще окуражи иракчаните да поемат повече отговорности".

Буш не уточни какви са възможностите за промяна на управлението на Ирак, въпреки че негови съветници споменаха за варианта за съставяне на преходно правителство преди изготвянето на конституция, което е значителна промяна в сегашната американска стратегия, отбелязва АП.

Пол Бремър отпътува за Багдад с мисия да засили натиска върху Преходния управляващ съвет, за да ускори приемането на конституция и предаването на властта на иракчаните.

Вчерашният атентат в Южен Ирак, при който загинаха 19 италианци и деветима иракчани, засили убеждението на американското ръководство, че спешно трябва да се намери изход от положението.

Пред журналисти вчера Бремър заяви, че ще предаде на Преходния управляващ съвет послание от Буш, в което се изтъква решимостта на американския президент "да победи тероризма в Ирак и да предаде на иракчаните управлението на страната им".

Чужди елементи искат талибански режим в Ирак

По- рано, в реч пред фондация Херитидж, Джордж Буш заяви ,че чужди елементи, проникнали в Ирак, искат да установят талибански режим в страната, подобен на онзи, който бе премахнат в Афганистан в края на 2001 г.

"Онези, които останаха верни на Саддам Хюсеин, и чуждите терористи имат различни дългосрочни цели, но краткосрочната им стратегия е еднаква: да тероризират иракчаните и да сплашват американците и съюзниците им", каза Буш. Той цитира сведения, според които въпреки съществуващите различия "убийците действат заедно, за да предизвикват хаос и да всяват страх". 93 на сто от терористичните нападения са извършени в Багдад и в 5 от 18-те иракски провинции, посочи Буш. Той отбеляза,че насилието е съсредоточено в зона от 320 квадратни километра, известна като сунитския триъгълник, откъдето произхождат Саддам Хюсеин и повечето от поддръжниците му.

По думите на Буш при неотдавнашни операции са били пленени или убити над 1000 нападатели и са заловени над 4500 минометни снаряда и над 1600 боеприпаса за ръчнопреносими гранатомети.

Американският президент наблегна върху "иракизацията" на конфликта и посочи, че в дългосрочен план сигурността на Ирак ще се осигурява от самите иракчани. "Нашата стратегия е да прехвърляме по-големи отговорности на иракчаните", подчерта Буш.

Солана: "Време е да се смени посоката"

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана би тревога за обстановката в Ирак, като заяви, че "е време да се смени посоката".

"Наистина е време да се промени нещо, да се смени посоката, защото положението не може да се подобри без политически мерки, без бързото предаване на суверенитета на иракчаните", каза Солана в интервю днес за германската телевизия Цет Де Еф.

"Въпросът не е да се изпращат още войски в Ирак, а да се вземе политическо решение. Войниците се възприемат като окупационни сили, това трябва да се промени", за да получат иракчаните "чувството, че те контролират страната, че наистина са освободени от една диктатура", добавя Солана в интервюто, цитирано от АФП.

Италия, която е сред съюзниците на САЩ в операцията в Ирак, също се обяви за ускоряване на политическия преход там и предаването на властта на иракчаните в най-кратки срокове. Това каза италианският министър на външните работи Франко Фратини ден след атентата срещу италианския контингент в Насирия.

В предаване по италианската телевизия РАИ с участието на Фратини министърът подчерта необходимостта да се следва пътя, начертан от резолюция 1511 Съвета за сигурност на ООН, която предвижда, че властта трябва да бъде върната на иракския народ. Той заяви, че това трябва да стане в още по-кратки срокове.

Според резолюцията Преходният управляващ съвет на Ирак трябва да обяви в срок до 15 декември 2003 г. в сътрудничество с временните представители на коалиционните сили, график за изработване на новата иракския конституция и за провеждане на демократични избори, припомня АФП.

Обстановката в Ирак ще остане опасна още дълго време и държавите, които изпращат войници там, трябва да бъдат много внимателни, заяви министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд, цитиран от АФП.

Той увери, че САЩ няма да напуснат Ирак, въпреки трудностите. По думите му членовете на бившия режим на Саддам Хюсеин атакуват коалиционните сили, за да ги накарат да напуснат страната. "Това обаче няма да стане", подчерта военният министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.