Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция: Никотинови лепенки в борбата срещу коронавируса

2 коментара
Франция: Никотинови лепенки в борбата срещу коронавируса

Френски изследователи възнамеряват да прилагат никотинови лепенки на пациенти и медицински персонал, след като бе установено, че Covid-19 е по-рядко разпространен сред пушачите, съобщава в. "Дейли мейл".

Но специалистите предупреждават, че това не е основание хората да започнат да пушат.

Изданието припомня проучване от Китай, където започна пандемията, което показва, че само 6,5% от пациентите с Covid-19 са пушачи, в сравнение с 26,6 на сто от населението.

Друго проучване, проведено от Центровете за контрол на заболяванията в САЩ, установи, че едва 1,3 на сто от хоспитализираниje пациенти са пушачи - в сравнение с 14 на сто от населението на страната.

Изследователите предполагат, че никотинът пречи на коронавируса да инфектира клетките. Възможна е и другата хипотеза - никотинът да възпрепятства имунната система на организма да реагира прекалено бурно на заразата.

За да бъдат проверени и двете възможности, ще бъдат предприети експерименти с никотинови лепенки в интензивните и неинтензивните отделения на здравно заведение. Те ще бъдат прилагани както на пациенти, така и на медицинските работници от първа линия.

Вестникът цитира данни от предишно френско изследване, проведено в парижката болница "Питие Салпетриер" (Pitié Salpêtrière, част от Hôpitaux de Paris).

То установява, че едва 4,4 процента от хоспитализираните с коронавирус 350 пациенти със средна възраст 65 години са били редовни пушачи. А сред провеждащите домашно лечение 130 души със средна възраст 44 години, само 5,3 процента са пушели.

За сравнение данните общо за населението на Франция показват, че сред хората между 44 и 53-годишна възраст пушачите са 40%, а при хората между 65 и 75 години пушат 11 на сто.

"Нашето изследване води до категоричното предположение, че тези, които пушат всеки ден, са много по-малко склонни да развият симптоматиката или тежка инфекция със Sars-CoV-2 в сравнение с общата популация. Ефектът е значителен. Рядко виждаме това в медицината", се казва в проучването.

Но авторите му подчертават, че това не означава, че някой трябва започне да пуши, тъй като цигарите носят други фатални рискове за здравето.

Изданието цитира и френския невробиолог Жан-Пиер Шанжу, който прегледал изследването и заявил пред вестник "Гардиън", че никотинът може би пречи на вируса да навлезе в клетките на тялото. Освен това авторите допускат, че никотинът може да намали свръхреакцията на имунната система към вируса, което води до сериозни усложнения при някои пациенти.

Цитираното проучване не е първата научна публикация, която допуска, че никотинът може да предпази от коронавирус.

Проучване на френския Université Pierre et Marie Curie установило, че само 8,5 процента от 11 000 хоспитализирани пациенти с коронавирус са пушачи в сравнение с 25,4 процента от населението на страната.

Проучване, публикувано в New England Journal of Medicine, установява, че 12,6 процента от 1100 китайски пациенти са пушачи, а 1.9 процента - бивши пушачи

Съществува обаче и друго мнение. "Дейли мейл" цитира Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), която заяви, че цигарите могат да увеличат риска от заразяване с болестта.

"Хората, които пушат цигари, могат да бъдат изложени на повишен риск от инфекция с вируса, който причинява Covid-19, и могат да влошат ефекта от болестта", заяви агенцията пред Bloomberg News.

Весетникът цитира и научна статия на изследователи от University College London, която застъпва тази гледна точка.

"Доказано е, че SARS-CoV-2 влиза в клетките през т.нар. ACE-2 рецептори. Някои доказателства сочат, че генната експресия и последващите нива на рецептори са повишени в дихателните пътища и оралните (клетки) на пушачите, като по този начин излагат пушачите на по-висок риск от заразяване със SARS-CoV-2. Други изследвания обаче показват, че никотинът понижава АСЕ-2 рецептора", се казва в статията.

Професор Джейми Браун, изследовател от University College London и един от авторите на тази статия, казва пред "Дейли мейл", че връзката е "много трудна за разбиране".

"Всичко, което знаем за други респираторни вируси и съпътстващи заболявания и здравословни проблеми, предполага, че при пошачите болестта ще има по-тежко развитие", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #2
    Отговор на коментар #1

    Добър опит:):):) Само дето в случая не става дума за заразяването, а за усложненията ПРИ ВЕЧЕ ЗАРАЗЕНИ.Аз по скоро си мисля, че правят нелепа грешка при статиската(поне както е написно в статията). Обяснявам: Заключението си го правят на база процент пушачи в национален мащаб. И че процента смъртност не съответства на този процент. Без да се вземе предвид, че при хора над 60 години този процент на пушачи, не отговаря ВЕЧЕ на процента в национален мащаб. Защото много ВЕЧЕ са си отишли в отвъдното

  2. тото
    #1

    Не е никотина този който пази пушачите от вируса .Пази ги високата киселиноста на димът с своите много съставки която е отрова за вируса и за пушача .Тя неутрализира рецепторите НА ВИРУСА които той влиза в клетката на лигавицата на устата на носа и белия дроб.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.